Κοιμηθέντες Αρχιερείς κατά το 2013

ΕΤΟΣ 2013

Κοιμηθέντες Αρχιερείς

Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος Μπουζαίου κυρός Επιφάνιος. (+ 07-01-2013).
(Πατριαρχείο Ρουμανίας).

    Ο Επιφάνιος Νοροσέλ γεννήθηκε στο Μαλίνι της Σουτσεάβας στις 14 Δεκεμβρίου 1932. Σπούδασε τη Θεολογία στο Θεολογικό Ινστιτούτο Βουκουρεστίου και ακολούθως στις Θεολογικές Ακαδημίες Σόφιας και Μόσχας (1962-1964). Διάκονος χειροτονήθηκε το 1953 και Πρεσβύτερος το 1968. Διετέλεσε Ηγούμενος της Ιεράς Μονής Νεάμτ από το 1970 μέχρι το 1975. Στις 9 Νοεμβρίου 1975 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Τομιτάνου, Βοηθός Επίσκοπος της Αρχιεπισκοπής Τόμιδος. Στις 25 Απριλίου 1982 εξελέγη Επίσκοπος Μπουζαίου. Στις 18 Ιουνίου 2009 η Επισκοπή Μπουζαίου προήχθη σε Αρχιεπισκοπή και ο Επίσκοπος Επιφάνιος σε Αρχιεπίσκοπο. Εκοιμήθη στις 7 Ιανουαρίου 2013.

 

 

 


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης πρώην Κούρσκ και Ρίλσκ κυρός Ιουβενάλιος. (+ 13-01-2013).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Σπυρίδων Αλεξέγιεβιτς Ταράσωφ γεννήθηκε στο Μπολσόη-Μετσέτνη του Ροστόβου στις 29 Απριλίου 1929. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία Μόσχας το 1966. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 2 Αυγούστου 1953 από τον Μητροπολίτη Ροστόβου Βενιαμίν και Πρεσβύτερος στις 4 Αυγούστου 1953 από τον ίδιο Ιεράρχη. Υπηρέτησε ως Εφημέριος στην Επισκοπή Ροστόβου. Στις 26 Ιουνίου 1968 εκάρη μοναχός στη Λαύρα του Σεργιέβου Ποσάντ. Στη συνέχεια υπηρέτησε ως Αρχιερατικός Επίτροπος στην Επισκοπή Πένζας. Στις 16 Νοεμβρίου 1975 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Βορονέζ και Λίπετσκ. Τη χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Λένινγκραδ και Νοβγορόδου Νικόδημος, συμπαραστατούμενος από τους Επισκόπους Πένζας και Σαράνσκ Μελχισεδέκ, Καλλίνιν και Κάσιν Ερμογένη, Τιχβίν Μελίτωνα και Βόλογδα και Βελίκι Ουστιούνγκ Δαμασκηνό. Στις 16 Ιουλίου 1982 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο και εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Ιρκούτσκ και Τσιτά. Στις 26 Δεκεμβρίου 1984 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Κούρσκ και Μπελγορόδου. Από τις 18 Ιουλίου 1995 έφερε τον τίτλο "Κούρσκ και Ρίλσκ". Στις 25 Φεβρουαρίου 2000 προήχθη σε Μητροπολίτη. Στις 17 Αυγούστου 2004 παραιτήθηκε για λόγους υγείας. Εκοιμήθη στις 13 Ιανουαρίου 2013.

 


Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος πρώην Κεντρώας και Δυτικής Ευρώπης κυρός Αδριανός. (+ 23-02-2013).
(Πατριαρχείο Ρουμανίας).

    Ο κατά κόσμον Αυρήλιος Χρίτσκου γεννήθηκε στο Στιουμπιένι των Βοτοσιανίων στις 22 Φεβρουαρίου 1926. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή Βουκουρεστίου το 1957. Το 1950 εκάρη μοναχός στην Ιερά Μονή Νεάμτ. Διάκονος χειροτονήθηκε το 1951 και Πρεσβύτερος στις 6 Ιανουαρίου 1958. Στις 18 Δεκεμβρίου 1965 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Υπηρέτησε στην Αρχιεπισκοπή Ιασίου (1959-1974). Στις 27 Ιανουαρίου 1974 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Βοτοσιανίων, Βοηθός Επίσκοπος της Αρχιεπισκοπής Ιασίου. Στις 16 Ιουλίου 1980 τοποθετήθηκε Βοηθός Επίσκοπος της Αρχιεπισκοπής Κεντρώας και Δυτικής Ευρώπης. Στις 16 Νοεμβρίου 1982 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Κεντρώας και Δυτικής Ευρώπης. Στις 30 Απριλίου 1992 παραιτήθηκε. Εκοιμήθη στις 23 Φεβρουαρίου 2013.

