Χειροτονηθέντες Αρχιερείς κατά το 2015

ΕΤΟΣ 2015

Χειροτονηθέντες Αρχιερείς

Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Σλούτσκ και Σολιγκόρσκ κύριος Αντώνιος. 03-01-2015.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Ντένις Βαλεντίνοβιτς Ντορόνιν γεννήθηκε στις 18 Δεκεμβρίου 1980 στο Μπακού του Αζερμπαϊτζάν. Το 1986 η οικογένεια του μετακόμισε στη Λευκορωσία. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία του Μίνσκ το 2008. Στις 14 Αυγούστου 2009 εκάρη μοναχός στην Ιερά Μονή Κοιμήσεως της Θεοτόκου Ζιροβίτσι. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 28 Αυγούστου 2009 από τον Μητροπολίτη Μίνσκ και Σλούτσκ Φιλάρετο και Πρεσβύτερος στις 6 Απριλίου 2010 από τον ίδιο Μητροπολίτη. Υπηρέτησε ως Εφημέριος στην Επισκοπή Μίνσκ. Στις 7 Ιανουαρίου 2012 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 3 Ιανουαρίου 2015 χειροτονήθηκε στον Καθεδρικό Ναό Κοιμήσεως της Θεοτόκου Μόσχας Επίσκοπος της νεοσύστατης Επισκοπής Μίνσκ και Σολιγκόρσκ. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Κύριλλος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Μίνσκ και Ζασλάβ Παύλο, Ίστρας Αρσένιο, τους Αρχιεπισκόπους Βίτεμπσκ και Ορσά Δημήτριο, Νοβογρουδόκ και Σλόνιμ Γουρία και τους Επισκόπους Δημητρώβου Θεοφύλακτο, Σολνετσνογκόρσκ Σέργιο, Ποδόλσκ Τύχωνα, Μπορισώβου και Μαρίινας Γκόρκας Βενιαμίν, Ορεχώβου Ζουέβου Παντελεήμονα και Βοσκρεσένσκ Σάββα.

 


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Όουλου κύριος Ηλίας. 11-01-2015.
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Σάντα Ρόζα κύριος Δανιήλ. 24-01-2015.
(Πατριαρχείο Ρωσίας-Μετροπόλια).

    Ο Δανιήλ Μπρουμ γεννήθηκε στο Φρέσνο της Καλιφορνίας στις 16 Νοεμβρίου 1954 σε οικογένεια Ρωμαιοκαθολική. Το 1981 μετά τη συμπλήρωση των Φιλολογικών, Ιστορικών και Θεολογικών του σπουδών χειροτονήθηκε Ρωμαιοκαθολικός Ιερέας. Το 1997 προσήλθε στην Ορθόδοξη πίστη. Το ίδιο έτος χειροτονήθηκε Διάκονος και Πρεσβύτερος από τον Επίσκοπο Αγίου Φραγκίσκου και Δυτικής Αμερικής Τύχωνα. Υπηρέτησε στις Επισκοπές Αγίου Φραγκίσκου (1997-1998, 2005-2014), Νέας Υόρκης (1998-2000) και Βασιγκτώνος (2000-2005). Στις 24 Ιανουαρίου 2015 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Σάντα Ρόζα, Βοηθός Επίσκοπος της Επισκοπής Αγίου Φραγκίσκου.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Ρηγίου κύριος Ειρηναίος. 08-02-2015.
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Γιούγκρας και Νυαγκάν Φώτιος. 15-02-2015.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Ιβάν Βλαδιμήροβιτς Ευτυχέεφ γεννήθηκε στις 31 Μαΐου 1962 στο Κιρόβσκ του Νομού Άλμα Άτα του Καζαχστάν. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία Μόσχας το 1992. Στις 21 Αυγούστου 1990 εκάρη μοναχός στην Ιερά Μονή Αγίας Τριάδος Σεργιέβου Ποσάντ. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 28 Αυγούστου 1990 από τον Αρχιεπίσκοπο Δημητρώβου Αλέξανδρο και Πρεσβύτερος στις 9 Σεπτεμβρίου 1990. Υπηρέτησε ως Καθηγητής και Κοσμήτορας του Θεολογικού Σεμιναρίου του Τομπόλσκ (1993-2002), ως Εφημέριος στην Επισκοπή Τομπόλσκ (1993-2009) και ως Εφημέριος στην Επισκοπή Ιρκούτσκ (2009-2015). Στις 5 Απριλίου 2011 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 15 Φεβρουαρίου 2015 χειροτονήθηκε στην Ιερά Μονή Υπαπαντής του Σωτήρος Μόσχας Επίσκοπος της νεοσύστατης Επισκοπής Γιούγκρας και Νυαγκάν. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Κύριλλος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Αγίας Πετρουπόλεως και Λαδόγκας Βαρσανούφιο, Πέρμης και Κουνγκούρ Μεθόδιο, Τούλας και Εφραιμώβου Αλέξιο, Τόμσκ και Ασινόβου Ροστισλάβο, Χάντι Μανσίησκ και Σουργκούτ Παύλο και τον Επίσκοπο Σολνετσνογκόρσκ Σέργιο.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Νερτσίνσκ και Κρασνοκαμένσκ κύριος Δημήτριος. 22-02-2015.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Βιτάλιος Βικτόροβις Ελισέεφ γεννήθηκε στο Σόλνοκ της Ουγγαρίας την 1 Νοεμβρίου 1961. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 8 Μαρτίου 1998 από τον Επίσκοπο Τσιτά και Ζαβαϊκάλης Ιννοκέντιο και Πρεσβύτερος στις 10 Μαΐου 1998. Υπηρέτησε στην Επισκοπή Τσιτά. Στις 6 Δεκεμβρίου 2001 εκάρη μοναχός. Στις Ιανουαρίου 2015 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 22 Φεβρουαρίου 2015 χειροτονήθηκε στον Καθεδρικό Ναό του Σωτήρος Χριστού Μόσχας Επίσκοπος της νεοσύστατης Επισκοπής Νερτσίνσκ και Κρασνοκαμένσκ. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Αντιοχείας Ιωάννης, συμπαραστατούμενος από τον Πατριάρχη Ρωσίας Κύριλλο, τους Μητροπολίτες Κρουτίτσης και Κολόμνας Ιουβενάλιο, Βολοκολάμσκ Ιλαρίωνα, Φιλιππουπόλεως Νήφωνα (Πατριαρχείο Αντιοχείας), Ίστρας Αρσένιο, Σταυρουπόλεως και Νεβίνομισκ Κύριλλο, Τσιτά και Πετρώβου Ζαβαϊκάλης Βλαδίμηρο και τους Επισκόπους Σολνετσνογκόρσκ Σέργιο, Ποδόλσκ Τύχωνα και Νινευή Αθανάσιο (Πατριαρχείο Αντιοχείας). Στις 27 Δεκεμβρίου 2016 εξελέγη Επίσκοπος Τσιτά και Πετρώβου Βαϊκάλης. Στις 3 Ιανουαρίου 2017 προήχθη σε Μητροπολίτη.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Σουμπέρκ κύριος Ησαΐας. 22-02-2015.
(Εκκλησία της Τσεχίας και Σλοβακίας).

