Συμμετοχή σε νέο πρόγραμμα ERASMUS+ KA2
« Methods that increase interest in technical education in upper secondary school»
![](http://users.sch.gr/paan2004/wordpress/wp-content/uploads/2021/03/On-Line-Meeting--1024x576.jpg)
Στα πλαίσια του προγράμματος Erasmus KA2 – Στρατηγικές συνεργασίες για την Επαγγελματική εκπαίδευση και κατάρτιση- το 1ο ΕΠΑ.Λ Νέας Ιωνίας Μαγνησίας συμμετέχει σε νέο πρόγραμμα με τίτλο : « Μέθοδοι που αυξάνουν το ενδιαφέρον των μαθητών της υποχρεωτικής εκπαίδευσης για την Επαγγελματική εκπαίδευση»/( Methods that increase interest in technical education in upper secondary school). Η διάρκεια του προγράμματος είναι δύο χρόνια και συμμετέχουν ακόμα δύο σχολεία από τη Σουηδία (το ένα από αυτά είναι και ο συντονιστής του προγράμματος),ένα σχολείο από τη Ρουμανία και ένα από τη Πολωνία.
Για το σκοπό αυτό δημιουργήθηκε μια παιδαγωγική ομάδα εργασίας που αποτελείται από τους εκπαιδευτικούς Παπαϊωάννου Κλειώ , Γεροπούλου Ευγενία, Καμπούρη Αγγελική, Κουτσούκη Αθηνά, Μανταλιανού Ασπασία , Χατζή Αθανασία και Ραχούτη Γιώργο που είναι και ο υπεύθυνος του προγράμματος.
Ο κύριος στόχος του προγράμματος είναι ακριβώς όπως και ο τίτλος του φανερώνει, δηλαδή να διερευνηθούν και να εφαρμοστούν μέθοδοι και τρόποι που θα οδηγήσουν στην αύξηση του ενδιαφέροντος από μέρους των μαθητών της υποχρεωτικής εκπαίδευσης (Δημοτικό-Γυμνάσιο) για την Επαγγελματική- Τεχνική Εκπαίδευση, που με τη σειρά του αυτό να οδηγήσει σε όσο το δυνατόν περισσότερους μαθητές να επιλέξουν την Επαγγελματική εκπαίδευση για συνέχιση των σπουδών τους μετά το Γυμνάσιο.
Η υλοποίηση του στόχου αυτού περιλαμβάνει τη συνεργασία των Επαγγελματικών σχολείων με το Γυμνάσιο ή το Δημοτικό, με τη μορφή συναντήσεων και διδασκαλίας μαθημάτων από τους μαθητές του Επαγγελματικού Λυκείου σε τάξεις μαθητών της υποχρεωτικής εκπαίδευσης. Έτσι οι μεγαλύτερης ηλικίας μαθητές θα παρουσιάσουν υπό μορφή διδασκαλίας τις θεματικές ενότητες στους μικρότερης ηλικίας μαθητές και επιπλέον θα τους επιβλέψουν στην εκτέλεση ασκήσεων δεξιοτήτων. Οι θεματικές ενότητες που θα διδαχθούν θα επιλεγούν με κριτήριο τόσο τις ανάγκες των μαθητών της υποχρεωτικής εκπαίδευσης όσο και τις προτάσεις με περιεχόμενο το πρόγραμμα σπουδών και των δυνατοτήτων των Επαγγελματικών σχολείων και θα οριστικοποιηθούν μετά από συναντήσεις και συνεργασίες των εμπλεκόμενων σχολείων. Τα μαθησιακά πεδία των θεματικών ενοτήτων-μαθημάτων που είναι θεωρητικά αλλά και πρακτικά/ εργαστηριακή άσκηση ,μπορεί να προέρχονται για παράδειγμα από προγραμματισμό (Arduino, Legorobots), εκτυπωτές CAD και 3D, τεχνολογία, μαθηματικά, φυσική, κ.λπ. Το πρόγραμμα ακόμη περιλαμβάνει μετακινήσεις μαθητών στις αντίστοιχες χώρες και παρουσίαση των συγκεκριμένων θεματικών ενοτήτων.