 

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Σμόλεν κυρός Νέστωρ. (+ 14-03-2013).
(Πατριαρχείο Βουλγαρίας).

    Ο κατά κόσμον Νικόλαος Στεφάνωφ Κριστέφ γεννήθηκε στο Κόστενετς της Σόφιας στις 29 Μαΐου 1925. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία Σόφιας το 1950 και απέκτησε το μεταπτυχιακό δίπλωμα από τη Θεολογική Ακαδημία Μόσχας το 1964. Στις 8 Δεκεμβρίου 1946 εκάρη μοναχός στο Μοναστήρι της Ρίλας. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 3 Αυγούστου 1947 και Πρεσβύτερος στις 28 Αυγούστου 1956. Το 1959 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Υπηρέτησε ως Εφημέριος στη Μητρόπολη Μεγάλου Τυρνόβου (1956-1970) ως Ηγούμενος της Ιεράς Μονής Ρίλας (1970-1972) ως εκπρόσωπος του Πατριαρχείου Βουλγαρίας στο Πατριαρχείο Ρωσίας (1972-1977) και Αρχειοφύλακας του Πατριαρχείου (1977-1981). Στις 6 Δεκεμβρίου 1980 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Σμόλεν. Διετέλεσε Ηγούμενος της Ιεράς Μονής Μπατσκόβου (1981-1985), Ηγούμενος της Ιεράς Μονής Ρίλας (1985-1988), Βοηθός Επίσκοπος της Μητροπόλεως Δοροστόλου (1988-1991), Ηγούμενος της Ιεράς Μονής Τρογιάν (1991-1992), τοποτηρητής της Μητροπόλεως Στάρας Ζαγόρας (1992-1993), Βοηθός Επίσκοπος (1998-2000) και τοποτηρητής (2000-2001) της Μητροπόλεως Λοβτσού. Το 2001 απεσύρθη της ενεργού υπηρεσίας και εφησύχαζε στην Ιερά Μονή Αγίου Ιωάννου του Προδρόμου Λοπούσνας (σημερινό Γκεόργκι Νταμιάνωφ) στη Βορειοδυτική Βουλγαρία (Μητρόπολη Λοβτσού). Εκοιμήθη στις 14 Μαρτίου 2013.


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Αργολίδος κυρός Ιάκωβος. (+ 26-03-2013).
(Εκκλησία της Ελλάδος).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Έλους κυρός Νικόδημος. (+ 02-04-2013).
(Εκκλησία της Ελλάδος).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης πρώην Κισάμου και Σελίνου κυρός Ειρηναίος. (+ 30-04-2013).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Βάρνης και Μεγάλης Πρεσλάβας κυρός Κύριλλος. (+ 09-07-2013).
(Πατριαρχείο Βουλγαρίας).

    Ο κατά κόσμον Μπογκομίλ Πετρώφ Κοβάτσεφ γεννήθηκε στο Κάρεφ Μπροντ του Σούμεν στις 8 Ιουνίου 1954. Στις 21 Ιουλίου 1972 εκάρη μοναχός. Πρεσβύτερος χειροτονήθηκε στις 14 Νοεμβρίου 1976. Σπούδασε στην Θεολογική Σχολή Αθηνών από το 1976 μέχρι το 1979. Στις 25 Δεκεμβρίου 1980 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Υπηρέτησε ως Πρωτοσύγκελος της Μητροπόλεως Σηλύμνου (1980-1918), ως Έξαρχος του Πατριαρχείου Βουλγαρίας στην Μόσχα (1981-1986) και ως Ηγούμενος στην Ιερά Μονή Τρογιάν (1986-1987). Στις 29 Ιουνίου 1988 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Στοβίου. Στις 26 Φεβρουαρίου 1989 εξελέγη Μητροπολίτης Βάρνης και Πρεσλάβας. Διετέλεσε τοποτηρητής των Μητροπόλεων Νευροκοπίου και Δοροστόλου κατά τα έτη 1993-1994. Από τις 4 Ιουλίου 1997 άρχισε να τιτλοφορείται "Βάρνης και Μεγάλης Πρεσλάβας". Εκοιμήθη στις 9 Ιουλίου 2013.

