Χειροτονηθέντες Αρχιερείς κατά το 1990

ΕΤΟΣ 1990

Χειροτονηθέντες Αρχιερείς

Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Τράλλεων κύριος Ισίδωρος. 07-01-1990.
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

    Εκοιμήθη στις 14 Μαΐου 2007. Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Ιρκούτσκ και Τσιτά κύριος Βαδίμ. 04-02-1990.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Βλαδίμηρος Ανατόλιεβιτς Λαζέμπνυ γεννήθηκε στο Γκούμπκιν του Μπελγορόδου στις 14 Οκτωβρίου 1954. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία Μόσχας το 1981. Διάκονος χειροτονήθηκε το 1978 από τον Αρχιεπίσκοπο Κούρσκ Χρυσόστομο και Πρεσβύτερος το 1980 από τον ίδιο Αρχιεπίσκοπο. Υπηρέτησε στην Επισκοπή Κούρσκ ως Εφημέριος στο Κούρσκ και στο Στάρυ Οσκόλ. Τον Οκτώβριο του 1985 ακολούθησε τον Αρχιεπίσκοπο Χρυσόστομο στο Ιρκούτσκ και διορίστηκε Γραμματέας της Επισκοπής Ιρκούτσκ. Υπηρέτησε ως Αρχιερατικός Επίτροπος Βλαδιβοστόκ στην ίδια Επισκοπή (1985-1988) και ως Αρχιερατικός Επίτροπος Ιρκούτσκ (1988-1990). Το 1988 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 4 Φεβρουαρίου 1990 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Ιρκούτσκ και Τσιτά. Διετέλεσε τοποτηρητής της Επισκοπής Μαγαδάν και Καμτσάτκας από τις 29 Ιανουαρίου 1991 μέχρι τις 25 Μαΐου 1991. Επίσης διετέλεσε τοποτηρητής της Επισκοπής Χαμπαρόβου και Μπλαγοβέσενσκ από τις 31 Ιανουαρίου 1991 μέχρι τις 27 Δεκεμβρίου 1991. Από τις 21 Απριλίου 1994 φέρει τον τίτλο "Ιρκούτσκ και Ανγάρσκ". Στις 25 Φεβρουαρίου 2000 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο και στις 8 Οκτωβρίου 2011 σε Μητροπολίτη.

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Κρισίου κύριος Ιωάννης. 04-02-1990.
(Πατριαρχείο Ρουμανίας).

    Εκοιμήθη στις 17 Μαρτίου 2008. Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Γαλατσίου κύριος Κασσιανός. 18-02-1990.
(Πατριαρχείο Ρουμανίας).

    Ο κατά κόσμον Κωνσταντίνος Κράκιουν γεννήθηκε στο Λοπατάρι του Μπουζαίου στις 18 Μαρτίου 1955. Σπούδασε την Θεολογία στην Θεολογική Σχολή Βουκουρεστίου. Στις 20 Δεκεμβρίου 1980 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 21 Δεκεμβρίου 1980 και Πρεσβύτερος στις 10 Νοεμβρίου 1985. Το 1987 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 18 Φεβρουαρίου 1990 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Γαλατσίου, Βοηθός Επίσκοπος της Επισκοπής Κάτω Δουνάβεως. Στις 12 Ιουλίου 1994 εξελέγη Επίσκοπος Κάτω Δουνάβεως. Στις 18 Ιουνίου 2009 η Επισκοπή Κάτω Δουνάβεως προήχθη σε Αρχιεπισκοπή και ο Επίσκοπος Κασσιανός σε Αρχιεπίσκοπο.

