Τομέας Οικονομικών & Διοικητικών Υπηρεσιών > Ειδικότητα: Υπαλλήλων Διοίκησης & Οικονομικών Υπηρεσιών

Finance

Γενικά για την Ειδικότητα

Ο Τομέας Οικονομικών & Διοικητικών Υπηρεσιών διαθέτει τις ακόλουθες ειδικότητες: "Υπαλλήλων Διοίκησης και Οικονομικών Υπηρεσιών" και "Υπαλλήλων Τουριστικών Επιχειρήσεων". Στα δύο σχολεία (3ο ΕΠΑΛ Ταύρου και 1ο Εσπερινό ΕΠΑΛ Ταύρου) που εξυπηρετεί εργαστηριακά το 8ο ΣΕΚ Αθηνών λειτουργεί η πρώτη από τις πιο πάνω ειδικότητες, των "Υπαλλήλων Διοίκησης & Οικονομικών Υπηρεσιών" .

Πιο αναλυτικά, με τα μαθήματα που θα παρακολουθήσουν οι μαθητές στον Τομέα Οικονομικών & Διοικητικών Υπηρεσιών και στη συγκεκριμένη ειδικότητα, θα αποκτήσουν τις ικανότητες και τις γνώσεις ώστε:

• να τηρούν λογιστικά βιβλία Α΄κατηγορίας του Κ.Β.Σ.
  • να εκδίδουν, να συγκεντρώνουν, να ελέγχουν και να κωδικοποιούν τα παραστατικά του λογιστηρίου σύμφωνα με τις διατάξεις του Κ.Β.Σ.
  • να διεκπεραιώνουν τραπεζικές εργασίες καθώς και εργασίες σχετικές με τα ασφαλιστικά ταμεία
  • να συμμετέχουν στη διενέργεια απογραφής καθώς και στην κατάρτιση προϋπολογισμού της οικονομικής μονάδας
  • να συντάσσουν, να δακτυλογραφούν και να διεκπεραιώνουν την εισερχόμενη και εξερχόμενη αλληλογραφία καθώς και εκθέσεις, αναφορές και κάθε είδους έντυπα
  • να ταξινομούν και να αρχειοθετούν τα εισερχόμενα και εξερχόμενα έγγραφα