    Ο κατά κόσμον Ιγκόρ Σλάνινκα χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος στις 30 Νοεμβρίου 2010. Στις 22 Φεβρουαρίου 2015 χειροτονήθηκε στον Καθεδρικό Ναό του Μπρνό τιτουλάριος Επίσκοπος Σουμπέρκ, Βοηθός Επίσκοπος της Επισκοπής Ολομούτς. Τη χειροτονία τέλεσε ο Αρχιεπίσκοπος (π.) Ολομούτς και Μπρνό Συμεών, συμπαραστατούμενος από τον Επίσκοπο π. Κομάρνο Τύχωνα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Σορόκη κύριος Ιωάννης. 08-03-2015.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Ιωάννης Βικτόροβιτς Μοσνεγκούτσου γεννήθηκε στις 27 Ιανουαρίου 1979 στο χωριό Πράζιλα της Επαρχίας Φλορέστι της Μολδαβίας. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία Κισινιώβου το 2000. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 5 Μαρτίου 2006 από τον Μητροπολίτη Κισινιώβου και Μολδαβίας Βλαδίμηρο και Πρεσβύτερος στις 22 Μαΐου 2006 από τον ίδιο Μητροπολίτη. Υπηρέτησε στην Επισκοπή Κισινιώβου ως Εφημέριος και Αρχιερατικός Επίτροπος Σολντανέστι (2007-2008). Στις 12 Απριλίου 2008 εκάρη μοναχός. Στη συνέχεια υπηρέτησε στις Επισκοπές Ουνγκένης και Κισινιώβου. Στις 24 Οκτωβρίου 2010 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 8 Μαρτίου 2015 χειροτονήθηκε στην Ιερά Μονή Αγίας Σκέπης Μόσχας τιτουλάριος Επίσκοπος Σορόκη (Σορόκας), Βικάριος της Επισκοπής Κισινιώβου. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Κύριλλος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Κισινιώβου και Μολδαβίας Βλαδίμηρο, Βολοκολάμσκ Ιλαρίωνα, Ίστρας Αρσένιο, τους Αρχιεπισκόπους Τιρασπόλεως και Ντουμποσάρ Σάββα, Σεργιέβου Ποσάντ Θεόγνωστο και τους Επισκόπους Καγκούλ και Κομράτης Ανατόλιο, Σολνετσνογκόρσκ Σέργιο, Γεδνίτσης και Μπριτσένης Νικόδημο και Νεφτεκάμσκ και Μπίρσκ Αμβρόσιο.


Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος Πράγας κύριος Μιχαήλ. 14-03-2015.
(Εκκλησία της Τσεχίας και Σλοβακίας).

    Ο Μιχαήλ Νταντάρ γεννήθηκε στο Πρέσοβ της Σλοβακίας το 1947. Πρεσβύτερος χειροτονήθηκε το 1969. Στις 14 Μαρτίου 2015 χειροτονήθηκε στον Καθεδρικό Ναό Αγίων Κυρίλλου και Μεθοδίου Πράγας Αρχιεπίσκοπος Πράγας. Τη χειροτονία τέλεσε ο Αρχιεπίσκοπος Πρέσοβ και Μητροπολίτης Τσεχίας και Σλοβακίας Ροστισλάβος, συμπαραστατούμενος από τους Αρχιεπισκόπους Μιχαλόβτσι και Κόσιτσε Γεώργιο, Μπερούν Ιωακείμ, Φαστώβου Δαμιανό (Πατριαρχείο Ρωσίας) και Μοραβικίου Αντώνιο (Πατριαρχείο Σερβίας).


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Χαριουπόλεως κύριος Ιωάννης. 15-03-2015.
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Λίδας και Σμόργκον κύριος Πορφύριος. 05-04-2015.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Όλεγκ Στεπάνοβιτς Πρεγκνιούκ γεννήθηκε στην πόλη Κόμπριν του Νομού Μπρέστ της Λευκορωσίας στις 25 Μαρτίου 1970. Το 1994 αποφοίτησε από το Πολυτεχνείο του Μπρέστ. Στις 21 Απριλίου 2005 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 4 Μαΐου 2005 από τον Μητροπολίτη Μίνσκ και Σλούτσκ Φιλάρετο και Πρεσβύτερος στις 3 Δεκεμβρίου 2006 από τον Επίσκοπο Νοβογρουδόκ και Λίδας Γουρία. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία του Μίνσκ το 2010.  Υπηρέτησε στην Ιερά Μονή Ζιροβίτσι. Στις 28 Δεκεμβρίου 2014 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 5 Απριλίου 2015 χειροτονήθηκε στον Καθεδρικό Ναό του Σωτήρος Χριστού Μόσχας Επίσκοπος Λίδας και Σμόργκον. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Κύριλλος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Μίνσκ και Ζασλάβ Παύλο, Ίστρας Αρσένιο, τον Αρχιεπίσκοπο Νοβογρουδόκ και Σλόνιμ Γουρία και τους Επισκόπους Σολνετσνογκόρσκ Σέργιο, Μπορισώβου και Μαρίινας Γκόρκας Βενιαμίν και Βοσκρεσένσκ Σάββα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Ζολοτονόσης κύριος Ιωάννης. 05-04-2015.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Σέργιος Γρηγόρεβιτς Βάχνιουκ γεννήθηκε στο Κίεβο στις 12 Φεβρουαρίου 1968. Το 1990 εκάρη μοναχός στην Πετσέρσκαγια Λαύρα του Κιέβου. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 9 Ιουνίου 1991 και Πρεσβύτερος στις 16 Ιουνίου 1991. Υπηρέτησε ως Εφημέριος και Αρχιερατικός Επίτροπος στην Επισκοπή Τσερκάσσι. Στις 6 Δεκεμβρίου 1994 εκάρη μοναχός. Το 1996 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 5 Απριλίου 2015 χειροτονήθηκε στην Πετσέρσκαγια Λαύρα του Κιέβου τιτουλάριος Επίσκοπος Ζολοτονόσης, Βικάριος της Επισκοπής Τσερκάσσι. Τη χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Κιέβου και πάσης Ουκρανίας Ονούφριος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Τσερκάσσι και Κανέβου Σωφρόνιο, Βισγορόδου και Τσερνομπίλ Παύλο, τον Αρχιεπίσκοπο Νιέζιν και Πριλούκη Ειρηναίο και τους Επισκόπους Ούγκλιας Αντώνιο, Μπογιάρκας Θεοδόσιο, π. Σεπετόφκας και Σλαβούτας Διονύσιο, Ίρπεν Κλήμη και Φαστώβου Δαμιανό.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Χριστουπόλεως κύριος Μακάριος. 16-05-2015.
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Τσιστοπόλεως και Νιζνεκάμσκ κύριος Παρμενάς. 18-05-2015.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Βίκτωρ Ιβάνοβιτς Σιμπέλεφ γεννήθηκε στο χωριό Γκλουμπόκη της Επαρχίας Καμένσκ του Νομού Ροστόβου την 1 Μαΐου 1956. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία Μόσχας το 1995. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 17 Σεπτεμβρίου 1980 από τον Αρχιεπίσκοπο Ροστόβου και Νοβοτσερκάσκ Ιωάσαφ και Πρεσβύτερος στις 21 Σεπτεμβρίου 1980. Υπηρέτησε ως Εφημέριος και Αρχιερατικός Επίτροπος στην Επισκοπή Ροστόβου. Στις 28 Νοεμβρίου 2002 εκάρη μοναχός. Στις 10 Μαΐου 2015 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 18 Μαΐου 2015 χειροτονήθηκε στην Ιερά Μονή Βισότσκι στο Σερπουχώφ Επίσκοπος Τσιστοπόλεως και Νιζνεκάμσκ. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Κύριλλος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Κρουτίτσης και Κολόμνας Ιουβενάλιο, Αγίας Πετρουπόλεως και Λαδόγκας Βαρσανούφιο, Καζάν και Ταταρστάν Αναστάσιο, Ροστόβου και Νοβοτσερκάσκ Μερκούριο και τους Επισκόπους π. Σερπουχώβου Ηλιανό, Βίντνογε Τύχωνα, Σερπουχώβου Ρωμανό, Σολνετσνογκόρσκ Σέργιο, Μπαλασίχας Νικόλαο, Αλμετγιέβσκ και Μπουγκούλμας Μεθόδιο και Ζαράισκ Κωνσταντίνο.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Βιασμά και Γκαγκάριν κύριος Σέργιος. 21-05-2015.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Σέργιος Ανατόλιεβιτς Ζιάτκωφ γεννήθηκε στις 15 Φεβρουαρίου 1967 στο χωριό Ντροζντώφ της Επαρχίας Γιαρτσέβου του Νομού Σμολένσκ. Τον Απρίλιο του 1988 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 28 Αυγούστου 1988 και Πρεσβύτερος στις 14 Οκτωβρίου 1988 από τον Αρχιεπίσκοπο Σμολένσκ και Βιασμά Κύριλλο. Υπηρέτησε ως Εφημέριος στην Επισκοπή Σμολένσκ (1988-1999, 2001-2015) και στο Ρίο ντε Ιανέιρο της Βραζιλίας (1999-2001). Στις 9 Ιανουαρίου 2007 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 21 Μαΐου 2015 χειροτονήθηκε στον Καθεδρικό Ναό Αναλήψεως του Σωτήρος στο Ουλιανώφσκ Επίσκοπος της νεοσύστατης Επισκοπής Βιασμά και Γκαγκάριν. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Κύριλλος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Αγίας Πετρουπόλεως και Λαδόγκας Βαρσανούφιο, Ορενβούργου και Σαρακτάς Βαλεντίνο, Τσεμποξάρυ και Τσουβασίας Βαρνάβα, Ουφάς και Στερλιταμακίου Νίκωνα, Σιμπίρσκ και Νοβοσπάσκογε Θεοφάνη, Νιζνίι Νοβγορόδου και Αρζαμά Γεώργιο, Σαρατώβου και Βόλσκ Λογγίνο, Σαράνσκ και Μορδοβίας Ζηνόβιο, τον Αρχιεπίσκοπο Ιόσκαρ Όλα και Μαρίισκ Ιωάννη και τους Επισκόπους Σολνετσνογκόρσκ Σέργιο, Μπαρίς και Ίνζας Φιλάρετο, Σμολένσκ και Ροσλάβλ Ισίδωρο και Μελεκεσίου και Τσερντάκλη Διόδωρο.