 

 

 

 


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Λάμπης και Σφακίων κύριος Ειρηναίος. 22-02-1990.
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Βολυνίας και Ροβνό κύριος Βαρθολομαίος. 24-02-1990.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Βίκτωρ Βλαδιμήροβιτς Βάσουκ γεννήθηκε στο χωριό Γκορόντνο της Επαρχίας Λιουμπόμλ του Νομού Βολυνίας την 1 Μαρτίου 1953. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία Μόσχας το 1983. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 16 Οκτωβρίου 1983 και Πρεσβύτερος στις 18 Οκτωβρίου 1983 από τον Αρχιεπίσκοπο Βολυνίας και Ροβνό Δαμιανό. Υπηρέτησε ως Εφημέριος στην Επισκοπή Βολυνίας και από την 1 Μαρτίου 1989 ως Γραμματέας της ίδιας Επισκοπής. Στις 22 Δεκεμβρίου 1989 εκάρη μοναχός. Στις 18 Ιανουαρίου 1990 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 24 Φεβρουαρίου 1990 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Βολυνίας και Ροβνό. Στις 10 Απριλίου 1990 μετά την ίδρυση της Επισκοπής Ροβνό και Οστρόγκ παρέμεινε στην Επισκοπή Βολυνίας με τον τίτλο "Βολυνίας και Λούτσκ". Στις 25 Αυγούστου 1992 εξελέγη Επίσκοπος Νικολαγέβου και Βοζνεσένσκ. Στις 22 Ιουνίου 1993 εξελέγη Επίσκοπος Σουμύ και Αχτύρκας. Στις 27 Ιουλίου 1995 εξελέγη Επίσκοπος Ροβνό και Οστρόγκ. Στις 23 Νοεμβρίου 1996 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο και στις 28 Αυγούστου 2014 σε Μητροπολίτη.

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Μουρεσεάνου κύριος Ανδρέας. 25-02-1990.
(Πατριαρχείο Ρουμανίας).

    Ο κατά κόσμον Ιωάννης Ανδρέιτσουτ γεννήθηκε στην Οάρτα ντε Σους του Μαραμούρες στις 24 Ιανουαρίου 1949. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία Σιμπίου το 1978. Διάκονος και Πρεσβύτερος χειροτονήθηκε το 1978 από τον Αρχιεπίσκοπο Βάδου Θεόφιλο. Από το 1978 μέχρι το 1985 υπηρέτησε ως Εφημέριος στην πόλη Τούρντα της περιοχής Κλούζ και από το 1985 μέχρι το 1990 στην Άλβα Ιούλια. Στις 25 Φεβρουαρίου 1990 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Μουρεσεάνου, Βοηθός Επίσκοπος της Επισκοπής Άλβας Ιούλιας. Στις 3 Απριλίου 1990 εξελέγη Επίσκοπος Άλβας Ιούλιας. Στις 16 Ιουλίου 1998 μετά την προαγωγή της Επισκοπής Άλβας Ιούλιας σε Αρχιεπισκοπή προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Στις 18 Μαρτίου 2011 εξελέγη Μητροπολίτης Κλουζίου.

 

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Πίνσκ και Λουνινέτς κύριος Στέφανος. 04-03-1990.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Ιγκόρ Πέτροβιτς Κορζούν γεννήθηκε στο Κορζούνυ της Επαρχίας Τσερβέν του Νομού Μίνσκ της Λευκορωσίας στις 25 Μαρτίου 1944. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία Μόσχας το 1978. Στις 9 Ιανουαρίου 1978 εκάρη μοναχός στο Μοναστήρι του Ζιροβίτση. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 18 Φεβρουαρίου 1978 και Πρεσβύτερος στις 6 Νοεμβρίου 1978. Το 1981 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 4 Μαρτίου 1990 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Πίνσκ και Λουνινέτς. Στις 25 Φεβρουαρίου 2000 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο.

 

 

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Λουγκοζάνου κύριος Δανιήλ. 04-03-1990.
(Πατριαρχείο Ρουμανίας).

    Ο Δανιήλ Τσιομπότεα γεννήθηκε στο Ντομπρέστι της Επαρχίας Λουγκοζάνου του Νομούσ Τιμισοάρας στις 22 Ιουλίου 1951. Αποφοίτησε από την Θεολογική Σχολή Σιμπίου το 1974. Στις 31 Οκτωβρίου 1980 αναγορεύθηκε διδάκτορας της Θεολογικής Σχολής Βουκουρεστίου. Στις 6 Αυγούστου 1987 εκάρη μοναχός στην Ιερά Μονή Σιχάστριας. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 14 Αυγούστου 1987 και Πρεσβύτερος στις 15 Αυγούστου 1987. Στις 4 Μαρτίου 1990 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Λουγκοζάνου, Βοηθός Επίσκοπος της Αρχιεπισκοπής Τιμισοάρας. Στις 7 Ιουνίου 1990 εξελέγη Μητροπολίτης Μολδαβίας και Βουκοβίνης. Στις 12 Σεπτεμβρίου 2007 εξελέγη Πατριάρχης Ρουμανίας.

