Category: Εφαρμογές Πληροφορικής Published: Tuesday, 14 September 2021 Written by Γεώργιος Παπαλουκάς

Διδακτέα ύλη επιπρόσθετο διδακτικό υλικό και οδηγίες του μαθήματος «Εφαρμογές Πληροφορικής» (2022-2023)

Ισχύουν η διδακτέα ύλη και οι οδηγίες του σχολικού έτους 2021-2022.

Η διδακτέα ύλη περιλαμβάνει τα κεφάλαια 7, 9 (μόνο 9.3), 10, 11, 13, 14 (μόνο 14.2), 15, 16 του σχολικού βιβλίου «Εφαρμογές Πληροφορικής».

Διδακτέα ύλη, επιπρόσθετο διδακτικό υλικό και οδηγίες για τη διδασκαλία του μαθήματος «Εφαρμογές Πληροφορικ... by georgios_papaloukas on Scribd

Τρόπος γραπτής εξέτασης του μαθήματος «Εφαρμογές Πληροφορικής» (2022-2023)

Στο ΦΕΚ Τεύχος B’ 4678/05.09.2022 στη σελίδα 47524 αναφέρεται (σχετικά με τον τρόπο εξέτασης των μαθημάτων):

Η εξέταση στο μάθημα Εφαρμογές Πληροφορικής στην Α’ τάξη Ημερήσιου και Εσπερινού Γενικού Λυκείου περιλαμβάνει θέματα διαβαθμισμένης δυσκολίας και συγκεκριμένα:

α) δύο (2) θέματα θεωρίας,

β) δύο (2) θέματα ασκήσεων ή προβλημάτων.

Τα θέματα θεωρίας αποτελούνται από ερωτήσεις διαφόρων τύπων με τις οποίες ελέγχονται η γνώση και η κατανόηση της θεωρίας, η κριτική ικανότητα των μαθητών/-τριών, η ικανότητα αξιοποίησης θεωρητικών γνώσεων για την αξιολόγηση δεδομένων και την εξαγωγή συμπερασμάτων και η δυνατότητα παρουσίασής τους με σωστούς επιστημονικούς όρους και σωστό γραπτό λόγο.

Τα θέματα ασκήσεων ή προβλημάτων στοχεύουν στον έλεγχο της ικανότητας του/της μαθητή/ -ήτριας να χρησιμοποιεί, σε συνδυασμό, γνώσεις ή δεξιότητες που απέκτησε για την επίλυσή τους.

Η βαθμολογία προκύπτει κατά 50% από τα θέματα της θεωρίας (2x25%) και κατά 50% από τις ασκήσεις ή τα προβλήματα (2x25%).