Στις 25 /2/21 πραγματοποιήθηκε διαδικτυακή συνάντηση με τη συμμετοχή όλων των συνεργαζόμενων σχολείων , αντικαθιστώντας έτσι την πρώτη συνάντηση του προγράμματος ,αφού αυτή εξ αίτιας της Covid-19 δεν ήταν δυνατό να πραγματοποιηθεί με μετακίνηση και φυσική παρουσία. Μάλιστα σε αυτή τη συνάντηση πήρε μέρος και η Διευθύντρια του 2ου Γυμνασίου Ν. Ιωνίας Βόλου η κ. Ζαφειρίου Σταματία-και την ευχαριστούμε πολύ για αυτό- που μετά από επαφή με το σχολείο μας και ενημέρωση της για το περιεχόμενο του προγράμματος εξέφρασε θετική άποψη για μια πιθανή συνεργασία των δύο σχολείων στα πλαίσια της υλοποίησης των δράσεων. Ακόμη, από το Σουηδικό σχολείο έγινε η παρουσίαση της ιστοσελίδας του προγράμματος και συζητήθηκαν κάποια τεχνικά θέματα που αφορούν στην οργάνωση και στη διαχείριση του. Επίσης ,ορίσθηκε η ημερομηνία για την δεύτερη συνάντηση που θα πραγματοποιηθεί στη Σουηδία τον Σεπτέμβριο του 2021 λαμβάνοντας πάντα υπόψη την πορεία της πανδημίας.
« Η 3η συνάντηση στον Βόλο»
![](http://users.sch.gr/paan2004/wordpress/wp-content/uploads/2022/11/313199995_1777251392668022_8948841214579803143_nsmall1.jpg)
Στο πλαίσιο του προγράμματος Erasmus + KA2 με τίτλο : « Methods that increase interest in technical education in upper secondary school/Μέθοδοι που αυξάνουν το ενδιαφέρον των μαθητών της υποχρεωτικής εκπαίδευσης για την Επαγγελματική εκπαίδευση» ,πραγματοποιήθηκε στο Βόλο η 3η συνάντηση των συνεργαζόμενων σχολείων από την Σουηδία, την Πολωνία και την Ρουμανία ,από 9-14/10/22. Πιο συγκεκριμένα συμμετείχαν από την Σουηδία δύο επαγγελματικά σχολεία με 4 καθηγητές και 16 μαθητές , 1 επαγγελματικό σχολείο από την Πολωνία με 2 καθηγητές και 7 μαθητές και ένα σχολείο από την Ρουμανία με 4 καθηγητές και 14 μαθητές . Όπως επίσης οι μαθήτριες και οι μαθητές του σχολείου μας : Αμαλία-Στεφανία Καραγιάννη ,Έλενα Μάντη, Μαρία Θωμοπούλου ,Γιάννης Ζαρώνης ,Κλάιντι Γιάχγια, Ιάσονας Βλότσος, Μάριος Πάτρας ,Άρης Μητρολιός και οι εκπαιδευτικοί Κλειώ Παπαϊωάννου, Ασπασία Μανταλιανού, Αγγελική Καμπούρη, Ειρήνη Μαγκλάρα, Γιάννης Γεωργαντζής, Γιώργος Ραχούτης, Συνοδή Μιχάλη.
Κατά την παραμονή τους οι συμμετέχοντες την πρώτη ημέρα επισκέφτηκαν το χώρο του Δημαρχείου όπου ενημερώθηκαν από τον εκπρόσωπο του Δήμου Βόλου τον κ. Ντόκο για την ιστορία της Αργούς και την Αργοναυτική εκστρατεία. Στην συνέχεια επισκέφτηκαν το σχολείο μας όπου έγιναν οι παρουσιάσεις του Πολωνικού και του Ελληνικού σχολείου.
Την δεύτερη ημέρα το ένα Σουηδικό σχολείο παρουσίασε την εργασία του και επισκέφθηκαν το 4ο Γυμνάσιο Νέας Ιωνίας το ΕΕΕΚ Βόλου και το 2 ΕΠΑ.Λ Νέας Ιωνίας.
Την τρίτη ημέρα έγινε ξενάγηση στο Μουσείο Τσαλαπάτα και ολοκληρώθηκαν οι παρουσιάσεις Ρουμανίας και του δεύτερου Σουηδικού σχολείου.
Την τέταρτη ημέρα οι συμμετέχοντες επισκέφτηκαν το Βυζαντινό Μουσείο και το ΚΠΕ στην Μακρινίτσα.
