Προσωπική ιστοσελίδα Μάρκου Μάρκου
Αρχική σελίδα

ΕΠΙΣΚΟΠΗ ΑΜΦΙΠΟΛΕΩΣ

    Επισκοπικός κατάλογος (υπό σύνταξη).

ΥΠΟ ΤΟ ΟΙΚΟΥΜΕΝΙΚΟ ΠΑΤΡΙΑΡΧΕΙΟ
Ιάκωβος Λεβεντίνος 15 Ιουνίου 1875-25 Αυγούστου 1882 Από Πρεσβύτερος Εις Μοσχονησίων 1828-1897
Προκόπιος Λαζαρίδης 13 Μαρτίου 1894-6 Μαΐου 1899 Από Πρεσβύτερος Εις Δυρραχίου 1859-1923
Ευγένιος Παπαθωμάς 7 Μαΐου 1906-10 Σεπτεμβρίου 1913 Από Πρεσβύτερος Εις Σηλυβρίας 1855-1934
Ιωακείμ Καβύρης 5 Νοεμβρίου 1917-24 Φεβρουαρίου 1922 Από Πρεσβύτερος Εις Ίμβρου 1880-1974
Κωνσταντίνος Παπαδόπουλος 10 Ιανουαρίου 1925-10 Απριλίου 1933 Αναγνώριση χειροτονίας Κοίμηση 1854-1933
Σίλας Κοσκινάς 9 Οκτωβρίου 1960-15 Μαρτίου 1979 Από Πρεσβύτερος Εις Νέας Ιερεσέης 1919-2000
         

2) Θεόκλητος Ρόκας: 5 Φεβρουαρίου 1987-8 Ιουνίου 1993. Από Σεβαστείας. Εις Μετρών. Τιτουλάριος Μητροπολίτης.

3) Βασίλειος Όσμπορν: 8 Ιουνίου 2006-σήμερα. Από π. Σεργιέβου (Πατριαρχείο Ρωσίας).

Αναθεώρηση: Δευτέρα, 26 Δεκεμβρίου 2022.