 

 

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Αστραχανίου και Ενοταέβου κύριος Φιλάρετος. 11-03-1990.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Ανατόλιος Βασίλιεβιτς Καράγκοντιν γεννήθηκε στις 21 Αυγούστου 1946 στην Οδησσό της Ουκρανίας. Το 1975 αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία Μόσχας και στις 4 Απριλίου του ίδιου έτους εκάρη μοναχός. Στις 29 Ιουνίου 1975 χειροτονήθηκε Διάκονος από τον Πατριάρχη Ρωσίας Ποιμένα. Στις 30 Μαΐου 1977 χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος από τον Αρχιεπίσκοπο Δημητρώβου Βλαδίμηρο. Το 1987 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 11 Μαρτίου 1990 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Αστραχανίου και Ενοταέβου. Την χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Ροστόβου και Νοβοτσερκάσκ Βλαδίμηρος, συμπαραστατούμενος από τον Μητροπολίτη Τούλας και Μπελιώβου Σεραπίωνα, τους Αρχιεπισκόπους Τσεμποξάρυ και Τσουβασίας Βαρνάβα, Ζαράισκ Αλέξιο και τους Επισκόπους Πένζας και Σαράνσκ Σεραφείμ, Ορέλ και Μπριάνσκ Παΐσιο, Ποδόλσκ Βλαδίμηρο, Τσερνοβικίου και Βουκοβίνης Αντώνιο και Καλλίνιν και Κάσιν Βίκτωρα. Στις 13 Αυγούστου 1992 τοποθετήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Δημητρώβου, Βικάριος της Επισκοπής Μόσχας και Διευθυντής της Θεολογικής Ακαδημίας Μόσχας. Στις 18 Ιουλίου 1995 εξελέγη Επίσκοπος Μαϊκόπ και Αρμαβίρ και στις 28 Δεκεμβρίου 2000 μετατέθηκε στην Επισκοπή Πένζας και Κουζνέτσκ. Στις 29 Φεβρουαρίου 2004 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Στις 31 Μαΐου 2010 παραιτήθηκε για λόγους υγείας.

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Φαγκαρασάνου κύριος Σεραφείμ. 11-03-1990.
(Πατριαρχείο Ρουμανίας).

    Ο κατά κόσμον Ρωμύλος Γιοαντά γεννήθηκε στο Μπόχολτ του Μπρασόβου στις 4 Σεπτεμβρίου 1948. Αποφοίτησε από την Θεολογική Σχολή Σιμπίου το 1974 και από το Θεολογικό Ινστιτούτο Αγίου Σεργίου Παρισίων το 1985 ως διδάκτορας Θεολογίας. Πρεσβύτερος χειροτονήθηκε στις 11 Νοεμβρίου 1974. Υπηρέτησε ως Καθηγητής στο Ινστιτούτο Αγίου Σεργίου από το 1985 μέχρι το 1989. Στις 17 Φεβρουαρίου 1990 εκάρη μοναχός. Στις 11 Μαρτίου 1990 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Φαγκαρασάνου, Βοηθός Επίσκοπος της Αρχιεπισκοπής Σιμπίου. Στις 12 Ιανουαρίου 1994 εξελέγη Επίσκοπος Γερμανίας και Κεντρώας Ευρώπης και στις 22 Μαρτίου 1994 προήχθη σε Μητροπολίτη. Διετέλεσε και τοποτηρητής της Αρχιεπισκοπής Δυτικής και Νοτίου Ευρώπης από το 1994 μέχρι το 1998.

