Χειροτονηθέντες Αρχιερείς κατά το 2005

ΕΤΟΣ 2005

Χειροτονηθέντες Αρχιερείς

Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Γιόενσου κύριος Αρσένιος. 23-01-2005.
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος  Επίσκοπος Τελμησού κύριος Ιλαρίων. 29-01-2005.
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Αλατίρσκ κύριος Σαββάτιος. 30-01-2005.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Σέργιος Γενάδιεβιτς Αντώνωφ γεννήθηκε στο Τσεμποξάρυ την 1 Σεπτεμβρίου 1968 σε ιερατική οικογένεια. Εκάρη μοναχός το 1989. Μετά από τέσσερα έτη διορίστηκε Ηγούμενος της Ιεράς Μονής Αγίας Τριάδος στο Τσεμποξάρυ. Είναι πτυχιούχος της Θεολογικής Ακαδημίας Μόσχας. Στις 30 Ιανουαρίου 2005 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Αλατίρσκ, Βοηθός Επίσκοπος της Επισκοπής Τσεμποξάρυ και Τσουβασίας. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Μόσχας και πάσης Ρωσίας Αλέξιος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Κρουτίτσης και Κολόμνας Ιουβενάλιο, Σμολένσκ και Καλλίνινγκραδ Κύριλλο, Καλούγας και Μπορώβου Κλήμη, Τσεμποξάρυ και Τσουβασίας Βαρνάβα, τους Αρχιεπισκόπους Ίστρας Αρσένιο, Τομπόλσκ και Τιούμεν Δημήτριο, Χερσονήσου Ιννοκέντιο, Βερεγίας Ευγένιο, Ορεχώβου Ζουέβου Αλέξιο και τους Επισκόπους Κρασνογκόρσκ Σάββα, Δημητρώβου Αλέξανδρο, Σεργιέβου Ποσάντ Θεόγνωστο, Ταμπώβου και Μιτσούρινσκ Θεοδόσιο, Νιζνίι Νοβγορόδου και Αρζαμά Γεώργιο και Λιουμπερτσή Βενιαμίν. Στις 10 Οκτωβρίου 2009 εξελέγη Επίσκοπος της νεοσύστατης Επισκοπής Ουλάν Ουντέ και Μπουριατίας. Την 1 Φεβρουαρίου 2014 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο και στις 24 Μαΐου 2015 σε Μητροπολίτη.

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Τουρώβου και Μοζύρ κύριος Στέφανος. 30-01-2005.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Ανατόλιος Βλαδιμήροβιτς Νέστσερετ γεννήθηκε στον Νομό Τσερνιγόβου της Ουκρανίας στις 3 Ιανουαρίου 1966. Στις 4 Ιανουαρίου 1987 εκάρη μοναχός στην Λαύρα του Σεργιέβου Ποσάντ. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 14 Ιανουαρίου 1987 από τον Αρχιεπίσκοπο Δημητρώβου Αλέξανδρο και Πρεσβύτερος στις 3 Ιουνίου 1987. Υπηρέτησε στις Επισκοπές Τσερνιγόβου και Κιέβου. Το 1990 μετέβη στην Λευκορωσία και εντάχθηκε στον κλήρο της Επισκοπής Γομέλ. Στις 14 Οκτωβρίου 1997 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 30 Ιανουαρίου 2005 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Τουρώβου και Μοζύρ. Στις 7 Ιουνίου 2012 εξελέγη Επίσκοπος Γομέλ και Ζλόμπιν. Την 1 Φεβρουαρίου 2018 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο.

 

 


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Πατρών κύριος Χρυσόστομος. 20-02-2005.
(Εκκλησία της Ελλάδος).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος Θαβωρίου κύριος Θεόφιλος. 27-02-2005.
(Πατριαρχείο Ιεροσολύμων).