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Κεφαλληνίας κύριος Γεράσιμος. 31-05-2015.
(Εκκλησία της Ελλάδος).

    Εκοιμήθη στις 22 Ιουνίου 2015. Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Νικορτσμίνδης κύριος Βαχτάνγκι. 01-06-2015.
(Πατριαρχείο Γεωργίας).

    Ο κατά κόσμον Γεώργιος Οτάρεβιτς Λιπαρτελιάνι γεννήθηκε στις 25 Οκτωβρίου 1965. Στις 13 Δεκεμβρίου 2008 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 8 Μαρτίου 2009 και Πρεσβύτερος στις 27 Σεπτεμβρίου 2009. Την 1 Ιουνίου 2015 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Νικορτσμίνδης.


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Νέας Κρήνης και Καλαμαριάς κύριος Ιουστίνος. 01-06-2015.
(Εκκλησία της Ελλάδος-Νέες Χώρες).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Φαγκαρασάνου κύριος Ιλαρίων. 07-06-2015.
(Πατριαρχείο Ρουμανίας).

    Ο κατά κόσμον Ιωάννης Ουρς γεννήθηκε στο χωριό Ρέσεα του Νομού Μπρασώφ της Ρουμανίας στις 4 Μαρτίου 1955. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή του Σιμπίου το 1989. Το 1984 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε το 1984 και Πρεσβύτερος στις 15 Αυγούστου 1987. Υπηρέτησε ως Εφημέριος στην Αρχιεπισκοπή Σιμπίου. Στις 7 Ιουνίου 2015 χειροτονήθηκε στην Ιερά Μονή Μπεριβόι στην περιοχή του Φαγκαρασάνου τιτουλάριος Επίσκοπος Φαγκαρασάνου, Βοηθός Επίσκοπος της Αρχιεπισκοπή Σιμπίου. Τη χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Τρανσυλβανίας Λαυρέντιος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Ολτενίας Ειρηναίο, Βανάτου Ιωάννη, τον Αρχιεπίσκοπο Άλβας Ιούλιας Ειρηναίο και τους Επισκόπους Οραδίας Σωφρόνιο και Τούλτσεας Βησσαρίωνα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Μπίησκ και Μπελοκούριχας κύριος Σεραπίων. 28-06-2015.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Ιγκόρ Σάββιτς Ντουνάη γεννήθηκε στο Κισινάου της Μολδαβίας στις 2 Οκτωβρίου 1967. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 10 Νοεμβρίου 1988 και Πρεσβύτερος στις 25 Φεβρουαρίου 1989. Στις 14 Μαΐου 1989 εκάρη μοναχός. Στις 21 Νοεμβρίου 1989 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Αποφοίτησε από τη θεολογική Ακαδημία Κιέβου το 2010. Υπηρέτησε στις Επισκοπές Κισινιώβου (1988-1989), Τούλας (1989-2001), Βορονέζ (2001-2003), Αστάνας (2003-2010), Πέρμης (2010), πάλι Αστάνας (2010-2013) και Νέας Ρωσικής (2013-2015). Στις 28 Ιουνίου 2015 χειροτονήθηκε στον Ιερό Ναό Κοιμήσεως της Θεοτόκου στο Κρεμλίνο της Μόσχας Επίσκοπος της νεοσύστατης Επισκοπής Μπίησκ και Μπελοκούριχας. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Κύριλλος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Αγίας Πετρουπόλεως και Λαδόγκας Βαρσανούφιο, Ίστρας Αρσένιο, Μπαρναούλης και Αλτάισκ Σέργιο και τους Επισκόπους Σολνετσνογκόρσκ Σέργιο, Ποδόλσκ Τύχωνα και Ρουμπτσώβου και Αλέυσκ Ρωμανό.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Σλαβγορόδου και Κάμεν κύριος Παγκράτιος. 09-07-2015.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Βλαδίμηρος Αλεξάντροβιτς Πόνιτς γεννήθηκε στην πόλη Ζολότοε της Επαρχίας Ποπάσνας του Νομού Λουγκάνσκ της Ουκρανίας στις 12 Νοεμβρίου 1961. Το 1987 εγκαταστάθηκε στην πόλη Ροστόβ παρά τω Ντον. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία Αγίας Πετρουπόλεως το 1989. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 22 Ιανουαρίου 1989 από τον Μητροπολίτη Ροστόβου και Νοβοτσερκάσκ Βλαδίμηρο και Πρεσβύτερος στις 18 Ιουνίου 1989 από τον Επίσκοπο Αζόβου Σέργιο. Υπηρέτησε στις Επισκοπές Ροστόβου και Κιέβου. Στις 10 Μαΐου 2015 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 9 Ιουλίου 2015 χειροτονήθηκε στην Ιερά Μονή Κοιμήσεως της Θεοτόκου Τιχβίν Επίσκοπος Σλαβγορόδου και Κάμεν. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Κύριλλος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Αγίας Πετρουπόλεως και Λαδόγκας Βαρσανούφιο, Νοβγορόδου και Παλαιάς Ρωσίας Λέοντα, Τβερ και Κάσιν Βίκτορα, Πετροζαβόδσκ και Καρελίας Κωνσταντίνο, Βόλογδα και Κυριλλώβου Ιγνάτιο, Μπαρναούλης και Αλτάισκ Σέργιο, τον Αρχιεπίσκοπο Πετερχώβου Αμβρόσιο και τους Επισκόπους Βιμπόργου και Πριοζέρσκ Ιγνάτιο, Τσάρσκογε Σέλο Μάρκελλο, Σολνετσνογκόρσκ Σέργιο, Κρονστάνδης Ναζάριο, Ρυμπίνσκ και Ούγκλιτς Βενιαμίν, Τιχβίν και Λοντεΰνογε Πόλε Μοστισλάβο, Μαχατσκάλας και Γκρόζνυ Βαρλαάμ, Γκάτσινας και Λούγκας Μητροφάνη, Ρουμπτσώβου και Αλέυσκ Ρωμανό, Αρμαβίρ και Λάμπινσκ Ιγνάτιο, Τσερέποβετς και Μπελοζέρσκογε Φλαβιανό και Μπίησκ και Μπελοκούριχας Σεραπίωνα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Σαδρίνσκ και Δαλματώβου κύριος Βλαδίμηρος. 11-07-2015.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Βασίλειος Βαλεντίνοβιτς Μαστανώφ γεννήθηκε στην κωμόπολη Γκάη της ομώνυμης Επαρχίας του Νομού Ορενβούργου στις 17 Ιανουαρίου 1965. Το 1974 η οικογένειά του μετακόμισε στο Νοβοτσερκάσκ του Νομού Ροστόβου. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 28 Νοεμβρίου 1991 και Πρεσβύτερος την 1 Δεκεμβρίου 1991. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία Κισινιώβου το 2011. Υπηρέτησε ως Εφημέριος στην Επισκοπή Ροστόβου και Νοβοτσερκάσκ. Στις 9 Μαΐου 2015 εκάρη μοναχός. Στις 10 Μαΐου 2015 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 11 Ιουλίου 2015 χειροτονήθηκε στον Ιερό Ναό Μεταμορφώσεως του Σωτήρος της Ιεράς Μονής Βαλαάμ Επίσκοπος Σαδρίνσκ και Δαλματώβου. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Κύριλλος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Αγίας Πετρουπόλεως και Λαδόγκας Βαρσανούφιο, Πετροζαβόδσκ και Καρελίας Κωνσταντίνο, Κουργάν και Μπελοζέρσκογε Ιωσήφ, τον Αρχιεπίσκοπο Σεργιέβου Ποσάντ Θεόγνωστο και τους Επισκόπους Τροΐτσκη Παγκράτιο, Σολνετσνογκόρσκ Σέργιο, Βολγοντόνσκ και Σάλσκ Κορνήλιο και Κοστόμουξας και Κεμ Ιγνάτιο.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Βορείου Βαϊκάλης και Σοσνόβου-Λίμνης κύριος Νικόλαος. 12-07-2015.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Αλέξιος Βλαδιμήροβιτς Κριβένκο γεννήθηκε στην κωμόπολη Τσερνισέβσκ της ομώνυμης Επαρχίας του Νομού Ζαβαϊκάλης την 1 Ιανουαρίου 1971. Αποφοίτησε από το Τμήμα Μηχανικών-Μαθηματικών του Πανεπιστημίου του Νοβοσιμπίρσκ το 1995. Στις 21 Ιουλίου 2001 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 23 Ιουλίου 2001 και Πρεσβύτερος στις 24 Ιουλίου 2001 από τον Επίσκοπο Τσιτά και Ζαβαϊκάλης Ευστάθιο. Υπηρέτησε στις Επισκοπές Τσιτά και Ουλάν Ουντέ. Στις 16 Μαΐου 2015 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 12 Ιουλίου 2015 χειροτονήθηκε στον Ιερό Ναό Αγίων Αποστόλων Πέτρου και Παύλου της Αγίας Πετρουπόλεως Επίσκοπος της νεοσύστατης Επισκοπής Βορείου Βαϊκάλης και Σοσνόβου-Λίμνης. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Κύριλλος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Αγίας Πετρουπόλεως και Λαδόγκας Βαρσανούφιο, Τασκένδης και Ουζμπεκιστάν Βικέντιο, Καζάν και Ταταρστάν Αναστάσιο, Ρίγας και πάσης Λατβίας Αλέξανδρο, Μίνσκ και Ζασλάβ Παύλο, Χάντι Μανσίησκ και Σουργκούτ Παύλο, Ουλάν Ουντέ και Μπουριατίας Σαββάτιο, τους Αρχιεπισκόπους Αλεξανδρώβου και Γιουρέβου-Πόλσκη Ευστάθιο, Πετερχώβου Αμβρόσιο, Νοτίου Σαχαλίνης και Κουρίλων Τύχωνα και τους Επισκόπους Βιμπόργου και Πριοζέρσκ Ιγνάτιο, Τσάρσκογε Σέλο Μάρκελλο, Τιχβίν και Λοντεΰνογε Πόλε Μοστισλάβο, Σολνετσνογκόρσκ Σέργιο, Κρονστάνδης Ναζάριο, Μπλαγοβέσενσκ και Τίνδας Λουκιανό, Κασιμώβου και Σασώβου Διονύσιο, Γκάτσινας και Λούγκας Μητροφάνη και Σλαβγορόδου και Κάμεν Παγκράτιο.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Αλικαρνασσού κύριος Αδριανός. 26-07-2015.
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Σούμσκ κύριος Ναθαναήλ. 05-08-2015.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Πέτρος Γρηγόρεβιτς Κρικότα γεννήθηκε το 1959 στο χωριό Ζαλιούτε της Επαρχίας Στάρα Βιζίφκα του Νομού Βολυνίας της Ουκρανίας. Σπούδασε τη Θεολογία στη Θεολογική Ακαδημία Μόσχας. Υπηρέτησε ως Καθηγητής στο Θεολογικό σεμινάριο της Οδησσού από το 1990 μέχρι το 1997. Στις 5 Αυγούστου 2015 χειροτονήθηκε στη Λαύρα του Ποτσαέβου τιτουλάριος Επίσκοπος Σούμσκ, Βικάριος της Επισκοπής Τερνοπόλεως. Τη χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Κιέβου και πάσης Ουκρανίας Ονούφριος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες π. Τσελιάμπινσκ και Ζλατούστ Ιώβ, Χούστ και Βινογραδόβου Μάρκο, Κάμενετς Ποδόλσκ και Γοροδόκ Θεόδωρο, Βισγορόδου και Τσερνομπίλ Παύλο, Λουγκάνσκ και Αλτσέφσκ Μητροφάνη, Δνεπροπετρώβου και Παυλουπόλεως Ειρηναίο, Ροβνό και Οστρόγκ Βαρθολομαίο, Τερνοπόλεως και Κρεμένετς Σέργιο, Χμιελνικίου και Παλαιού Κωνσταντινώβου Αντώνιο, Νικολαέβου και Οτσακώβου Πιτιρίμ, Μπελοτσερκώβου και Μπογουσλάβου Αυγουστίνο, Σαράνσκι και Πολεσίας Ανατόλιο, Ποτσαέβου Βλαδίμηρο, τους Αρχιεπισκόπους Τσιμκένδης και Τάραζ Ελευθέριο, Μογκιλώβου Ποδόλσκ και Σαργορόδου Αγάπιο, Ουμάν και Ζβενιγκορόδου Παντελεήμονα, Τσερνοβικίου και Βουκοβίνης Μελέτιο, Μπάλτας και Ανανιέβου Αλέξιο, Ζιτόμιρ και Νόβογραδ Βολυνίας Νικόδημο, Βλαδίμης Βολυνίας και Κοβέλσκι Βλαδίμηρο, Σεπετόφκας και Σλαβούτας Παντελεήμονα, Σουμύ και Αχτύρκας Ευλόγιο, Γκοροντνίτσης Αλέξανδρο και τους Επισκόπους Ούγκλιας Αντώνιο, Ροβένκι και Σβερδλόβου Παντελεήμονα, Λβώβου και Γαλικίας Φιλάρετο, Μπαντσένσκη Λογγίνο, Κονοτόπου και Γλουχώβου Ρωμανό, Ίρπεν Κλήμη, Μπερδιάνσκ και Παραθαλασσίας Εφραίμ και Ιβανοφρανκόβου και Κολόμιας Τύχωνα. Στις 29 Ιανουαρίου 2016 τοποθετήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Κάμεν Κασίρας, Βικάριος της Επισκοπής Βολυνίας. Στις 18 Οκτωβρίου 2016 εξελέγη Επίσκοπος Βολυνίας και Λούτσκ.