 

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Ταπά κύριος Βίκτωρ. 25-03-1990.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Βίκτωρ Βλαδιμήροβιτς Πιανκώφ γεννήθηκε στις 19 Οκτωβρίου 1944 στην περιοχή του Σβερδλόβου. Διάκονος και Πρεσβύτερος χειροτονήθηκε το 1971. Το 1986 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Υπηρέτησε ως Αρχιερατικός Επίτροπος της Επισκοπής Ταλλίνης από το 1988 μέχρι το 1990. Στις 25 Μαρτίου 1990 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Ταπά, Βικάριος της Επισκοπής Λένινγκραδ και στις 20 Ιουλίου 1990 τοποθετήθηκε Επίσκοπος Ποδόλσκ, Βικάριος της Επισκοπής Μόσχας. Στις 18 Ιουλίου 1999 παραιτήθηκε της ενεργού υπηρεσίας για λόγους υγείας και έκτοτε παραμένει σχολάζων.

 

 

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Χμιελνικίου και Κάμενετς Ποδόλσκ κύριος Νήφων. 31-03-1990.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Εκοιμήθη στις 22 Μαρτίου 2017. Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Λβώβου και Δρογόμπιτς κύριος Ανδρέας. 18-04-1990.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Ανδρέας Γρηγορίεβιτς Χόρακ γεννήθηκε στην Πολιάνα της Επαρχίας Νικολαγέβου του Νομού Λβώβου της Ουκρανίας την 1 Μαρτίου 1946. Το 1974 αποφοίτησε από το Τμήμα Βιολογίας του Πανεπιστημίου του Λβώβου και το 1979 από τη Θεολογική Ακαδημία του Λένινγκραδ. Το 1976 χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος. Το 1989 τοποθετήθηκε Γραμματέας της Επισκοπής Λβώβου. Στις 13 Μαρτίου 1990 εκάρη μοναχός και στις 14 Μαρτίου 1990 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 18 Απριλίου 1990 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Λβώβου και Δρογόμπιτς. Το 1992 προσχώρησε στη σχισματική ομάδα του Μητροπολίτου Φιλαρέτου Ντενισένκο και για το λόγο αυτό καθαιρέθηκε στις 14 Ιουλίου 1992. Στη σχισματική ομάδα στην οποία προσχώρησε εξελέγη στις 8 Σεπτεμβρίου 1992 Αρχιεπίσκοπος Δρογόμπιτς και Σαμπόρ. Στις 25 Ιουνίου 1993 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Λβώβου και Σοκάλ. Το Νοέμβριο του 1995 προήχθη σε Μητροπολίτη. Εκοιμήθη στις 5 Ιουλίου 2010.

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Μοραβικίου κύριος Ειρηναίος. 20-05-1990.
(Πατριαρχείο Σερβίας).

    Ο κατά κόσμον Μίρκος Μπούλοβιτς γεννήθηκε στο Στάνισιτς της Μπάτσκας στις 11 Φεβρουαρίου 1947. Αποφοίτησε από την Θεολογική Σχολή Βελιγραδίου το 1969. Στις 25 Μαρτίου 1968 εκάρη μοναχός από τον Αρχιμανδρίτη Ιουστίνο Πόποβιτς. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 11 Νοεμβρίου 1968 και Πρεσβύτερος στις 15 Νοεμβρίου 1968 από τον Επίσκοπο Ράσκας Παύλο. Το 1981 ανακηρύχθηκε διδάκτορας της Θεολογικής Σχολής του Πανεπιστημίου Αθηνών. Στην συνέχεια εξελέγη Καθηγητής της Καινής Διαθήκης στην Θεολογική Σχολή Βελιγραδίου. Στις 20 Μαΐου 1990 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Μοραβικίου. Στις 13 Δεκεμβρίου 1990 εξελέγη Επίσκοπος Μπάτσκας.

 

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Μαρκίας κύριος Δοσίθεος. 22-05-1990.
(Πατριαρχείο Σερβίας).

    Ο κατά κόσμον Ντέσποτ Μότικα γεννήθηκε στο Ζαγκόνι της Μπιγέλινας στην Βοσνία στις 14 Οκτωβρίου 1949. Αποφοίτησε από την Θεολογική Σχολή Βελιγραδίου το 1981. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 8 Νοεμβρίου 1970. Από το 1985 μέχρι το 1988 υπηρέτησε ως Εφημέριος στην Αργεντινή και από το 1988 μέχρι το 1990 στον Καναδά. Στις 22 Μαΐου 1990 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Μαρκίας. Την 1 Δεκεμβρίου 1990 εξελέγη Επίσκοπος Μεγάλης Βρετανίας και Σουηδίας.