Την τελευταία ημέρα οι συμμετέχοντες είχαν την ευκαιρία να επισκεφτούν το Μουσείο της πόλης του Βόλου και το Αρχαιολογικό Μουσείο.
Κατά την διάρκεια της παραμονής τους είχαν την ευκαιρία να δοκιμάσουν γεύσεις της τοπικής κουζίνας και παραδοσιακά γλυκίσματα. Επιπλέον, απόλαυσαν τη θάλασσα και το βουνό εκμεταλλευόμενοι τον ευχάριστο φθινοπωρινό καιρό.
Το Σχολείο μας θέλει να ευχαριστήσει ιδιαίτερα, την Δημοτική αρχή Βόλου , τον διευθυντή του 4ου γυμνασίου Ν Ιωνίας κ. Χρήστο Παπαϊωάννου, την διευθύντρια του ΕΕΕΕΚ Βόλου κα Φωτεινή Γρηγορίου και τον Διευθυντή του 2ου ΕΠΑ.Λ Ν. Ιωνίας κ. Γιάννη Τσοκανάκη ,όπως επίσης όλους τους συναδέλφους καθηγητές των παραπάνω σχολείων για την θερμή υποδοχή και την φιλοξενία τους.
Σημαντική ήταν επίσης και η συμβολή του συλλόγου των γονέων και κηδεμόνων του σχολείου μας , με σπιτικά εδέσματα και λιχουδιές.
Επιπλέον, τις παρακάτω επιχειρήσεις για τις ευγενικές χορηγίες τους , οι οποίες για ακόμα μια φορά πρόθυμα και γενναιόδωρα ανταποκρίθηκαν στο κάλεσμά μας.
1.την ΕΨΑ Βόλου
2.το αρτοποιείο «Σμύρνη»
3. το ζαχαροπλαστείο «Σοκολατίνο»
Κατά γενική ομολογία των συμμετεχόντων η 3η συνάντηση, ικανοποίησε στο μέγιστο βαθμό τους στόχους του προγράμματος , αλλά και τις αισθητικές και γευστικές προσδοκίες που τους προσέφερε ο τόπος μας.
![](http://users.sch.gr/paan2004/wordpress/wp-content/uploads/2022/11/312721213_1777253112667850_3833015089614751003_n-1.jpg)
![](http://users.sch.gr/paan2004/wordpress/wp-content/uploads/2022/11/312308179_1777253809334447_7988204705463130663_n-1024x425.jpg)
« 4η συνάντηση στην πόλη Targu Jiu της Ρουμανίας»
Στο τέλος Μαρτίου του 2023, 13 μαθητές ( οι : Αμαλία Καραγιάννη, Έλενα Μάντη, Κλάιντι Γιάχγια , Μαρία Θωμοπούλου, Κατερίνα Ηλιάδου, Νικόλαος Χρήστου , Ιωάννα Βασταρδή , Θανάσης Νικολαΐδης , Μάριος Πάτρας, Ηλίας Πετρούλιας , Θανάσης Σαββόπουλος, Ιάσονας Βλότσος ,Παναγιώτης Μάρκος και 4 εκπαιδευτικοί (Δημήτρης Κόκκινος, Ασπασία Μανταλιανού , Κλειώ Παπαϊωάννου και Γιώργος Ραχούτης), του σχολείου μας συμμετέχοντας στο πρόγραμμα KA+ 2 Erasmus με τίτλο: «Μέθοδοι που αυξάνουν το ενδιαφέρον των μαθητών της υποχρεωτικής εκπαίδευσης για την Τεχνική Επαγγελματική εκπαίδευση» είχαν την ευκαιρία να επισκεφτούν την πόλη Targu Jiu της Ρουμανίας, όπου ήρθαν σε επαφή με τα συνεργαζόμενα σχολεία , από την Σουηδία ,την Πολωνία και την Ρουμανία, στο πλαίσιο της 4ης συνάντησης του προγράμματος.
Την 1η μέρα είχαν ξενάγηση στο Ρουμάνικο σχολείο. Εκεί οι μαθητές παρουσίασαν τις ενότητες μαθημάτων που ήδη είχαν παρουσιάσει στη χώρα τους σε σχολεία υποχρεωτικής εκπαίδευσης υπό την μορφή διδασκαλιών και εποπτείας. Η ενότητα της Πολωνίας αφορούσε στην επεξεργασία εικόνων, της Ελλάδας ήταν σχετική με τη σχεδίαση σε CAD πρόγραμμα και την τρισδιάστατη εκτύπωση, της Σουηδίας ήταν σχετικά με τη βιομηχανική μηχανική, τις συγκολλήσεις και την τεχνολογία διαδικτυακών εφαρμογών.
