Κλείνοντας...

“Στο παρελθόν έπρεπε να αποστηθίσουμε πληροφορίες, γιατί υπήρχε ένα σημαντικό κόστος στο να τις βρούμε. Σήμερα, τι υπάρχει που δεν μπορούμε να το βρούμε μέσα σε 30'' ή και σε λιγότερο χρόνο; Ζούμε πια σε μια εποχή με άμεση πρόσβαση στην πληροφορία και σε αυτή την εποχή θα πρέπει να αναπτύξουμε ένα διαφορετικό σύνολο δεξιοτήτων.”
Mark Cuban
Είναι γεγονός ότι οι μαθητές στις μέρες μας μεγαλώνουν μέσα σε ένα πιο πολύπλοκο περιβάλλον και απαιτούν από εμάς πιο πλούσιες μαθησιακές εμπειρίες. Αλλά πόσο το σχολείο στις μέρες μας είναι έτοιμο για τις ανάγκες αυτών των παιδιών; Για να βεβαιωθούμε ότι όλοι οι μαθητές μας ενδιαφέρονται για το μάθημα και ότι το μάθημά μας ανταποκρίνεται στις ανάγκες τους για νέες ιδέες και προσεγγίσεις της γνώσης, πρέπει να στρέψουμε την προσοχή μας σε λιγότερο συμβατικές μεθόδους διδασκαλίας. Τότε, ίσως ανακαλύψουμε ότι και εμείς ως εκπαιδευτικοί θα έχουμε κάποιες πολύ ενδιαφέρουσες εμπειρίες!
Για να δημιουργήσουμε μια δημιουργική τάξη, θα πρέπει και εμείς οι ίδιοι να γίνουμε δημιουργικοί και, γιατί όχι, να δούμε πόσο μακριά μπορεί να φτάσει η δική μας δημιουργικότητα. Σίγουρα έχετε διαπιστώσει ότι κάπου ανάμεσα στην παιδική ηλικία και στην ενήλικη ζωή μας ξεχάσαμε να χρησιμοποιούμε τη φαντασία μας και να σκεφτόμαστε έξω από συμβατικά πλαίσια, ή όπως λένε οι Άγγλοι να σκεφτόμαστε out οf the box.

Πώς λοιπόν μπορούμε να ανακτήσουμε και να διατηρήσουμε το δικό μας δημιουργικό πνεύμα;

• Να είστε περίεργοι για ό,τι νέο.
  • Ανακαλύψτε το παιδί μέσα σας.
  • Μη φοβάστε τα λάθη. Bρείτε έναν τρόπο να τα διασκεδάσετε.

Θυμηθείτε, πότε δεν είναι αργά για να ξεκινήσετε! καλή τύχη και καλή διασκέδαση!!!