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Βρετανίας και Ιρλανδίας κύριος Σιλουανός. 30-08-2015.
(Πατριαρχείο Αντιοχείας).

    Ο Σιλουανός Ονέρ γεννήθηκε στη Λαοδίκεια (Λατάκια) της Συρίας στις 21 Αυγούστου 1970. Αποφοίτησε από τη Μπελεμέντιο Θεολογική Σχολή του Λιβάνου το 2000. Αναγορεύθηκε διδάκτορας της Θεολογικής Σχολής Θεσσαλονίκης το 2010. Διάκονος και Πρεσβύτερος χειροτονήθηκε το 2000. Το ίδιο έτος έλαβε και το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Υπηρέτησε στη Μητρόπολη Λαοδικείας. Στις 30 Αυγούστου 2015 χειροτονήθηκε στην Ιερά Μονή Αγίου Γεωργίου Χειμάρρου (κοντά στη Χομς της Συρίας) Μητροπολίτης Βρετανίας και Ιρλανδίας. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Αντιοχείας Ιωάννης, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Εμμέσης Γεώργιο, Αρκαδίας Βασίλειο, Βόστρων Σάββα, Βαγδάτης και Κουβέιτ Γαττά και τους Επισκόπους Νταράγιας Μωυσή, Νινευή Αθανάσιο, Πανειάδος Δημήτριο, Πύργου Ηλία, Σελευκείας Εφραίμ και Εμιράτων Γρηγόριο.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Κλιντσή και Τρουμπτσέβσκ κύριος Βλαδίμηρος. 01-09-2015.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Βλαδίμηρος Ανατόλιεβιτς Νοβικώφ γεννήθηκε στη Μόσχα στις 2 Απριλίου 1958. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία της Μόσχας το 1985. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 7 Ιουνίου 1985 από τον Αρχιεπίσκοπο Σολνετσνογκόρσκ Σέργιο και Πρεσβύτερος στις 27 Ιουνίου 1985 από τον Μητροπολίτη Βολοκολάμσκ Πιτιρίμ. Υπηρέτησε στην Επισκοπή Μόσχας. Το 2011 χήρεψε. Στις 21 Ιουνίου 2014 εκάρη μοναχός στην Ιερά Μονή Αγίου Ανδρέου Μόσχας. Στις 16 Ιουλίου 2015 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Την 1 Σεπτεμβρίου 2015 χειροτονήθηκε στην Ιερά Μονή Ντονσκόη της Μόσχας Επίσκοπος Κλιντσή και Τρουμπτσέβσκ. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Κύριλλος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Αγίας Πετρουπόλεως και Λαδόγκας Βαρσανούφιο, Ροστόβου και Νοβοτσερκάσκ Μερκούριο, Μπριάνσκ και Σέβσκ Αλέξανδρο, Σταυρουπόλεως και Νεβίνομισκ Κύριλλο, τον Αρχιεπίσκοπο Σεργιέβου Ποσάντ Θεόγνωστο και τους Επισκόπους Σολνετσνογκόρσκ Σέργιο, Ποδόλσκ Τύχωνα, Ορεχώβου Ζουέβου Παντελεήμονα, Καμένσκ και Αλαπαέβου Μεθόδιο και Γκλαζώβου και Ίγκρας Βίκτορα.