    Ο κατά κόσμον Ηλίας Γιαννόπουλος γεννήθηκε το 1952. Εισήλθε στην Αγιοταφική αδελφότητα τον Ιούλιο του 1964 και εγγράφηκε στην Πατριαρχική Σχολή από την οποία αποφοίτησε το 1970. Στις 28 Ιουνίου 1970 εκάρη μοναχός από τον Πατριάρχη Ιεροσολύμων Βενέδικτο και έλαβε το όνομα Θεόφιλος. Την ίδια χρονιά χειροτονήθηκε Διάκονος. Το 1975 χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος από τον Αρχιεπίσκοπο Ιεραπόλεως Διόδωρο. Το 1978 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Από το 1991 μέχρι το 1996 υπηρέτησε ως Ηγούμενος της Ιεράς Μονής Αγίου Γεωργίου στην Κανά της Γαλιλαίας. Από το 2001 μέχρι το 2003 διετέλεσε αντιπρόσωπος του Πατριαρχείο Ιεροσολύμων στο Πατριαρχείο Ρωσίας. Το 2003 τοποθετήθηκε Έξαρχος του Πατριαρχείο Ιεροσολύμων στο Κατάρ και το επόμενο έτος Σκευοφύλακας του Πατριαρχείου. Στις 27 Φεβρουαρίου 2005 χειροτονήθηκε Αρχιεπίσκοπος Θαβωρίου και στις 22 Αυγούστου 2005 εξελέγη Πατριάρχης Ιεροσολύμων.

 

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Προκοπιέβου κύριος Αμβρόσιος. 26-03-2005.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Βιτάλιος Ανατόλιεβιτς Ερμάκωφ γεννήθηκε στις 15 Ιουνίου 1970 στον Νομό Κούρσκ. Στις 7 Απριλίου 1994 εκάρη μοναχός από τον Επίσκοπο Δημητρώβου Φιλάρετο, στον Ιερό Ναό Αγίας Τριάδος της Λαύρας του Σεργιέβου Ποσάντ και πήρε το όνομα Αμβρόσιος. Στις 29 Μαΐου 1994 χειροτονήθηκε Διάκονος από τον ίδιο Επίσκοπο. Στις 8 Οκτωβρίου 1994 χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος από τον Επίσκοπο Πίνσκ και Λουνινέτς Στέφανο. Το 1999 αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία Μόσχας. Στις 28 Δεκεμβρίου 2004 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη από τον Πατριάρχη Μόσχας και πάσης Ρωσίας Αλέξιο τον Β΄, δια του Αρχιεπισκόπου Βερεγίας Ευγενίου. Στις 26 Μαρτίου 2005 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Προκοπιέβου, Βοηθός Επίσκοπος της Επισκοπής Κεμερόβου και Νέου Κουζνέτσκ. Στις 19 Ιουλίου 2006 τοποθετήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Μπρονίτσης, Βοηθός Επίσκοπος της Επισκοπής Μόσχας. Στις 6 Οκτωβρίου 2008 τοποθετήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Γκάτσινας, Βοηθός Επίσκοπος της Επισκοπής Αγίας Πετρουπόλεως και Πρύτανης της Θεολογικής Ακαδημίας Αγίας Πετρουπόλεως. Στις 12 Μαρτίου 2013 τοποθετήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Πετερχώβου, Βοηθός Επίσκοπος της Επισκοπής Αγίας Πετρουπόλεως. Την 1 Φεβρουαρίου 2014 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Στις 14 Ιουλίου 2018 τοποθετήθηκε Αρχιεπίσκοπος Βερεγίας, Βικάριος της Επισκοπής Μόσχας και Πρύτανης της Θεολογικής Ακαδημίας Μόσχας.

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Γέισκ κύριος Τύχων. 03-04-2005.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Βλαδίμηρος Ιβάνοβιτς Λομπκόφσκη γεννήθηκε στο κοζάκικο χωριό Μπρουχόβετσκο στην περιοχή του Κρασνοδάρ την 1 Δεκεμβρίου 1968. Διάκονος και Πρεσβύτερος χειροτονήθηκε το 1989. Υπηρέτησε ως Εφημέριος στο Αικατερινοδάρ. Στις 3 Απριλίου 2005 χειροτονήθηκε στην Μόσχα τιτουλάριος Επίσκοπος Γέισκ, Βοηθός Επίσκοπος της Επισκοπής Αικατερινοδάρ. Την χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Αλέξιος ο Β΄, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Κρουτίτσης και Κολόμνας Ιουβενάλιο, Καλούγας και Μπορώβου Κλήμη, Αικατερινοδάρ και Κουμπάν Ισίδωρο, τους Αρχιεπισκόπους Ίστρας Αρσένιο, Κεμερόβου και Νέου Κουζνέτσκ Σωφρόνιο, Βερεγίας Ευγένιο, Ορεχώβου Ζουέβου Αλέξιο και τους Επισκόπους Κρασνογκόρσκ Σάββα, Σικτιβκάρ και Βορκουτίας Πιτιρίμ, Σταυρουπόλεως και Βλαδικαυκάσου Θεοφάνη, Δημητρώβου Αλέξανδρο, Σεργιέβου Ποσάντ Θεόγνωστο, Λιουμπερτσή Βενιαμίν, Αλατίρσκ Σαββάτιο και Προκοπιέβου Αμβρόσιο. Στις 27 Μαΐου 2009 εξελέγη Επίσκοπος Μαϊκόπ και Αδυγέας. Στις 20 Νοεμβρίου 2016 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο.

