ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ ΘΕΜΑΤΩΝ

ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ ΜΕΝΤΟΡΑΣ

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΣΕ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ ΠΕΡΙΟΔΙΚΑ

Ευαγγέλου Ο. (2002) Οι Γλωσσικές Πολιτικές της Αγγλίας για τους Αλλοδαπούς Μαθητές, Περιοδικό VirtualSchool, TheSciencesofEducationOnline, Τόμος  3, Τεύχος  1,  Αύγουστος,

Ευαγγέλου Ο. (2003) Η Γλωσσική Εκπαίδευση των Αλλοδαπών στην  Ελλάδα, την Αγγλία και την Αυστραλία, Περιοδικό Νέα Παιδεία,  Τεύχος 105, Ιανουάριος- Φεβρουάριος-Μάρτιος, σελ. 35-55.

Ευαγγέλου Ο. (2003) Η αντιμετώπιση της γλωσσικής διαφορετικότητας στο Νηπιαγωγείο, Περιοδικό Σύγχρονο Νηπιαγωγείο. Έρευνα - Θεωρία - Πράξη, Τεύχος 34, Ιούλιος-Αύγουστος, Εκδόσεις  Δίπτυχο, σελ.  12-17.

Ευαγγέλου Ο., Κάντζου, Ν. (2003)  Ολυμπιακοί Αγώνες, Εθελοντισμός και Πολυπολιτισμικότητα, Περιοδικό Σύγχρονο Νηπιαγωγείο. Έρευνα - Θεωρία - Πράξη, Τεύχος 35, Σεπτέμβριος-Οκτώβριος, Εκδόσεις  Δίπτυχο, σελ. 32-41.

Ευαγγέλου Ο., Κάντζου, Ν. (2004) Εθνοπολιτισμική Ετερότητα και Εκπαιδευτικός  Ρατσισμός, Περιοδικό Ανοιχτό Σχολείο, Τεύχος 90, Ιανουάριος-Φεβρουάριος-Μάρτιος, σελ.  12-16.

Ευαγγέλου Ο., Κάντζου, Ν. (2004) Παιδιά πρόσφυγες στον κόσμο, Περιοδικό Σύγχρονο Νηπιαγωγείο. Έρευνα - Θεωρία - Πράξη, Τεύχος 39, Μάιος-Ιούνιος, Εκδόσεις Δίπτυχο, σελ. 60-69.

Ευαγγέλου Ο., Κάντζου, Ν. (2005) Γνωρίζοντας τα παιδιά με ειδικές ανάγκες. Η δύναμη της αλληλεγγύης, Περιοδικό Σύγχρονο Νηπιαγωγείο. Έρευνα - Θεωρία - Πράξη, Τεύχος 43, Ιανουάριος-Φεβρουάριος, Εκδόσεις Δίπτυχο, σελ. 51-58.

Ευαγγέλου Ο., Κάντζου, Ν., Νικολούδη, Φ. (2005) Αντιμετωπίζοντας τον εκπαιδευτικό ρατσισμό στις πολυπολιτισμικές κοινωνίες, Περιοδικό Σύγχρονο Νηπιαγωγείο. Έρευνα - Θεωρία - Πράξη, Τεύχος 44, Μάρτιος - Απρίλιος, Εκδόσεις Δίπτυχο, σελ. 56-64.

Ευαγγέλου Ο., Κάντζου, Ν. (2005) Εκπαιδευτική προσέγγιση της θρησκευτικής διαφορετικότητας, Περιοδικό Ανοιχτό Σχολείο, Τεύχος 95, Απρίλιος-Μάιος-Ιούνιος, σελ.  15-22.

10

Ευαγγέλου Ο., Κάντζου, Ν. (2005) Παιχνίδια διαπολιτισμικής επικοινωνίας, Περιοδικό Σύγχρονο Νηπιαγωγείο. Έρευνα - Θεωρία - Πράξη, Τεύχος 47, Σεπτέμβριος - Οκτώβριος, Εκδόσεις Δίπτυχο, σελ. 55-72.

11

Ευαγγέλου, Ο. & Παλαιολόγου, Ν. (2005) Η ανάγκη ενίσχυσης της διαπολιτισμικότητας μέσα από τις Τεχνολογίες της Επικοινωνίας και Πληροφορίας και ο ρόλος του Αναλυτικού Προγράμματος, στο Παιδαγωγικό Βήμα Αιγαίου, τεύχος 58 (Οκτώβριος-Δεκέμβριος), σελ. 96-102.

12

Ευαγγέλου, Ο. & Παλαιολόγου, Ν. (2006) Οι σχολικές επιδόσεις των αλλοδαπών μαθητών. Εκπαιδευτική Πολιτική. Προβληματισμοί και προτάσεις, στο Παιδαγωγικό Βήμα Αιγαίου, τεύχος 62 (Οκτώβριος-Δεκέμβριος), σελ. 80-87.

13

Ευαγγέλου, Ο. κ.ά. (2006) Ανάπτυξη Εφαρμογών Ηλεκτρονικής Μάθησης μέσω Αστρονομικών Παρατηρήσεων Πραγματικού Χρόνου, στο πλαίσιο του Προγράμματος D-SPACE, Περιοδικό Διδασκαλία  των Φυσικών Επιστημών. Έρευνα και πράξη, τεύχος 19, Οκτώβριος-Νοέμβριος-Δεκέμβριος, σελ. 16-23.

14

Ευαγγέλου Ο. (2007) Η ανάπτυξη γλωσσικών και μαθηματικών δεξιοτήτων στην προσχολική εκπαίδευση με τη χρήση υπολογιστών, Περιοδικό Σύγχρονο Νηπιαγωγείο. Έρευνα - Θεωρία - Πράξη, Τεύχος 58, Ιούλιος-Αύγουστος, Εκδόσεις Δίπτυχο. σσ. 68-74.

15

Ευαγγέλου, Ο. (2007) Διαδίκτυο και διαπολιτισμική εκπαίδευση: Δυνατότητες και περιορισμοί, Επιθεώρηση Εκπαιδευτικών Θεμάτων, Τεύχος 12, ΥΠΕΠΘ,Παιδαγωγικό Ινστιτούτο, σελ. 49-59.

16

Ευαγγέλου, Ο. (2008) Η εκπαίδευση μαθητών με ειδικές ανάγκες σε πολυπολιτισμικές τάξεις: Δυσκολίες, προβληματισμοί, προτάσεις, στο Παιδαγωγικό Βήμα Αιγαίου, τεύχος 69 (Ιούλιος-Σεπτέμβριος), σελ. 43-50.

17

Ευαγγέλου, Ο., Κάντζου, Ν. (2009) SOS Ρατσισμός: Διαπολιτισμικές διαθεματικές δραστηριότητες για την αντιμετώπιση του ρατσισμού. Με αφορμή την 21η Μαρτίου, Παγκόσμια Ημέρα κατά του Ρατσισμού. Μια πρόταση για τη ΣΤ΄ τάξη του δημοτικού, Περιοδικό Σύγχρονο Δημοτικό Σχολείο. Έρευνα - Θεωρία - Πράξη, Τεύχος Νο 8, Μάρτιος-Απρίλιος, Εκδόσεις Δίπτυχο. σσ. 66-73.

Αρχή σελίδας