Δραστηριότητες > Συμμετοχές σε Κοινοτικά & Περιβαλλοντικά Προγράμματα

Το 8ο Ε.Κ. Αθηνών έχει συμμετάσχει σε διάφορα προγράμματα, όπως:

• Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα "ΔΑΙΔΑΛΟΣ" - Ανάπτυξη και Εφαρμογή Προγραμμάτων Επίδειξης και Βράβευσης Εκπαιδευτικών 'Εργων ΤΕΕ & Σ.Ε.Κ. Το 8ο ΣΕΚ συμμετείχε στο Πρόγραμμα "ΔΑΙΔΑΛΟΣ" με τα πιο κάτω έργα τα οποία εκπόνησαν ομάδες μαθητών υπό την καθοδήγηση των υπεύθυνων καθηγητών τους. Κατά τις συμμετοχές αυτές το Ε.Κ. απέσπασε συνολικά 3 βραβεία.
    • Σχ.Έτος 2007-2008Έργο Ι: "Γλυκές Δημιουργίες - Κατασκευή Δικτυακού Τόπου για τους φίλους των γλυκών που περιλαμβάνει συλλογή παραδοσιακών συνταγών και επίδειξη της διαδικασίας παρασκευής τους"
      Υπεύθυνος Έργου : Φαναριώτη Μαρία ΠΕ19 (1ο Εσπερινό ΕΠΑΛ Ταύρου)
      Ανάμεσα στα 11 που βραβεύθηκαν στις Περιφερειακές Εκθέσεις Ν.Αττικής - Μάϊος 2008

Έργο ΙΙ: "Εφαρμογή διαδραστικής παρουσίασης κρίσιμων παραγόντων στη διαδικασία ανατροφής των παιδιών"
      Υπεύθυνος Έργου : Παράσχου Μαρία ΠΕ20 (1ο Εσπερινό ΕΠΑΛ Ταύρου)

• Σχ.Έτος 2006-2007Έργο Ι: "Ανακαλυπτική Μάθηση με χρήση Διαδραστικών Πολυμέσων στην Εκπαίδευση. Ανάπτυξη Εκπαιδευτικού Λογισμικού με Θέμα: Αρχιτεκτονική, Τρόπος λειτουργίας, Εφαρμογές και Αξιοποίηση του Internet"
      1ο Βραβείο στις Περιφερειακές Εκθέσεις Ν.Αττικής - Μάϊος 2007

Έργο ΙΙ:
      " Πρόγραμμα παιχνιδιού γνώσεων με ερωτήσεις διαφόρων γνωστικών αντικειμένων"
      Υπεύθυνος Έργου : Παράσχου Μαρία ΠΕ20 (1ο Εσπερινό ΕΠΑΛ Ταύρου)

Έργο ΙΙΙ:" Εφαρμογή υλοποίησης διεπαφής χρήστη για διαχείριση βάσης δεδομένων μέσω διασύνδεσης προγραμματιστικών εφαρμογών"
      Υπεύθυνος Έργου : Παράσχου Μαρία ΠΕ20 (1ο Εσπερινό ΕΠΑΛ Ταύρου)

Έργο ΙV: " Ευρετική μάθηση στην ανάπτυξη δικτυακού τόπου με αξιοποίηση πολυμεσικών προγραμματιστικών εργαλείων και θεματικό περιεχόμενο : Ζωγραφική και Αναγέννηση (Η ζωή και το έργο τριών μεγάλων ζωγράφων της περιόδου)"
      Υπεύθυνος Έργου : Φαναριώτη Μαρία ΠΕ19 (1ο Εσπερινό ΕΠΑΛ Ταύρου)

• Σχ.Έτος 2005-2006Έργο Ι: "Εκπαιδευτικό πρόγραμμα εκμάθησης Βάσεων Δεδομένων"
      Υπεύθυνος Έργου : Παράσχου Μαρία ΠΕ20 (1ο Εσπερινό ΕΠΑΛ Ταύρου)

