Category: Πληροφορική Α' Γυμνασίου Published: Tuesday, 30 October 2018 Written by Γεώργιος Παπαλουκάς

Η Πληροφορική στο σύγχρονο κόσμο: Βασικές έννοιες - Το υλικό του Η/Υ

Η παρουσίαση λειτουργεί ως οδηγός διδασκαλίας. Το μάθημα περιέχει online ασκήσεις ατομικές ή ομαδικές βασισμένες στο εκπαιδευτικό λογισμικό g13, σε δραστηριότητες από το αποθετήριο ψηφιακών εκπαιδευτικών δραστηριοτήτων "Φωτόδεντρο" ή άλλες επιγραμμικές (online) πλατφόρμες. Σε αυτό θα βρείτε και ιδέες για δουλειά στην τάξη, δουλειά με κατσαβίδι!. Τέλος, δίνει την ευκαιρία στους μαθητές να αξιολογήσουν το μάθημα με σκοπό μελλοντικές βελτιώσεις ενώ δεν λείπουν οι ασκήσεις για το σπίτι στην ασύγχρονη πλατφόρμα eClass.

ΠεριγραφήΤύποςΠλατφόρμα
1 Πληροφορική στο σύγχρονο κόσμο: Βασικές έννοιες - Το υλικό του Η/Υ Παρουσίαση  PowerPoint
2 Αναγνώριση Υλικού - Hardware Online άσκηση Φωτόδεντρο
3 Αναγνώριση περιφερειακών συσκευών & αποθηκευτικά μέσα Online άσκηση Google Forms