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Κεφαλληνίας κύριος Δημήτριος. 10-10-2015.
(Εκκλησία της Ελλάδος).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Τρίκκης κύριος Χρυσόστομος. 11-10-2015.
(Εκκλησία της Ελλάδος).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Γεγκωρέβου κύριος Τύχων. 24-10-2015.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Γεώργιος Αλεξάντροβιτς Σεβκουνώφ γεννήθηκε στη Μόσχα στις 2 Ιουλίου 1958. Στις 2 Ιουλίου 1991 εκάρη μοναχός στην Ιερά Μονή Ντόνσκοη της Μόσχας. Διάκονος χειροτονήθηκε τον Ιούλιο του 1991 και Πρεσβύτερος τον Αύγουστο του ίδιου έτους. Υπηρέτησε στην Επισκοπή Μόσχας. Στις 8 Σεπτεμβρίου 1998 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 24 Οκτωβρίου 2015 χειροτονήθηκε στον Ιερό Ναό της Παναγίας του Καζάν στην Ιερά Μονή του Σαμόρντινο (στην περιοχή της Καλούγας) τιτουλάριος Επίσκοπος Γεγκωρέβου, Βικάριος της Επισκοπής Μόσχας. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Κύριλλος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Καλούγας και Μπορώβου Κλήμη, Βολοκολάμσκ Ιλαρίωνα, Σαρατώβου και Βόλσκ Λογγίνο, τους Αρχιεπισκόπους Πέσοτσνιας και Γιουχνώβου Μαξιμιλιανό, Σεργιέβου Ποσάντ Θεόγνωστο και τους Επισκόπους Σολνετσνογκόρσκ Σέργιο και Κοζέλσκ και Λιουντινώβου Νικήτα. Στις 14 Μαΐου 2018 εξελέγη Επίσκοπος Πσκώβου και Πορχώβου. Στις 17 Μαΐου 2018 προήχθη σε Μητροπολίτη.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Μπογορόδου κύριος Αντώνιος. 26-10-2015.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Αντώνιος Γιούρεβιτς Σέβριουκ γεννήθηκε στο Καλλίνιν στις 12 Οκτωβρίου 1984. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή Αγίας Πετρουπόλεως το 2010. Στις 5 Μαρτίου 2009 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 8 Μαρτίου 2009 και Πρεσβύτερος στις 3 Απριλίου 2010 από τον Πατριάρχη Ρωσίας Κύριλλο. Υπηρέτησε ως Εφημέριος στη Ρώμη. Στις 18 Ιουλίου 2013 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 26 Οκτωβρίου 2015 χειροτονήθηκε στη Μονή του Νοβοντεβίτσι στη Μόσχα Επίσκοπος Μπογορόδου και ανέλαβε τη διοίκηση των ενοριών του Πατριαρχείου Ρωσίας στην Ιταλία. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Κύριλλος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Κρουτίτσης και Κολόμνας Ιουβενάλιο, Βολοκολάμσκ Ιλαρίωνα, Τβερ και Κάσιν Βίκτωρα, Ίστρας Αρσένιο, Χάντι Μανσίησκ και Σουργκούτ Παύλο, τους Αρχιεπισκόπους Πετερχώβου Αμβρόσιο, Πιατιγκόρσκ και Τσερκέσκ Θεοφύλακτο και τους Επισκόπους Βίντνογε Τύχωνα, Σερπουχώβου Ρωμανό, Σολνετσνογκόρσκ Σέργιο, Μπαλασίχας Νικόλαο και Ζαράισκ Κωνσταντίνο. Στις 29 Ιουλίου 2017 τοποθετήθηκε Επίσκοπος Ζβενιγκορόδου, Βικάριος της Επισκοπής Μόσχας. Ως Επίσκοπος Ζβενιγκορόδου διετέλεσε τοποτηρητής της Επισκοπής Βερολίνου. Στις 28 Δεκεμβρίου 2017 εξελέγη Επίσκοπος Βιέννης και Βουδαπέστης. Την 1 Φεβρουαρίου 2018 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Τρωάδος κύριος Πέτρος. 08-11-2015.
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Ηλιουπόλεως και Σελευκείας κύριος Αντώνιος. 14-11-2015.
(Πατριαρχείο Αντιοχείας).