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Νεμτεάνου κύριος Μάρκος. 07-05-2005.
(Πατριαρχείο Ρουμανίας).

    Ο κατά κόσμον Μάρκος Άλριτς γεννήθηκε στις 11 Μαΐου 1958 στο Παρίσι. Εκάρη μοναχός στις 6 Σεπτεμβρίου 1992 στο Μοναστήρι της Σιχάστριας στη Μολδαβία. Στις 9 Σεπτεμβρίου 1992 χειροτονήθηκε Διάκονος και 20 Αυγούστου 1994 Πρεσβύτερος. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή του Ιασίου το 1995. Το 1996 επέστρεψε στη Γαλλία όπου μόνασε στο Μοναστήρι του αγίου Σιλουανού στο Saint-Mars-de-Locquenay. Τον Απρίλιο του 2003 τοποθετήθηκε Εφημέριος της ενορίας του αγίου Ιωσήφ Νπορντώ. Στις 3 Μαρτίου 2005 εξελέγη τιτουλάριος Επίσκοπος Νεμτεάνου, Βοηθός Επίσκοπος της Μητροπόλεως Δυτικής και Νοτίου Ευρώπης. Η χειροτονία του στο βαθμό του Επισκόπου τελέστηκε στις 7 Μαΐου 2005 στο Ναό των Αγίων Αρχαγγέλων Παρισίων.

 

 

 


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Λέρου, Καλύμνου και Αστυπαλαίας κύριος Παΐσιος. 21-05-2005.
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Κνωσού κύριος Ευγένιος. 28-05-2005.
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Μεξικού κύριος Αλέξιος. 28-05-2005.
(Πατριαρχείο Ρωσίας-Μετροπόλια).

    Ο Αλέξιος Πατσέκο υ Βέρα γεννήθηκε στην πόλη του Μεξικού στις 6 Σεπτεμβρίου 1954. Στην Ορθόδοξη Εκκλησία προσήλθε την 1 Αυγούστου 1972. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 14 Ιανουαρίου 1979 και Πρεσβύτερος την 1 Μαρτίου 1981. Το 2003 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 28 Μαΐου 2005 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Μεξικού, Βοηθός Επίσκοπος της Μητροπόλεως Βασιγκτώνος και τοποτηρητής της Εξαρχίας Μεξικού. Στις 16 Οκτωβρίου 2008 προήχθη σε εν ενεργεία Επίσκοπο Μεξικού. Στις 9 Μαΐου 2012 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο.

 

 

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Τροΐτσκη κύριος Παγκράτιος. 02-06-2005.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Βλαδισλαύος Πέτροβιτς Τζερντέφ γεννήθηκε στις 21 Ιουλίου 1955 στην Πέρμη. Στις 20 Απριλίου 2005 εξελέγη Επίσκοπος Τροΐτσκη, Βοηθός Επίσκοπος της Επισκοπής Μόσχας. Η χειροτονία του σε Επίσκοπο τελέστηκε στις 2 Ιουνίου 2005 στον Καθεδρικό Ναό της Μόσχας. Την χειροτονία τέλεσε ο Μακαριώτατος Πατριάρχης Μόσχας και πάσης Ρωσίας Αλέξιος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Μίνσκ και Σλούτσκ Φιλάρετο, Κρουτίτσης και Κολόμνας Ιουβενάλιο, Καλούγας και Μπορώβου Κλήμη, τους Αρχιεπισκόπους Ίστρας Αρσένιο, Βλαδίμης και Σουσδαλίας Ευλόγιο, Βερεγίας Ευγένιο, Ορεχώβου Ζουέβου Αλέξιο, Χαμπαρόβου και Αμούρ Μάρκο και τους Επισκόπους Κρασνογκόρσκ Σάββα, Δημητρώβου Αλέξανδρο, Σεργιέβου Ποσάντ Θεόγνωστο, Νιζνίι Νοβγορόδου και Αρζαμά Γεώργιο, Λιουμπερτσή Βενιαμίν και Γεγκωρέβου Μάρκο.