Η Ρουμανία παρουσίασε τις ενότητες της την επόμενη μέρα. Οι μαθητές παρουσίασαν πώς ένα φωτοβολταϊκό στοιχείο μπορεί να ελεγχθεί με Arduino ώστε να κατευθύνεται πάντα προς τον ήλιο (ή μια πηγή φωτός).
Την 3η μέρα πραγματοποιήθηκε εκδρομή στο ασβεστολιθικό σπήλαιο στο Pestera Muierlor. Εκεί έγινε ξενάγηση μέσα στο σπήλαιο σε μια διαδρομή 900 μέτρων με σταλαγμίτες και σταλαχτίτες και νυχτερίδες σε χειμερία νάρκη να κρέμονται από την οροφή. Στη συνέχεια πραγματοποιήθηκε επίσκεψη στο χιονοδρομικό κέντρο Ranca.
Την επόμενη ημέρα έγινε μια περιήγηση στο κέντρο της πόλης , στο πάρκο με τα γλυπτά του Κωνσταντίν Μπρανκούζι, διάσημου γλύπτη με γενέτειρα την πόλη του Targu Jiu και συνάντηση με τον δήμαρχο της πόλης. Η συνάντηση ολοκληρώθηκε με αποχαιρετιστήριο δείπνο όπου όλες οι χώρες παρουσίασαν παραδοσιακή μουσική και χορούς.
Ήταν μια αξέχαστη εμπειρία τόσο για τους μαθητές όσο και για τους συνοδούς καθηγητές. Νέες ιδέες, τεχνολογικές καινοτομίες, διαφορετικοί τρόποι προσέγγισης της εκπαιδευτικής διαδικασίας και ανταλλαγή πολιτιστικών ιδεών και απόψεων είναι μερικά από τα πράγματα που έκαναν αυτή τη συνάντηση τόσο ξεχωριστή.
Το συγκεκριμένο πρόγραμμα θα ολοκληρωθεί με την τελική συνάντηση που θα πραγματοποιηθεί στο Kristinehamn της Σουηδίας το ερχόμενο φθινόπωρο με τη συμμετοχή 7 μαθητών και 3 καθηγητών.
Μερικές φωτογραφίες από την συνάντηση στον παρακάτω σύνδεσμο :
https://photos.app.goo.gl/GLxmAaTqBLmDEyDu7
![](https://users.sch.gr/paan2004/wordpress/wp-content/uploads/2023/05/1684171083896-3-1-1024x768.jpg)
![](http://users.sch.gr/paan2004/wordpress/wp-content/uploads/2023/05/IMG_7502.jpg)
«5η Συνάντηση : Στην πόλη Kristinehamn ης Σουηδίας»
Στο πλαίσιο του προγράμματος Erasmus+ KA2 , με τίτλο: «Methods that increase interest in technical education in upper secondary school /Μέθοδοι που αυξάνουν το ενδιαφέρον των μαθητών της υποχρεωτικής εκπαίδευσης για την Τεχνική Επαγγελματική εκπαίδευση» 7 μαθητές , οι : Νικόλαος Γανωτής, Κωνσταντίνα Τζουτζούκου, Γεώργιος Λύτρας, Θησέας Μαχαίρας, Άγγελος Μπάρτζος, Νικόλαος Παπούλιας και Κατερίνα Καρακασιλιώτη και 3 εκπαιδευτικοί, οι : Ασπασία Μανταλιανού , Κλειώ Παπαϊωάννου και Γιώργος Ραχούτης ,είχαν την ευκαιρία να επισκεφτούν την πόλη Kristinehamn της Σουηδίας από 1 ως 7 Οκτωβρίου, όπου ήρθαν σε επαφή με τα συνεργαζόμενα σχολεία από την Σουηδία την Πολωνία και την Ρουμανία, για την 5η και τελευταία συνάντηση του προγράμματος.
Την πρώτη μέρα του προγράμματος όλα τα σχολεία συναντήθηκαν στο σχολείο Brogårdsgymnasiet της χώρας υποδοχής , όπου οι μαθητές κάθε χώρας παρουσίασαν τις εργασίες που είχαν προετοιμάσει. Το απόγευμα της ίδιας ημέρας έγινε περίπατος στην πόλη.