• Σχ.Έτος 2004-2005Έργο Ι: "Εκπαιδευτική Διάταξη TUNEL Ψύξης"
      Υπεύθυνος Έργου : Σκορδής Δημήτριος (1ο Εσπερινό ΕΠΑΛ Ταύρου)

Έργο ΙΙ : "Εκπαιδευτικός Ψυκτικός Θάλαμος δύο Θερμοκρασιών με ένα Συμπιεστή"
      Υπεύθυνος Έργου : Σκορδής Δημήτριος (1ο Εσπερινό ΕΠΑΛ Ταύρου)

Έργο ΙΙΙ : "Εκπαιδευτική Διάταξη Συστήματος Παραγωγής Ρεύματος με Αιολική - Ηλιακή Ενέργεια"
      Υπεύθυνος Έργου : Τσιλιγιάννης Χρήστος (1ο Εσπερινό ΕΠΑΛ Ταύρου)

Έργο ΙV : "Θέρμανση Νερού από τον Ήλιο (Ηλιακός Θερμοσίφωνας) και αποθήκευση αυτού κοντά στα Σημεία Καταναλώσεως για οικονομία Νερού και Ρεύματος"
      Υπεύθυνος Έργου : Τσιλιγιάννης Χρήστος (1ο Εσπερινό ΕΠΑΛ Ταύρου)
      Ανάμεσα στα πρώτα 10 που βραβεύθηκαν στις Περιφερειακές Εκθέσεις Ν. Αττικής - Μάϊος 2005
    • Σχ.Έτος 2003-2004Έργο : "Αποστακτήριο Αλκοόλης"
      Υπεύθυνος Έργου : Χανιωτάκης Παναγιώτης (1ο Εσπερινό ΕΠΑΛ Ταύρου)
  • Θερινά Σχολεία για μαθητές ΤΕΕ
    Το σχολείο έχει συμμετάσχει στο θεσμό των Εικονικών Επιχειρήσεων (κατά την λειτουργία του ως ΤΕΕ) αλλά και στο θεσμό των Θερινών σχολείων για μαθητές ΤΕΕ με υπεύθυνη καθηγήτρια την κ. Παράσχου Μαρία (Καθηγήτρια Πληροφορικής). Πιο συγκεκριμένα:
    Κατά τη διάρκεια του Σχολικού έτους 2005-2006 το σχολείο μας συμμετείχε με ομάδα μαθητών και με την εκπαιδευτικό Παράσχου Μαρία κλάδου Πληροφορικής ως Εκπαιδευτή της ομάδας, στο Καλοκαιρινό Σχολείο Νεανικής Επιχειρηματικότητας Αττικής, που υλοποιήθηκε στην Αναργύρειο και Κοργιαλένειο Σχολή Σπετσών και διήρκησε από 16 – 19/7/2006.
    Στο καλοκαιρινό σχολείο τα παιδιά συνδύασαν τις καλοκαιρινές διακοπές με πρακτική άσκηση κατά την οποία εκπονήθηκε εργασία με τίτλο: «Σύγχρονη προσέγγιση υλοποίησης και διαχείρισης βάσεων δεδομένων με συνδυασμό προγραμματιστικών εφαρμογών». Το πρόγραμμα προσέφερε δωρεάν μεταφορά, διαμονή και διατροφή στην Αναργύρειο και Κοργιαλένειο Σχολή Σπετσών που βρίσκεται σε κτήμα γεμάτο πεύκα δίπλα στη θάλασσα. Τα παιδιά το πρωί εξασκούνταν στο καλοκαιρινό σχολείο και το απόγευμα είχαν διάφορες δραστηριότητες, όπως  μπάνιο, θαλάσσια σπορ, μπάσκετ, βόλεϊ, χειροτεχνίες, εκδρομές κ.α.
  • Δημιουργία Εικονικών Επιχειρήσεων στα ΤΕΕ
  • Προγράμματα Επισκέψεων σε Επιχειρήσεις και Επαγγελματικούς Φορείς στο Εσωτερικό
  • Προγράμματα Αγωγής Υγείας