 

 

 


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Κυθήρων κύριος Σεραφείμ. 02-07-2005.
(Εκκλησία της Ελλάδος).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Βιασμά κύριος Ιγνάτιος. 07-07-2005.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Ιγκόρ Ιβάνοβιτς Πούνιν γεννήθηκε στις 17 Απριλίου 1973 στο Μπριάνσκ. Στις 23 Μαρτίου 1998 εκάρη μοναχός από τον Μητροπολίτη Σμολένσκ και Καλλίνινγκραδ Κύριλλο και έλαβε το όνομα Ιγνάτιος. Στις 7 Απριλίου 1998 χειροτονήθηκε Διάκονος και στις 7 Απριλίου 1999 Πρεσβύτερος. Την  1 Ιανουαρίου 1999 τοποθετήθηκε γραμματέας της Επισκοπής Σμολένσκ και Καλλίνινγκραδ. Στις 20 Απριλίου 2005 εξελέγη τιτουλάριος Επίσκοπος Βιασμά, Βοηθός Επίσκοπος της Επισκοπής Σμολένσκ. Στις 2 Μαΐου 2005 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 7 Ιουλίου 2005 στο Ναό Μεταμορφώσεως του Σωτήρος Μόσχας χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Βιασμά, Βοηθός Επίσκοπος της Επισκοπής Σμολένσκ και Καλλίνινγκραδ. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Μόσχας και πάσης Ρωσίας Αλέξιος ο Β΄, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Κρουτίτσης και Κολόμνας Ιουβενάλιο, Σμολένσκ και Καλλίνινγκραδ Κύριλλο, Καλούγας και Μπορώβου Κλήμη, τους Αρχιεπισκόπους Βερολίνου και Γερμανίας Θεοφάνη, Τβερ και Κάσιν Βίκτορα, Μαϊκόπ και Αδυγέας Παντελεήμονα, Βερεγίας Ευγένιο, Ορεχώβου Ζουέβου Αλέξιο και τους Επισκόπους Ζαράισκ Μερκούριο, Σταυρουπόλεως και Βλαδικαυκάσου Θεοφάνη, Βαλτικής Σεραφείμ, Βιέννης και Αυστρίας Ιλαρίωνα, Μπριάνσκ και Σέβσκ Θεοφύλακτο και Γεγκωρέβου Μάρκο. Στις 31 Μαρτίου 2009 τοποθετήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Μπρονίτσης, Βοηθός Επίσκοπος του Πατριάρχου Ρωσίας. Στις 12 Μαρτίου 2013 εξελέγη Επίσκοπος της νεοσύστατης Επισκοπής Βιμπόργου και Πριοζέρσκ.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Ερυθρών κύριος Αμφιλόχιος. 09-07-2005.
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Κισάμου και Σελίνου κύριος Αμφιλόχιος. 08-10-2005.
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Αιτωλίας και Ακαρνανίας κύριος Κοσμάς. 08-10-2005.
(Εκκλησία της Ελλάδος).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Δράμας κύριος Παύλος. 09-10-2005.
(Εκκλησία της Ελλάδος - Νέες Χώρες).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Νισπορένης κύριος Πέτρος. 13-11-2005.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Βαλέριος Ιβάνοβιτς Μουστάζε γεννήθηκε στις 29 Οκτωβρίου 1967 στο χωριό Λούνα Ρέτσα της Επαρχίας Στρασενσκόβου της Μολδαβίας. Το 1992 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 12 Ιουλίου 1992 από τον Μητροπολίτη Κισινιώβου και Μολδαβίας Βλαδίμηρο και Πρεσβύτερος στις 28 Αυγούστου 1992. Αποφοίτησε από την Θεολογική Ακαδημία Κιέβου το 1998. Στις 13 Νοεμβρίου 2005 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Νισπορένης, Βικάριος της Επισκοπής Κισινιώβου. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Αλέξιος ο Β΄, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Σμολένσκ και Καλλίνινγκραδ Κύριλλο, Καλούγας και Μπορώβου Κλήμη, Κισινιώβου και Μολδαβίας Βλαδίμηρο, Οδησσού και Ισμαήλ Αγαθάγγελο, Τσερνοβικίου και Βουκοβίνης Ονούφριο, τους Αρχιεπισκόπους Αικατερινβούργου και Βερχοτούρας Βικέντιο, Βισγορόδου Παύλο και τους Επισκόπους Τιρασπόλεως και Ντουμποσάρ Ιουστινιανό, Καγκούλ και Κομράτης Ανατόλιο, Γεδνίτσης και Μπριτσένης Δορυμέδοντα και Δημητρώβου Αλέξανδρο. Στις 6 Οκτωβρίου 2006 εξελέγη Επίσκοπος της νεοσύστατης Επισκοπής Ουνγκένης και Νισπορένης. Το γεγονός αυτό προκάλεσε την αντίδραση μερίδας κληρικών της Επισκοπής Ουνγκένης, οι οποίοι απείλησαν ότι θα ενταχθούν στη Μητρόπολη Βεσσαραβίας της δικαιοδοσίας του Πατριαρχείου Ρουμανίας. Κατόπιν τούτου στις 21 Αυγούστου 2007 τοποθετήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Χανκόβου, Βοηθός Επίσκοπος της Επισκοπής Κισινιώβου. Στις 24 Δεκεμβρίου 2010 αποκαταστάθηκε στην Επισκοπή Ουνγκένης και Νισπορένης.