 

 

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Βαβυλώνος κύριος Πορφύριος. 17-06-1990.
(Πατριαρχείο Αλεξανδρείας).

    Ο κατά κόσμον Κωνσταντίνος Σκίκος γεννήθηκε στον Ίνακο Αργολίδος το 1940. Διάκονος χειροτονήθηκε το 1966 και Πρεσβύτερος το 1969. Το 1970 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Υπηρέτησε ως Ηγούμενος της Ιεράς Μονής Αγίου Γεωργίου Παλαιού Καΐρου από το 1985 μέχρι το 1990. Στις 17 Ιουνίου 1990 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Βαβυλώνος. Στις 23 Σεπτεμβρίου 1997 εξελέγη Επίσκοπος Μπουκόμπας. Στις 23 Νοεμβρίου 1999 παραιτήθηκε. Στις 14 Μαρτίου 2003 τοποθετήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Συΐνης. Στις 27 Οκτωβρίου 2004 προήχθη σε τιτουλάριο Μητροπολίτη Θηβαΐδος.

 

 

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Κυρήνης κύριος Θεόδωρος. 17-06-1990.
(Πατριαρχείο Αλεξανδρείας).

    Ο κατά κόσμον Νικόλαος Χορευτάκης γεννήθηκε στην Κουκουναριά του Νομού Χανίων στις 25 Νοεμβρίου 1954. Σπούδασε τη Θεολογία στη Θεολογική Σχολή του Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης. Το 1972 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε  το 1975 και Πρεσβύτερος στις 23 Απριλίου 1978. Υπηρέτησε επί πολλά έτη ως Πρωτοσύγκελος της Μητροπόλεως Λάμπης. Από το 1985 μέχρι το 1990 διετέλεσε Έξαρχος του Πατριαρχείου Αλεξανδρείας στην Οδησσό της Ουκρανίας.  Στις 17 Ιουνίου 1990 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Κυρήνης και τοποθετήθηκε Έξαρχος του Πατριαρχείου Αλεξανδρείας στην Αθήνα. Στις 12 Μαρτίου 1997 εξελέγη Μητροπολίτης Καμερούν και στις 16 Σεπτεμβρίου 2002 Μητροπολίτης Ζιμπάμπουε. Στις 9 Οκτωβρίου 2004 εξελέγη Πατριάρχης Αλεξανδρείας.

 

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Γομέλ και Μοζύρ κύριος Αρίσταρχος. 29-07-1990.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Εκοιμήθη στις 22 Απριλίου 2012. Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Συμφεροπόλεως και Κριμαίας κύριος Γλέμπ. 02-08-1990.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Εκοιμήθη στις 28 Σεπτεμβρίου 1998. Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Πετροζαβόδσκ και Ολονέτς κύριος Μανουήλ. 14-08-1990.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Εκοιμήθη στις 7 Μαρτίου 2015. Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Νέας Σιβηρίας και Μπαρναούλης κύριος Τύχων. 19-08-1990.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Λεωνίδας Γρηγόρεβιτς Εμελιάνωφ γεννήθηκε στο Βορονέζ στις 2 Ιουνίου 1948. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 4 Δεκεμβρίου 1978 και Πρεσβύτερος στις 19 Μαρτίου 1981. Στις 19 Αυγούστου 1990 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Νέας Σιβηρίας και Μπαρναούλης. Από τις 26 Φεβρουαρίου 1994, ημέρα ιδρύσεως της Επισκοπής Μπαρναούλης και Αλτάισκ έφερε τον τίτλο «Νέας Σιβηρίας και Τόμσκ». Στις 17 Ιουλίου 1995 τοποθετήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Μπρονίτσης, Βικάριος της Επισκοπής Μόσχας και ετέθη επικεφαλής του Τμήματος Εκδόσεων του Πατριαρχείου Ρωσίας. Στις 25 Φεβρουαρίου 2000 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Στις 28 Δεκεμβρίου του ίδιου έτους εξελέγη εκ δευτέρου Αρχιεπίσκοπος Νέας Σιβηρίας και Μπερδίνσκ αυτή τη φορά. Στις 8 Ιανουαρίου 2012 προήχθη σε Μητροπολίτη.