    Ο Αντώνιος Αλσούρι γεννήθηκε στη Μίνα της Τριπόλεως του Λιβάνου στις 20 Ιουνίου 1970. Αποφοίτησε από το Θεολογικό Ινστιτούτο Αγίου Σεργίου Παρισίων το 2006. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 20 Μαρτίου 2005 από τον Μητροπολίτη Τριπόλεως και Χώρας Ηλία και Πρεσβύτερος στις 24 Ιουλίου 2005. Στις 7 Σεπτεμβρίου 2008 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Υπηρέτησε στη Μητρόπολη Τριπόλεως. Στις 16 Ιουνίου 2012 εκάρη μοναχός. Στις 14 Νοεμβρίου 2015 χειροτονήθηκε Μητροπολίτης Ηλιουπόλεως και Σελευκείας στην Ιερά Μονή της Παναγίας στο Μπαλαμάντ του Λιβάνου. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Αντιοχείας Ιωάννης, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Βύβλου και Βοτρύων Γεώργιο, Τύρου και Σιδώνος Ηλία, Εμμέσης Γεώργιο, Αρκαδίας Βασίλειο, Βρετανίας και Ιρλανδίας Σιλουανό, Φιλιππουπόλεως Νήφωνα και τους Επισκόπους Νινευή Αθανάσιο, Πανειάδος Δημήτριο, Πύργου Ηλία, Χρυσουπόλεως Κωνσταντίνο, Εμιράτων Γρηγόριο και Ερζερούμ Κουαΐς.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Σκόπιν και Σάτσκ κύριος Ματθαίος. 15-11-2015.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Γεννάδιος Λβώβιτς Αντρέεφ γεννήθηκε στο Ταμπώβ στις 18 Μαΐου 1971. Διάκονος χειροτονήθηκε την 1 Μαρτίου 1998 και Πρεσβύτερος στις 4 Οκτωβρίου 1998 από τον Αρχιεπίσκοπο Ταμπώβου και Μιτσούρινσκ Ευγένιο. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία Μόσχας το 2011. Υπηρέτησε στις Επισκοπές Ταμπώβου (1998-2009) και Σούροζ (2009-2015). Στις 24 Οκτωβρίου 2015 εκάρη μοναχός στην Ιερά Μονή Ντόνσκοη της Μόσχας. Στις 15 Νοεμβρίου 2015 χειροτονήθηκε στον Καθεδρικό Ναό του Καλλίνινγκραδ Επίσκοπος Σκόπιν και Σάτσκ. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Κύριλλος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Αγίας Πετρουπόλεως και Λαδόγκας Βαρσανούφιο, Ριαζάν και Μιχαηλώβου Μάρκο και τους Επισκόπους Βαλτικής Σεραφείμ, Βιμπόργου και Πριοζέρσκ Ιγνάτιο, Σολνετσνογκόρσκ Σέργιο και Κασιμώβου και Σασώβου Διονύσιο. Στις 29 Ιουλίου 2017 τοποθετήθηκε Επίσκοπος Μπογορόδου, διοικών τις ενορίες του Πατριαρχείου Ρωσίας στην Ιταλία. Στις 28 Δεκεμβρίου 2017 εξελέγη Επίσκοπος Σούροζ.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Μπολγράδ κύριος Σέργιος. 15-11-2015.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Αλέξανδρος Αλεξάντρωβιτς Μιχαηλένκο γεννήθηκε στο Ντονέτσκ στις 29 Ιουλίου 1975. Στις 20 Απριλίου 1997 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 29 Απριλίου 1997 από τον Μητροπολίτη Οδησσού και Ισμαήλ Αγαθάγγελο και Πρεσβύτερος στις 5 Ιουνίου 1997. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία Κιέβου το 2001. Στις 4 Μαΐου 2000 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Υπηρέτησε στην Επισκοπή Οδησσού. Στις 15 Νοεμβρίου 2015 χειροτονήθηκε στον Καθεδρικό Ναό Μεταμορφώσεως του Σωτήρος Οδησσού τιτουλάριος Επίσκοπος Μπολγράδ, Βικάριος της Επισκοπής Οδησσού. Τη χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Κιέβου και πάσης Ουκρανίας Ονούφριος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Οδησσού και Ισμαήλ Αγαθάγγελο, Δονέτσκ και Μαριουπόλεως Ιλαρίωνα, Κάμενετς Ποδόλσκ και Γοροδόκ Θεόδωρο, Βισγορόδου και Τσερνομπίλ Παύλο, Λουγκάνσκ και Αλτσέφσκ Μητροφάνη, Μπορισπόλεως και Μπρόβαρι Αντώνιο, Τερνοπόλεως και Κρεμένετς Σέργιο, Ροβνό και Οστρόγκ Βαρθολομαίο, Κριβόι Ρόγ και Νικοπόλεως Εφραίμ, Τσερνιγόβου και Νοβγορόδου Σέβερσκη Αμβρόσιο, Χαρκόβου και Μπουγκουδουχώβου Ονούφριο, Περεγιασλάβας Χμιελνικίου και Βίσνεβε Αλέξανδρο, τους Αρχιεπισκόπους Τσερνοβικίου και Βουκοβίνης Μελέτιο, Μπάλτας και Ανανιέβου Αλέξιο, Ιζιούμ και Κουπιάνσκ Ελισαίο και τους Επισκόπους Ίρπεν Κλήμη, Οβιδιοπόλεως Αρκάδιο, Γιούζνε Διόδωρο και Αρτσίζ Βίκτωρα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Βαλουήκη και Αλεξέγεφκας κύριος Σάββας. 22-11-2015.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Ευγένιος Αλεξέεβιτς Νικηφόρωφ γεννήθηκε στο Βορονέζ στις 2 Ιανουαρίου 1974. Το 1997 εκάρη μοναχός με το όνομα Αρίσταρχος και το 1999 έλαβε το μικρό σχήμα με το όνομα Σάββας. Διάκονος χειροτονήθηκε το 2000 και Πρεσβύτερος το 2001 από τον Επίσκοπο Ζαντόνσκ Νίκωνα. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία Αγίας Πετρουπόλεως το 2014. Στις 24 Οκτωβρίου 2015 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 22 Νοεμβρίου 2015 χειροτονήθηκε στη Μόσχα Επίσκοπος Βαλουήκη και Αλεξέγεφκας. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Κύριλλος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Αγίας Πετρουπόλεως και Λαδόγκας Βαρσανούφιο, Βορονέζ και Λίσκι Σέργιο, Κούρσκ και Ρίλσκ Γερμανό και τους Επισκόπους Δημητρώβου Θεοφύλακτο, Σολνετσνογκόρσκ Σέργιο, Ροσσός και Οστρογκόζσκ Ανδρέα και Γκούπκιν και Γκραηβορόν Σωφρόνιο.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Μπρονίτσης κύριος Παράμονος. 02-12-2015.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Θεόδωρος Μιχαήλοβιτς Γκολούμπκα γεννήθηκε στις 26 Ιουνίου 1977 στο χωριό Ούγκλια της Επαρχίας Τιατσέφ του Νομού Υπερκαρπαθίας της Ουκρανίας. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία Μόσχας το 2001. Στις 30 Μαρτίου 1998 εκάρη μοναχός στη Λαύρα του Σεργιέβου Ποσάντ. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 23 Ιουλίου 1998 από τον Επίσκοπο Ορεχώβου Ζουέβου Αλέξιο και Πρεσβύτερος στις 14 Οκτωβρίου 2000 από τον Πατριάρχη Ρωσίας Αλέξιο. Υπηρέτησε στις Επισκοπές Νοτίου Σαχαλίνης (2001-2010) και Μόσχας (2010-2015). Στις 27 Οκτωβρίου 2015 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 2 Δεκεμβρίου 2015 χειροτονήθηκε στον Καθεδρικό Ναό Σωτήρος Χριστού της Μόσχας τιτουλάριος Επίσκοπος Μπρονίτσης, Βικάριος της Επισκοπής Μόσχας. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Κύριλλος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Αγίας Πετρουπόλεως και Λαδόγκας Βαρσανούφιο, Ίστρας Αρσένιο, Αρχαγγέλου και Χολμογκόρης Δανιήλ, Μπαρναούλης και Αλτάισκ Σέργιο, Σμολένσκ και Ροσλάβλ Ισίδωρο, τον Αρχιεπίσκοπο Σεργιέβου Ποσάντ Θεόγνωστο και τους Επισκόπους π. Πετροπαυλώβου και Μπουλαέβου Γουρία, π. Βορείου Δονέτσκ και Σταρομπέλσκ Σεραφείμ, Δημητρώβου Θεοφύλακτο, Σολνετσνογκόρσκ Σέργιο, π. Ορέλ και Λίβνι Ιερώνυμο, Ορεχώβου Ζουέβου Παντελεήμονα, Βοσκρεσένσκ Σάββα, Μπερδιάνσκ και Παραθαλασσίας Εφραίμ, Γεγκωρέβου Τύχωνα και Μπογορόδου Αντώνιο.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Ταρούσης κύριος Σεραφείμ. 04-12-2015.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο Σεραφείμ Σαβοστιάνωφ γεννήθηκε στην πόλη Σερώβ του Νομού Σβερδλόφσκ στις 15 Δεκεμβρίου 1971. Στις 3 Ιανουαρίου 1992 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 2 Φεβρουαρίου 1992 από τον Αρχιεπίσκοπο Καλούγας και Μπορώβου Κλήμη και Πρεσβύτερος στις 23 Αυγούστου 1992. Υπηρέτησε στην Επισκοπή Καλούγας. Το 2009 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Το 2015 αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία Κιέβου. Στις 4 Δεκεμβρίου 2015 χειροτονήθηκε στον Ιερό Ναό Κοιμήσεως της Θεοτόκου στο Κρεμλίνο της Μόσχας τιτουλάριος Επίσκοπος Ταρούσης, Βικάριος της Επισκοπής Καλούγας. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Κύριλλος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Αγίας Πετρουπόλεως και Λαδόγκας Βαρσανούφιο, Καλούγας και Μπορώβου Κλήμη, τον Αρχιεπίσκοπο Πέσοτσνιας και Γιουχνώβου Μαξιμιλιανό και τους Επισκόπους Σολνετσνογκόρσκ Σέργιο, Μπογιάρκας Θεοδόσιο και Κοζέλσκ και Λιουντινώβου Νικήτα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Κισούμου και Δυτικής Κένυας κύριος Αθανάσιος. 06-12-2015.
(Πατριαρχείο Αλεξανδρείας).