 

 


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Μέμφιδος κυρός Παύλος. (+ 15-08-2013).
(Πατριαρχείο Αλεξανδρείας).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος πρώην Χούστ και Βινογραδόβου κυρός Μεθόδιος. (+ 13-09-2013).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Δημήτριος Ιβάνοβιτς Πετρόβτση γεννήθηκε στο χωριό Πριμπορζάφσκε της Επαρχίας Ιρσάβας του Νομού Υπερκαρπαθίας στις 30 Οκτωβρίου 1941. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία Μόσχας το 1973. Την 1 Μαρτίου 1969 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 27 Απριλίου 1969 και Πρεσβύτερος στις 14 Δεκεμβρίου 1969. Υπηρέτησε στις Επισκοπές Βίλνας (1969-1990) και Μουκατσέβου (1990-1994). Το 1982 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 30 Ιουλίου 1994 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Χούστ και Βινογραδόβου. Στις 5 Νοεμβρίου 1998 παραιτήθηκε. Υπήρξε αδελφός κατά σάρκα του Αρχιεπισκόπου Χούστ και Βινογραδόβου Μάρκου. Εκοιμήθη στις 13 Σεπτεμβρίου 2013.

 


Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος Κομάνων κυρός Γαβριήλ. (+ 26-10-2013).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Κανώπου κυρός Σπυρίδων. (+ 31-10-2013).
(Πατριαρχείο Αλεξανδρείας).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Νευροκοπίου κυρός Ναθαναήλ. (+ 16-11-2013).
(Πατριαρχείο Βουλγαρίας).

    Ο κατά κόσμον Ηλίας Καλαΐτζεφ γεννήθηκε στο χωριό Κοπρίβλεν της Επαρχίας Γκότσε Ντέλτσεφ (Νευροκοπίου) του Νομού Μπλαγκόεφγκραδ στις 16 Νοεμβρίου 1952. Σπούδασε την Θεολογία στην Θεολογική Ακαδημία Σόφιας και στην Θεολογική Σχολή Αθηνών. Στις 3 Μαρτίου 1974 εκάρη μοναχός στην Ιερά Μονή Τρογιάν. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 15 Απριλίου 1974 και Πρεσβύτερος χειροτονήθηκε στις 13 Απριλίου 1975. Στις 10 Οκτωβρίου 1980 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Υπηρέτησε ως Πρωτοσύγκελος της Μητροπόλεως Λοβτσού από το 1985 μέχρι το 1986, ως Εφημέριος στο Λονδίνο από το 1986 μέχρι το 1988 και ως Πρωτοσύγκελος της Μητροπόλεως Σόφιας από το 1988 μέχρι το 1989. Στις 25 Μαρτίου 1989 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Κρουπνικίου. Στις 17 Απριλίου 1994 εξελέγη Μητροπολίτης Νευροκοπίου.

 

 

 


Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος Κοστρομά και Γκάλιτς κυρός Αλέξιος. (+ 03-12-2013).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Ανατόλιος Στεπάνοβιτς Φρολώφ γεννήθηκε στις 27 Μαρτίου 1947 στη Μόσχα. Στις 19 Οκτωβρίου 1975 χειροτονήθηκε Διάκονος από τον Αρχιεπίσκοπο Δημητρώβου Βλαδίμηρο. Στις 25 Μαρτίου 1979 εκάρη μοναχός. Το ίδιο έτος αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία Μόσχας. Στις 27 Σεπτεμβρίου 1989 χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος από τον Αρχιεπίσκοπο Ζαράισκ Αλέξιο και έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Υπηρέτησε στην Επισκοπή Μόσχας. Στις 19 Αυγούστου 1995 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Ορεχώβου Ζουέβου, Βικάριος της Επισκοπής Μόσχας. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Αλέξιος ο Β΄, συμπαραστατούμενος από τον Μητροπολίτη Κρουτίτσης και Κολόμνας Ιουβενάλιο, τους Αρχιεπισκόπους Μογιλιέβου και Μοστισλάβου Μάξιμο, πρώην Μπακού Βαλεντίνο, Σολνετσνογκόρσκ Σέργιο και τους Επισκόπους Ίστρας Αρσένιο, Μπρονίτσης Τύχωνα, Ζαράισκ Παύλο, Αστραχανίου και Ενοταέβου Ιωνά και Βερεγίας Ευγένιο. Διετέλεσε Πρόεδρος της Συνοδικής Επιτροπής Θείας Λατρείας (1995-2013). Στις 29 Φεβρουαρίου 2004 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Στις 5 Μαρτίου 2010 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Κοστρομά και Γκάλιτς. Εκοιμήθη κατόπιν μακράς ασθενείας στις 3 Δεκεμβρίου 2013.

 


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Πηλουσίου κυρός Καλλίνικος. (+ 21-12-2013).
(Πατριαρχείο Αλεξανδρείας).

Βιογραφικό σημείωμα.


Αναθεώρηση: Δευτέρα, 28 Ιανουαρίου 2019.