Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος πρώην Βίλνας και Λιθουανίας κυρός Βικτωρίνος. (1903-1990).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Βλαδίμηρος Βασίλιεβιτς Μπελάγεφ γεννήθηκε στις 4 Ιουνίου 1903 στο χωριό Βλόσνικι της Κομητείας Ντίσνας του Κυβερνείου Βίτεμπσκ. Το 1924 αποφοίτησε από το Θεολογικό Σεμινάριο Βίλνας. Νυμφεύθηκε. Στις 27 Απριλίου 1928 χειροτονήθηκε Διάκονος από τον Αρχιεπίσκοπο Βίλνας και Λίδας Θεοδόσιο (Εκκλησία της Πολωνίας) και στις 29 Απριλίου 1928 Πρεσβύτερος από τον ίδιο Αρχιεπίσκοπο. Υπηρέτησε ως Εφημέριος στις πόλεις Βίλνα (1940-1945), Γροδνό (1946-1953), Τούλα (1953-1955, 1966-1973), Αλέξιν (1955-1960) και Ιβάνοβο (1960-1966). Το 1931 αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή του Πανεπιστημίου Βαρσοβίας. Την 1 Ιουνίου 1973 εκάρη μοναχός. Στις 3 Ιουνίου 1973 χειροτονήθηκε στη Μόσχα Επίσκοπος Πέρμης και Σολικάμσκ. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Ποιμήν, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Λένινγκραδ και Νοβγορόδου Νικόδημο, Κιέβου και Γαλικίας Φιλάρετο, Κρουτίτσης και Κολόμνας Σεραφείμ, Τούλας και Μπελιώβου Ιουβενάλιο, Χερσώνος και Οδησσού Σέργιο, Λβώβου και Τερνοπόλεως Νικόλαο, τους Αρχιεπισκόπους Χαρκόβου και Μπουγκουδουχώβου Νικόδημο, Συμφεροπόλεως και Κριμαίας Λεόντιο, Βολοκολάμσκ Πιτιρίμ και τους Επισκόπους Πένζας και Σαράνσκ Μελχισεδέκ, Δημητρώβου Βλαδίμηρο, Καλλίνιν και Κάσιν Ερμογένη, Βορονέζ και Λίπετσκ Πλάτωνα, Ποδόλσκ Σεραπίωνα και Ζαράισκ Χρυσόστομο. Στις 3 Σεπτεμβρίου 1974 εξελέγη Επίσκοπος Βιέννης και Αυστρίας. Στις 13 Μαρτίου 1975 τοποθετήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Αλέξιν, Βικάριος της Επισκοπής Τούλας και Μπελιώβου. Στις 11 Ιουνίου 1977 εξελέγη Επίσκοπος Τούλας και Μπελιώβου. Στις 10 Απριλίου 1978 μετατέθηκε στην Επισκοπή Βίλνας και Λιθουανίας. Στις 9 Σεπτεμβρίου 1982 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Στις 10 Απριλίου 1989 συνταξιοδοτήθηκε. Εφησύχαζε στην Ιερά Μονή Αγίου Πνεύματος Βίλνας. Εκοιμήθη στη Βίλνα στις 16 Μαρτίου 1990.

Αναθεώρηση: Κυριακή, 07 Μαρτίου 2021.