Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα > Leonardo Da Vinci

European Union

Το 8ο Ε.Κ. Αθηνών συμμετέχει στο Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα "Leonardo Da Vinci" για την Επαγγελματική Κατάρτιση, με τις ακόλουθες προτάσεις για Μαθητές και για Εκπαιδευτικούς:

• Πρόγραμμα για Εκπαιδευτικούς

Κατάρτιση Εκπαιδευτικών στην Υβριδική Τεχνολογία Αυτοκινήτων και στα Συστήματα Multiplex και Can-bus. Η πρόταση αυτή τη στιγμή είναι τρίτη επιλαχούσα.

• Πρόγραμμα για Μαθητές - Η πρόταση εγκρίθηκε και υλοποιήθηκε

Θέμα: Πρακτική άσκηση στη σύνθετη διάγνωση λειτουργίας κινητήρων μέσω συστημάτων ΕΟΒD, CAR-O-TRONIC & Η/Υ.

Ομάδα 15 μαθητών από το 3ο ΕΠΑΛ & το 1ο Εσπερινό ΕΠΑΛ Ταύρου μετέβησαν στην Γλασκώβη από 17 έως 24 Απριλίου 2013 προκειμένου να εκπαιδευτούν στα πιο πάνω συτήματα. Την εκπαίδευση των μαθητών ενέλαβε η εταιρεία GTG Training West Midlands. Το πρόγραμμα εκπαίδευσης χρηματοδοτήθηκε από την Ευρωπαϊκή Ένωση.