    Ο κατά κόσμον Αμώς Ακούντα Μασάμπα γεννήθηκε στο χωριό Ebukhubi του Δήμου Ebusiratsi του Νομού Bunyore της Κένυας. Σπούδασε τη Θεολογία στη Θεολογική Σχολή Τιμίου Σταυρού Βοστώνης. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 12 Απριλίου 1998 από τον Μητροπολίτη Ζιμπάμπουε Σεραφείμ και Πρεσβύτερος στις 25 Ιουλίου 2002 από τον Μητροπολίτη Ιωαννουπόλεως Σεραφείμ. Στις 18 Ιανουαρίου 2010 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Υπηρέτησε στις Μητροπόλεις Κένυας, Βοστώνης και Ιωαννουπόλεως. Στις 6 Δεκεμβρίου 2015 χειροτονήθηκε στον Ιερό Ναό Αγίου Νικολάου Καΐρου Επίσκοπος της νεοσύστατης Επισκοπής Κισούμου και Δυτικής Κένυας. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Αλεξανδρείας Θεόδωρος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Λεοντοπόλεως Γαβριήλ, Ναϊρόμπης Μακάριο, Νιγηρίας Αλέξανδρο, Ερμουπόλεως Νικόλαο, Μέμφιδος Νικόδημο, Πηλουσίου Νήφωνα, Ζάμπιας Ιωάννη και τους Επισκόπους Μοζαμβίκης Χρυσόστομο και Νιέρι Νεόφυτο.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Νέου Σαντζάρι κύριος Βενιαμίν. 06-12-2015.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Βλαδίμηρος Βαλεντίνοβιτς Πογκρέμπνοη γεννήθηκε στην πόλη Περβομάισκ του Νομού Λουγκάνσκ της Ουκρανίας στις 18 Ιανουαρίου 1979. Αποφοίτησε από το Ορθόδοξο Θεολογικό Ινστιτούτο του Αγίου Τύχωνα Μόσχας το 2004 και από τη Θεολογική Ακαδημία Κιέβου το 2008. Στις 14 Μαρτίου 2009 εκάρη μοναχός. Στις 6 Δεκεμβρίου 2015 χειροτονήθηκε στη Λαύρα των σπηλαίων Κιέβου τιτουλάριος Επίσκοπος Νέου Σαντζάρι, Βικάριος της Επισκοπής Πολτάβας. Τη χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Κιέβου και πάσης Ουκρανίας Ονούφριος, συμπαραστατούμενος από τον Μητροπολίτη Πολτάβας και Μίργοροδ Φίλιππο και τους Επισκόπους Κρεμεντσούγκ και Λουμπένσκη Νικόλαο, Ομπουχώβου Ιωνά, Ίρπεν Κλήμη, Μποροντιάνκας Βαρσανούφιο και Ζολοτονόσης Ιωάννη.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Τζιγκουλιόβσκ κύριος Θωμάς. 06-12-2015.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Νικόλαος Βλαδιμήροβιτς Μοσόλωφ γεννήθηκε στο χωριό Σεκρετάρκα της Επαρχίας Σεβέρνη του Νομού Ορενβούργου στις 30 Νοεμβρίου 1978. Στις 3 Απριλίου 1999 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 4 Απριλίου 1999 και Πρεσβύτερος στις 29 Δεκεμβρίου 2002. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία Μόσχας το 2004. Υπηρέτησε στην Επισκοπή Σαμάρας. Στις 26 Οκτωβρίου 2015 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 6 Δεκεμβρίου 2015 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Τζιγκουλιόβσκ, Βικάριος της Επισκοπής Σαμάρας. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Κύριλλος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Αγίας Πετρουπόλεως και Λαδόγκας Βαρσανούφιο, Σαμάρας και Συζράν Σέργιο, τον Αρχιεπίσκοπο Σεργιέβου Ποσάντ Θεόγνωστο και τους Επισκόπους Σολνετσνογκόρσκ Σέργιο, Οτράντνη και Ποχβιστνέβου Νικηφόρο και Κινέλ και Μπεζεντσούκ Σωφρόνιο. Στις 4 Μαΐου 2017 εξελέγη Επίσκοπος της νεοσύστατης Επισκοπής Συζράν και Τζιγκουλιόβσκ.


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Πέτρας και Χερρονήσου κύριος Γεράσιμος. 19-12-2015.
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Σεμιλούκι κύριος Σέργιος. 19-12-2015.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Βίκτωρ Νικολάεβιτς Κοπυλώφ γεννήθηκε στην πόλη Γκριάζι του Νομού Λίπετσκ στις 21 Αυγούστου 1983. Στις 28 Μαρτίου 2008 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 21 Σεπτεμβρίου 2008 από τον Μητροπολίτη Βορονέζ Σέργιο και Πρεσβύτερος στις 17 Σεπτεμβρίου 2009 από τον ίδιο Μητροπολίτη. Υπηρέτησε στην Επισκοπή Βορονέζ. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία της Μόσχας το 2014. Στις 25 Ιουλίου 2014 εξελέγη Επίσκοπος Μπορισογκλέμπσκ και Μπουτουρλίνοφκας. Στις 3 Αυγούστου 2014 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Δεν χειροτονήθηκε στον βαθμό του Επισκόπου και στις 22 Οκτωβρίου 2015 εξελέγη τιτουλάριος Επίσκοπος Σεμιλούκι, Βικάριος της Επισκοπής Βορονέζ. Η χειροτονία του στον βαθμό του Επισκόπου τελέστηκε στις 19 Δεκεμβρίου 2015 στην Ιερά Μονή Τιμίου Σταυρού στο χωριό Λούκινο του Ντομοντεντώβου της Μόσχας. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Κύριλλος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Αγίας Πετρουπόλεως και Λαδόγκας Βαρσανούφιο, Βορονέζ και Λίσκι Σέργιο, τον Αρχιεπίσκοπο Σεργιέβου Ποσάντ Θεόγνωστο και τους Επισκόπους Σολνετσνογκόρσκ Σέργιο, Ροσός και Οστρογκόζσκ Ανδρέα και Βαλουήκη και Αλεξέγεφκας Σάββα. Στις 3 Ιουνίου 2016 εξελέγη Επίσκοπος Μπορισογκλέμπσκ και Μπουτουρλίνοφκας.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Περεγιασλάβας Ζαλέσκι και Ούγκλιτς κύριος Θεόδωρος. 27-12-2015.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Νικόλαος Λβώβιτς Καζανώφ γεννήθηκε στις 10 Ιουλίου 1973 στο Γιαροσλάβ. Στις 30 Ιουνίου 2000 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 2 Ιουλίου 2000 από τον Αρχιεπίσκοπο Γιαροσλάβου και Ροστόβου Μιχαία και Πρεσβύτερος στις 16 Ιουλίου 2000 από τον ίδιο Αρχιεπίσκοπο. Υπηρέτησε στην Επισκοπή Γιαροσλάβου. Στις 25 Δεκεμβρίου 2015 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 27 Δεκεμβρίου 2015 χειροτονήθηκε Επίσκοπος της νεοσύστατης Επισκοπής Περεγιασλάβας Ζαλέσκι και Ούγκλιτς. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Κύριλλος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Αγίας Πετρουπόλεως και Λαδόγκας Βαρσανούφιο, Γιαροσλάβου και Ροστόβου Παντελεήμονα, Αικατερινβούργου και Βερχοτούρας Κύριλλο και τους Επισκόπους Δημητρώβου Θεοφύλακτο, Ρυμπίνσκ και Δανιηλώβου Βενιαμίν και Βοσκρεσένσκ Σάββα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Σαραπούλ και Μόζγκας κύριος Αντώνιος. 28-12-2015.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Αλέξιος Βικτώροβιτς Προστίχιν γεννήθηκε στο Γκλαζώφ της Ουδμουρτίας στις 20 Οκτωβρίου 1976. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 17 Μαρτίου 2002 και Πρεσβύτερος στις 6 Μαΐου 2003. Στις 14 Απριλίου 2009 εκάρη μοναχός στη Λαύρα του Αγίου Αλεξάνδρου Νέφσκυ της Αγίας Πετρουπόλεως. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία Αγίας Πετρουπόλεως το 2015. Στις 25 Δεκεμβρίου 2015 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 28 Δεκεμβρίου 2015 χειροτονήθηκε στην Ιερά Μονή Σρετένσκη της Μόσχας Επίσκοπος Σαραπούλ και Μόζγκας. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Κύριλλος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Αγίας Πετρουπόλεως και Λαδόγκας Βαρσανούφιο, Τόμσκ και Ασινόβου Ροστισλάβο, Ιζέβου και Ουδμουρτίας Βικτωρίνο, τους Αρχιεπισκόπους Σεργιέβου Ποσάντ Θεόγνωστο, Πετερχώβου Αμβρόσιο και τους Επισκόπους Κρονστάνδης Ναζάριο, Βοσκρεσένσκ Σάββα, Γκλαζώβου και Ίγκρας Βίκτωρα και Γεγκωρέβου Τύχωνα.


Αναθεώρηση: Κυριακή, 04 Νοεμβρίου 2018.