 

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Ουφάς και Στερλιταμακίου κύριος Νίκων. 26-08-1990.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Νικόλαος Νικολάγεβιτς Βασιούκωφ γεννήθηκε στη Μάργεφκα της Επαρχίας Σαμπούρ του Νομού Ταμπώβου την 1 Οκτωβρίου 1950. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία του Λένινγκραδ το 1990. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 26 Ιουνίου 1983 και Πρεσβύτερος στις 21 Σεπτεμβρίου 1983 από τον Αρχιεπίσκοπο Κουϊμπισέβου Ιωάννη. Από το 1983 μέχρι το 1990 υπηρέτησε στην Επισκοπή Κουϊμπισέβου ως Αρχιερατικός Επίτροπος Ουλιανώβου. Το 1984 εκάρη μοναχός και έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 26 Αυγούστου 1990 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Ουφάς και Στερλιταμακίου. Στις 23 Φεβρουαρίου 2001 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο και στις 8 Ιανουαρίου 2012 σε Μητροπολίτη.

 

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Μπελτσύ κύριος Πέτρος. 01-09-1990.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο Πέτρος Παντουράρου γεννήθηκε στο χωριό Τιγκάντσα της Μολδαβίας στις 14 Οκτωβρίου 1946. Διάκονος χειροτονήθηκε το 1971 και Πρεσβύτερος στις 23 Φεβρουαρίου 1973. Την 1 Σεπτεμβρίου 1990 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Μπελτσύ, Βοηθός Επίσκοπος της Επισκοπής Κισινιώβου. Στις 14 Σεπτεμβρίου 1992 έγινε δεκτός από το Πατριαρχείο Ρουμανίας με τον τίτλο του Επισκόπου Μπέλσκ και στις 19 Δεκεμβρίου 1992 τοποθετήθηκε τοποτηρητής της ανασυσταθείσης Μητροπόλεως Βεσσαραβίας. Στις 3 Οκτωβρίου 1995 εξελέγη Μητροπολίτης Βεσσαραβίας.

 

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Μπενδέρι κύριος Βικέντιος. 02-09-1990.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Βίκτωρ Αλεξάνδροβιτς Μοράρ γεννήθηκε στο χωριό Σκουλιάνι της περιοχής Ουνγκένης της Μολδαβίας στις 4 Οκτωβρίου 1953. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία Μόσχας το 1982. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 19 Μαΐου 1981 και Πρεσβύτερος τον Ιανουάριο του 1982. Στις 28 Αυγούστου 1990 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 2 Σεπτεμβρίου 1990 χειροτονήθηκε στο Κισινιέφ τιτουλάριος Επίσκοπος Μπενδέρι, Βοηθός Επίσκοπος της Επισκοπής Κισινιώβου. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Αλέξιος ο Β΄. Στις 18 Ιουλίου 1995 εξελέγη Επίσκοπος Αμπακάν και Κιζίλσκ. Στις 18 Φεβρουαρίου 1999 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Στις 18 Ιουλίου 1999 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Αικατερινβούργου και Βερχοτούρας. Στις 27 Ιουλίου 2011 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Τασκένδης και Ουζμπεκιστάν. Στις 4 Αυγούστου 2011 προήχθη σε Μητροπολίτη.

 

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Ταλλίνης κύριος Κορνήλιος. 15-09-1990.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Εκοιμήθη στις 19 Απριλίου 2018. Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Πέτρας κύριος Νεκτάριος. 06-10-1990.
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Εκοιμήθη στις 15 Οκτωβρίου 2015. Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Νικαίας κύριος Ιάκωβος. 07-10-1990.
(Εκκλησία της Ελλάδος).

Εκοιμήθη στις 17 Νοεμβρίου 1994. Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Φιλαδελφείας κύριος Μελίτων. 28-10-1990.
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Βιστρίτας κύριος Ειρηναίος. 02-11-1990.
(Πατριαρχείο Ρουμανίας).