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Βασιλικώβου κύριος Λουκάς. 13-11-2005.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Ανδρέας Βιατσεσλάβοβιτς Κοβαλένκο γεννήθηκε στις 11 Ιουλίου 1971 στην περιοχή του Δονέτσκ. Σπούδασε Ιατρική στο Πανεπιστήμιο του Δονέτσκ. Τον Μάρτιο του 1998 χειροτονήθηκε Διάκονος από τον Μητροπολίτη Δονέτσκ και Μαριουπόλεως Ιλαρίωνα. Το 1999 χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος. Σπούδασε τη Θεολογία στη Θεολογική Ακαδημία Κιέβου. Υπηρέτησε ως Εφημέριος στο Δονέτσκ. Στις 25 Δεκεμβρίου 2003 εκάρη μοναχός στην Ιερά Μονή του Σβιατογκόρσκ και έλαβε το όνομα Λουκάς προς τιμή του αγίου Αρχιεπισκόπου Συμφεροπόλεως και Κριμαίας Λουκά (+ 1961). Τον Μάιο του 2004 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Τον Σεπτέμβριο του 2005 εντάχθηκε στον κλήρο της Επισκοπής Πολτάβας. Στις 13 Νοεμβρίου 2005 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Βασιλικώβου, Βικάριος της Επισκοπής Κιέβου. Στις 29 Απριλίου 2008 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Στις 8 Μαΐου 2008 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Κονοτόπου και Γλουχώβου. Στις 23 Δεκεμβρίου 2010 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Ζαπορόγκ και Μελιτοπόλεως. Στις 17 Αυγούστου 2016 προήχθη σε Μητροπολίτη.

