Λειτουργία > Iστορικό

Το 8ο Εργαστηριακό Κέντρο (Ε.Κ.) Αθηνών (Ταύρος) έχει σκοπό την σωστή και άρτια εργαστηριακή εκπαίδευση των μαθητών της Τεχνικής-Επαγγελματικής Εκπαίδευσης σε πλήρως οργανωμένα εργαστήρια στα οποία οι μαθητές όλων των ειδικοτήτων θα μπορούν να παίρνουν σωστή τεχνική και εργαστηριακή εκπαίδευση, ώστε με την αποφοίτηση τους να είναι ικανοί να ασκήσουν το επάγγελμα τους με επιτυχία, να ενταχθούν ομαλά στο κοινωνικό σύνολο, να είναι παραγωγικοί για να βοηθήσουν στην ανάπτυξη της Ελληνικής οικονομίας.

Το 8ο Εργαστηριακό Κέντρο  Αθήνας (8ο Ε.Κ.) ανήκει στη Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση Α΄Αθήνας και εξυπηρετεί μαθητές και μαθήτριες από την περιοχή του Δήμου Μοσχάτου-Ταύρου και Δήμου Αθηναίων. Συστεγάζεται με το 3ο ΕΠΑ.Λ. Ταύρου και το 1ο Εσπερινό ΕΠΑ.Λ. Ταύρου. Το τρέχον Σχολικό Έτος 2011-2012 φοιτούν 505 μαθητές και μαθήτριες και στελεχώνεται από 45 καθηγητές και καθηγήτριες.

Οι επαγγελματικοί τομείς και οι αντίστοιχες ειδικότητες που λειτουργούν στο 8ο Ε.Κ. Αθήνας είναι:

1. Τομέας Πληροφορικής
Ειδικότητα: Υποστήριξη Συστημάτων-Εφαρμογών και Δικτύων Η/Υ
2. Τομέας Οικονομίας και Διοίκησης
Ειδικότητα: Υπαλλήλων  Διοίκησης και Οικονομικών Υπηρεσιών
3. Τομέας Υγείας Πρόνοιας
Ειδικότητες: Βοηθών Νοσηλευτών & Βοηθών Ιατρικών και Βιολογικών Εργαστηρίων
4. Τομέας Εφαρμοσμένων Τεχνών
Ειδικότητα: Γραφικών Τεχνών
5. Τομέας Ηλεκτρολογίας
Ειδικότητα: Ηλεκτρολογικών Εγκαταστάσεων
6. Τομέας Ηλεκτρονικής
Ειδικότητα: Ηλεκτρονικών Συστημάτων Επικοινωνιών
7. Τομέας Οχημάτων
Ειδικότητα: Μηχανικών και Ηλεκτρολογικών Συστημάτων Αυτοκινήτου
8. Τομέας Μηχανολογίας
Ειδικότητα: Ψυκτικών Εγκαταστάσεων και Κλιματισμού

Το 8ο Ε.Κ. Αθήνας διαθέτει 19 εργαστήρια κατεύθυνσης πλήρως εξοπλισμένα που καλύπτουν τις ανάγκες όλων των ανωτέρω ειδικοτήτων. Ειδικότερα στα εργαστήρια Μηχανών και Συστημάτων Αυτοκινήτου και Ηλεκτρικού Συστήματος Αυτοκινήτου του Μηχανολογικού Τομέα ασκούνται 75 μαθητές.

Το 8ο Ε.Κ. συμμετείχε σε διάφορα προγράμματα όπως:Προγράμματα Αγωγής Υγείας, Προγράμματα Επισκέψεων σε Επιχειρήσεις και Επαγγελματικούς Φορείς στο Εσωτερικό, Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα ΔΑΙΔΑΛΟΣ - "Ανάπτυξη και εφαρμογή προγραμμάτων επίδειξης και βράβευσης εκπαιδευτικών έργων ΤΕΕ & Σ.Ε.Κ" για τρεις χρονιές με κατασκευές έργων και μεγάλες διακρίσεις.