Την δεύτερη ημέρα, μαθητές και εκπαιδευτικοί είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν διάφορα μαθήματα , π.χ. Αγγλικών, σχεδίασης με CAD, ηλεκτρονικών συστημάτων κ.α., από τους καθηγητές του Σουηδικού σχολείου, αποκτώντας μια ιδέα για τον τρόπο διδασκαλίας των μαθημάτων εκεί. Στη συνέχεια επισκέφθηκαν ένα σχολείο υποχρεωτικής εκπαίδευσης (Δημοτικό-Γυμνάσιο μαζί) και συνομίλησαν με τον διευθυντή του σχολείου για θέματα που αφορούν στο εκπαιδευτικό σύστημα της Σουηδίας κι το τρόπο λειτουργίας του σχολείου. Κατόπιν πραγματοποιήθηκε επίσκεψη στο Δημαρχείο της πόλης και συζήτηση με τον Δήμαρχο και ακολούθησε μια ξενάγηση στα ιστορικά σημεία της πόλης.
Την τρίτη ημέρα το πρωί πραγματοποιήθηκε επίσκεψη σε ένα από τα μεγαλύτερα εργοστάσια παραγωγής χάλυβα και προϊόντων σφυρηλάτησης στη Ευρώπη , το Björneborg steel, όπου και παρακολούθησαν την διαδικασία της επεξεργασίας διαμόρφωσής και σφυρηλάτησης του χάλυβα.
Το μεσημέρι , μετά από 10 λεπτή μεταφορά με πλοιάριο, πραγματοποιήθηκε πεζοπορία σε δάσος της περιοχής και κατάληξη στην τοποθεσία Vålön όπου και οργανώθηκε μπάρμπεκιου. Το απόγευμα, συμμετοχή σε παιχνίδι μπόουλινγκ.
Την τέταρτη ημέρα έγινε επίσκεψη το σπίτι -μουσείο του Αλφρεντ Νόμπελ στην τοποθεσία Björkborn στην πόλη Karlskoga, ενώ το απόγευμα παρακολούθησαν συναυλία μουσικής σε συνθέσεις του μουσικοσυνθέτη Birger Sjöberg που καταγόταν από την πόλη Kristinehamn και το ίδιο τελευταίο βράδυ αποχαιρετιστήριο δείπνο όπως συνηθίζεται.
Την επόμενη μέρα ταξίδεψαν στην Στοκχόλμη , όπου επισκέφτηκαν το Εθνικό Μουσείο ,το Μουσείο Μοντέρνας Τέχνης και περπάτησαν στους δρόμους της παλιάς πόλης.
Με την τελευταία αυτή συνάντηση ολοκληρώθηκε το διετές πρόγραμμα στο πλαίσιο του Erasmus+ KA2, με τίτλο «Μέθοδοι που αυξάνουν το ενδιαφέρον των μαθητών της υποχρεωτικής εκπαίδευσης για την Τεχνική Επαγγελματική εκπαίδευση» , που σίγουρα τόσο για τους μαθητές όσο και για τους εκπαιδευτικούς που συμμετείχαν αποτελεί μια ξεχωριστή εμπειρία . Νέες ιδέες, τεχνολογικές καινοτομίες, διαφορετικοί τρόποι προσέγγισης της εκπαιδευτικής διαδικασίας και ανταλλαγή πολιτιστικών ιδεών και απόψεων μεταξύ μαθητών και καθηγητών από διαφορετικές χώρες με διαφορετική κουλτούρα και προσέγγιση στα σχολικά πολιτιστικά και κοινωνικά δρώμενα καθώς και η ώσμωση όλων αυτών είναι το σημαντικότερο κέρδος των συμμετεχόντων.
Μερικές ακόμα φωτογραφίες από την συνάντηση παρακάτω :
![](http://users.sch.gr/paan2004/wordpress/wp-content/uploads/2023/10/IMG_1148-2-1024x769.jpg)
![](http://users.sch.gr/paan2004/wordpress/wp-content/uploads/2023/10/IMG_1070.jpg)
https://drive.google.com/drive/folders/1p9kWy82OyjLLnsKWZQKRaN4_QpBSH7ms?usp=sharing