    Ο κατά κόσμον Ιωάννης Ποπ γεννήθηκε στο Μπασέστι του Μαραμούρες στις 2 Ιουλίου 1953. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή Βουκουρεστίου το 1978. Στις 14 Οκτωβρίου 1978 εκάρη μοναχός. Πρεσβύτερος χειροτονήθηκε στις 14 Οκτωβρίου 1980. Στις 2 Νοεμβρίου 1990 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Βιστρίτας, Βοηθός Επίσκοπος της Αρχιεπισκοπής Βάδου. Στις 19 Μαΐου 2011 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Άλβας Ιούλιας.

 

 

 

 


Ο Πανιερώτατος Μητροπολίτης Σεβαστείας κύριος Δημήτριος. 04-11-1990.
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Τομπόλσκ και Τιούμεν κύριος Δημήτριος. 04-11-1990.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Αλέξιος Μιχαήλοβιτς Καπάλιν γεννήθηκε στο Ουντόλνοε της Επαρχίας Ραμένσκ του Νομού Μόσχας στις 11 Μαρτίου 1952. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 23 Νοεμβρίου 1986 και Πρεσβύτερος στις 7 Απριλίου 1987. Στις 13 Απριλίου 1987 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 4 Νοεμβρίου 1990 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Τομπόλσκ και Τιούμεν. Στις 18 Φεβρουαρίου 1999 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο και στις 8 Οκτωβρίου 2013 σε Μητροπολίτη.

 

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Βλαδίμης και Σουσδαλίας κύριος Ευλόγιος. 11-11-1990.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Γεώργιος Βασίλιεβιτς Σμιρνώφ γεννήθηκε στις 13 Ιανουαρίου 1937 στο Κεμέροβο. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία Μόσχας το 1966. Στις 21 Μαρτίου 1965 χειροτονήθηκε Διάκονος από τον Μητροπολίτη Κρουτίτσης και Κολόμνας Ποιμένα και στις 18 Οκτωβρίου 1967 Πρεσβύτερος από τον Πατριάρχη Ρωσίας Αλέξιο τον Α΄. Στις 4 Ιουλίου 1973 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Υπηρέτησε ως Καθηγητής της Λειτουργικής και της Ποιμαντικής στη Θεολογική Ακαδημία Μόσχας. Χειροτονήθηκε Επίσκοπος Βλαδίμης και Σουσδαλίας στις 11 Νοεμβρίου 1990. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Αλέξιος ο Β΄, συμπαραστατούμενος από τους Αρχιεπισκόπους Ριαζάν και Κασιμώβου Σίμωνα, Χερσονήσου Βαλεντίνο, Ντύσελντορφ Λογγίνο, Ορεχώβου Ζουέβου Νικόλαο και τους Επισκόπους Ίστρας Αρσένιο και Ποδόλσκ Βίκτωρα. Διετέλεσε Πρόεδρος της Επιτροπής Μοναχικού βίου του Πατριαρχείου Ρωσίας από τις 27 Οκτωβρίου 1990 μέχρι τις 16 Ιουλίου 1995. Στις 25 Φεβρουαρίου 1995 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο και στις 18 Ιουλίου 2013 σε Μητροπολίτη.

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Συμφεροπόλεως και Κριμαίας κύριος Βασίλειος. 02-12-1990.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Βόρις Ιωσήφοβιτς Ζλατολίνσκη γεννήθηκε στην Τασκένδη του Ουζμπεκιστάν στις 12 Νοεμβρίου 1932. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία Μόσχας το 1957. Διάκονος χειροτονήθηκε το 1956 από τον Αρχιεπίσκοπο Τασκένδης Ερμογένη και Πρεσβύτερος το 1957. Από το 1957 μέχρι το 1972 υπηρέτησε ως Εφημέριος σε διάφορες ενορίες της Επισκοπής Τασκένδης. Στη συνέχεια υπηρέτησε στις Επισκοπές Ροστόβου (1972-1975), Συμφεροπόλεως (1975-1979), Δνεπροπετρώβου (1981-1985) και Συμφεροπόλεως ως Αρχιερατικός Επίτροπος αυτή τη φορά (1985-1990). Στις 2 Δεκεμβρίου 1990 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Συμφεροπόλεως και Κριμαίας. Στις 29 Ιουλίου 1992 εξελέγη Επίσκοπος Ζαπορόγκ και Μελιτοπόλεως. Στις 27 Απριλίου 1997 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Στις 14 Απριλίου 2009 παραιτήθηκε για λόγους υγείας.

