Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Βελίκης κύριος Σιώνιος. (γεν. 1969).
(Πατριαρχείο Βουλγαρίας).

Ο κατά κόσμον Στέφανος Στεφάνωφ Ράντεφ γεννήθηκε στις 18 Νοεμβρίου 1969 στη Σόφια. Το 1990 αποφοίτησε από το θεολογικό Σεμινάριο Σόφιας και το 1994 από τη Θεολογική Σχολή Σόφιας. Στις 5 Ιουνίου 1991 εκάρη μοναχός στην Ιερά Μονή Αγίων Κυρίλλου και Μεθοδίου Κλεισούρας (κοντά στην Μπερκόβιτσα, στη δικαιοδοσία της Μητροπόλεως Βιδινίου). Διάκονος χειροτονήθηκε στις 22 Ιουνίου 1991 και Πρεσβύτερος στις 23 Ιουνίου 1991. Από το 1992 μέχρι το 1995 υπηρέτησε ως Ηγούμενος της Ιεράς Μονής Κλεισούρας. Στις 29 Ιουνίου 1998 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Διετέλεσε Διευθυντής του Θεολογικού Σεμιναρίου Σόφιας (1996-2009). Στις 24 Μαρτίου 2007 χειροτονήθηκε στον καθεδρικό Ναό Αγίου Αλεξάνδρου Νέφσκυ Σόφιας τιτουλάριος Επίσκοπος Βελίκης. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Βουλγαρίας Μάξιμος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Βράτζης Καλλίνικο, Βιδινίου Δομητιανό, Βάρνης και Μεγάλης Πρεσλάβας Κύριλλο, Μεγάλου Τυρνόβου Γρηγόριο, Ρούσε (Τσερβένου) Νεόφυτο, Πλεύνης Ιγνάτιο, Δοροστόλου Ιλαρίωνα, Φιλιππουπόλεως Νικόλαο και τους Επισκόπους Ντεβόλσκι Θεοδόσιο, Μαρκιανουπόλεως Κωνσταντίνο, Αδριανουπόλεως Ευλόγιο, Στοβίου Ναούμ και Ζνεπόλεως Ιωάννη. Στις 23 Ιουνίου 2009 τοποθετήθηκε Βοηθός Επίσκοπος της Μητροπόλεως Βιδινίου. Το 2014 διορίστηκε Ηγούμενος της Ιεράς Μονής Τρογιάν.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 12 Οκτωβρίου 2021.