Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Κροπιβνίτσκη και Γκολοβανίβσκ κύριος Μάρκος. (γεν. 1979).
(Εκκλησία της Ουκρανίας).

Ο κατά κόσμον Μιχαήλ Στεπάνοβιτς Λέβκιβ γεννήθηκε στο χωριό Ρέκλινετς της Επαρχίας Σοκάλ του Νομού Λβώβου της Ουκρανίας στις 20 Νοεμβρίου 1979. Στις 17 Απριλίου 2003 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 18 Απριλίου 2003 από τον Επίσκοπο Τσερνιγόβου και Νιέζιν Μιχαήλ (του Πατριαρχείου Κιέβου) και Πρεσβύτερος στις 20 Απριλίου 2003 από τον Μητροπολίτη Λούτσκ και Βολυνίας Ιάκωβο. Υπηρέτησε στην Επισκοπή Βολυνίας. Το 2008 εντάχθηκε στον κλήρο της Επισκοπής Κιέβου. Στις 8 Ιανουαρίου 2009 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Την 1 Φεβρουαρίου 2009 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Κυροβογκράδ και Γκολοβανίβσκ. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Κιέβου Φιλάρετος, συμπαραστατούμενος από τον Μητροπολίτη Περεγιασλάβας Χμιελνικίου Δημήτριο, τους Αρχιεπισκόπους Λούτσκ και Βολυνίας Μιχαήλ, Τσερκάσσι και Τσιγκιρίν Ιωάννη και τους Επισκόπους Χαρκόβου και Μπουγκουδουχώβου Λαυρέντιο, Τσερνιγόβου και Νιέζιν Ιλαρίωνα και Βασιλικώβου Ευστράτιο. Από τις 15 Δεκεμβρίου 2018 στη δικαιοδοσία της νεοσύστατης Ορθόδοξης Εκκλησίας της Ουκρανίας.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 12 Οκτωβρίου 2021.