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Τσερνοβικίου και Βουκοβίνης κύριος Ονούφριος. 09-12-1990.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Ορέστης Βλαδιμήροβιτς Μπερεζόφσκη γεννήθηκε στο Κορίτνο του Τσερνοβικίου στις 5 Νοεμβρίου 1944. Σπούδασε τη Θεολογία στη Θεολογική Ακαδημία Μόσχας. Στις 18 Μαρτίου 1971 εκάρη μοναχός στη Λαύρα του Σεργιέβου Ποσάντ στη Μόσχα. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 20 Απριλίου 1971 και Πρεσβύτερος στις 29 Μαΐου 1972. Υπηρέτησε στην Επισκοπή Μόσχας μέχρι το 1988 και από το 1988 μέχρι το 1990 στην Επισκοπή Τερνοπόλεως (στη Λαύρα του Ποτσαέβου). Στις 9 Δεκεμβρίου 1990 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Τσερνοβικίου και Βουκοβίνης. Στις 22 Ιανουαρίου 1992 αρνήθηκε να υπογράψει την επιστολή των Ιεραρχών της Ουκρανίας προς τον Πατριάρχη Αλέξιο για χορήγηση Αυτοκεφάλου στην Εκκλησία της Ουκρανίας. Εξαιτίας αυτού του γεγονότος ο Μητροπολίτης Κιέβου Φιλάρετος τον απομάκρυνε από την Επισκοπή Τσερνοβικίου μεταθέτοντάς τον στις 23 Ιανουαρίου 1992 στην Επισκοπή Ιβανοφρανκόβου. Στις 7 Απριλίου του ίδιου έτους αποκαταστάθηκε στην Επισκοπή Τσερνοβικίου. Στις 28 Ιουλίου 1994 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο και στις 23 Νοεμβρίου 2000 σε Μητροπολίτη. Στις 13 Αυγούστου 2014 εξελέγη Μητροπολίτης Κιέβου και πάσης Ουκρανίας.

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Ποτσαέβου κύριος Ιακώβ. 14-12-1990.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Ιβάν Δημητρίεβιτς Πάντσουκ γεννήθηκε στις 5 Οκτωβρίου 1931. Στις 29 Οκτωβρίου 1958 εκάρη μοναχός. Στις 4 Δεκεμβρίου 1958 χειροτονήθηκε Διάκονος από τον Αρχιεπίσκοπο Λβώβου και Τερνοπόλεως Παλλάδιο. Το Νοέμβριο του 1961 χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος από τον Μητροπολίτη Λένινγκραδ και Λαδόγκας Γεώργιο. Το 1966 αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία του Λένινγκραδ. Στις 8 Αυγούστου 1974 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Από το 1974 μέχρι το 1982 διετέλεσε Ηγούμενος της Λαύρας του Ποτσαέβου. Στις 14 Δεκεμβρίου 1990 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Ποτσαέβου, Βικάριος της Επισκοπής Τερνοπόλεως. Τον Ιανουάριο του 1991 διετέλεσε τοποτηρητής της Επισκοπής Τερνοπόλεως. Το 1992 προσχώρησε στο σχίσμα του Φιλαρέτου Ντενισένκο και στις 11 Ιουνίου 1992 καθαιρέθηκε από την Ιερά Σύνοδο του Πατριαρχείου Ρωσίας. Στους κόλπους των σχισματικών διετέλεσε αρχικά τοποτηρητής της Επισκοπής Βιννίτσης, στη συνέχεια της Επισκοπής Τερνοπόλεως και τελικά εξελέγη Μητροπολίτης Λούτσκ και Βολυνίας. Εκοιμήθη στο Κίεβο στις 16 Μαρτίου 2004, ύστερα από μακρά ασθένεια.


Αναθεώρηση: Πέμπτη, 27 Σεπτεμβρίου 2018.