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Σβιατογκόρσκ κύριος Αρσένιος. 05-12-2005.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Ιγκόρ Θεοδώροβιτς Γιακοβένκο γεννήθηκε στις 21 Ιουνίου 1968 στην Αυτόνομη Δημοκρατία της Καρελίας. Το 1969 μετακόμισε με τους γονείς του στην περιοχή του Βορονέζ. Στις 11 Ιουλίου 1992 χειροτονήθηκε Διάκονος από τον Επίσκοπο Δονέτσκ και Σλαβιάνσκ Αλύπιο. Στις 25 Ιουλίου 1992 χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος. Υπηρέτησε ως Εφημέριος στην Επισκοπή Δονέτσκ. Στις 6 Μαΐου 1993 ο Επίσκοπος Δονέτσκ Ιππόλυτος τον διόρισε Αρχιερατικό Επίτροπο των Ιερών Μονών της Επισκοπής. Στις 20 Ιανουαρίου 1995 τοποθετήθηκε Ηγούμενος της Ιεράς Μονής Σβιατογκόρσκ. Την ημέρα του Πάσχα του ίδιου έτους έλαβε και το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 10 Νοεμβρίου 2005 εξελέγη τιτουλάριος Επίσκοπος Σβιατογκόρσκ, Βικάριος της Επισκοπής Γκορλόφκας. Η χειροτονία του σε Επίσκοπο τελέσθηκε στην Ιερά Μονή Σβιατογκόρσκ στις 5 Δεκεμβρίου 2005. Στις 24 Ιανουαρίου 2007 τοποθετήθηκε Βικάριος της Επισκοπής Δονέτσκ με τον ίδιο τίτλο. Στις 19 Δεκεμβρίου 2010 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο και στις 17 Αυγούστου 2015 σε Μητροπολίτη.

 

 


Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος Θαβωρίου κύριος Μεθόδιος. 11-12-2005.
(Πατριαρχείο Ιεροσολύμων).

Ο κατά κόσμον Νικόλαος Λίβερης γεννήθηκε στον Βιρό Κερκύρας το 1935. Το 1953 μετέβη στα Ιεροσόλυμα. Διάκονος χειροτονήθηκε το 1957 και Πρεσβύτερος το 1959. Το 1963 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Υπηρέτησε ως Πατριαρχικός Επίτροπος της Μητροπόλεως Πτολεμαΐδος (1959), ως Έξαρχος του Παναγίου Τάφου στην Κύπρο (1970) και ως Πατριαρχικός Επίτροπος Βηθλεέμ (1987). Σπούδασε την Θεολογία στην Θεολογική Σχολή Αθηνών. Στις 11 Δεκεμβρίου 2005 χειροτονήθηκε Αρχιεπίσκοπος Θαβωρίου.

 

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Αλικαρνασσού κύριος Εμμανουήλ. 11-12-2005.
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Εκοιμήθη στις 2 Σεπτεμβρίου 2010. Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Κρατείας κύριος Ανδρέας. 13-12-2005.
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος Ιορδάνου κύριος Θεοφύλακτος. 17-12-2005.
(Πατριαρχείο Ιεροσολύμων).

Ο κατά κόσμον Θεοδόσιος Γεωργιάδης γεννήθηκε στην Χαραυγή Κοζάνης το 1951. Το 1972 μετέβη στα Ιεροσόλυμα και στις 16 Φεβρουαρίου 1973 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 19 Φεβρουαρίου 1973 και Πρεσβύτερος τον Σεπτέμβριο του 1977. Το 1981 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Αποφοίτησε από την Θεολογική Σχολή Αγίας Πετρουπόλεως το 1984. Διετέλεσε Πατριαρχικός Επίτροπος στην Μόσχα (1989-2001),  Γέρων Σκευοφύλαξ (2001-2003) και Εφημέριος του Πατριαρχικού Ναού Αγίων Κωνσταντίνου και Ελένης (2003-2005). Στις 17 Δεκεμβρίου 2005 χειροτονήθηκε Αρχιεπίσκοπος Ιορδάνου.

 

 

 


Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος Σεβαστείας κύριος Θεοδόσιος. 24-12-2005.
(Πατριαρχείο Ιεροσολύμων).

Ο κατά κόσμον Νιζάρ Χάννα γεννήθηκε στο χωριό Ράμε της Δυτικής Γαλιλαίας το 1965. Αποφοίτησε από την Θεολογική Σχολή Θεσσαλονίκης το 1990. Το 1991 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε το 1991 και Πρεσβύτερος το 1992. Το ίδιο έτος έλαβε και το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Υπηρέτησε ως Υποδιευθυντής και Καθηγητής της Πατριαρχικής Σχολής του Αγίου Δημητρίου καθώς επίσης και ως Καθηγητής των Παιδαγωγικών του Πανεπιστημίου της Χάιφας. Στις 24 Δεκεμβρίου 2005 χειροτονήθηκε Αρχιεπίσκοπος Σεβαστείας.

 

 

 


Αναθεώρηση: Πέμπτη, 27 Σεπτεμβρίου 2018.