Τεχνικές δημιουργικότητας και καινοτομίας

Τεχνικές δημιουργικότητας και Καινοτομίας

Αυτή η ενότητα περιλαμβάνει 8 τεχνικές δημιουργικής σκέψης, τις οποίες μπορείτε να χρησιμοποιήσετε για να αναπτύξετε τη δημιουργική φαντασία των μαθητών σας, στο μάθημά σας ή σε οποιαδήποτε άλλη δραστηριότητα κάνετε με τους μαθητές σας. Για παράδειγμα, πολλοί εκπαιδευτικοί χρησιμοποιούν αυτές τις τεχνικές στην ανάπτυξη των προγραμμάτων τους (projects), γιατί θεωρούν ότι υπάρχει χρόνος και χώρος για περισσότερη καινοτομία.

Επιλέξαμε αυτές τις τεχνικές, γιατί αναδεικνύουν διαφορετικές πτυχές της δημιουργικής σκέψης και γιατί έχουμε δει στην πράξη πώς εφαρμόζονται στη σχολική τάξη. Τις θεωρούμε όλες εξίσου αποτελεσματικές και δημοφιλείς ανάμεσα στους εκπαιδευτικούς. Το μόνο που πρέπει να κάνετε εσείς είναι να διαλέξετε ποια πιστεύετε ότι σας ταιριάζει σε κάθε περίπτωση και να την εφαρμόσετε. Κατά τη διάρκεια αυτού του μαθήματος θα κάνουμε πρακτική σε κάποιες από αυτές και θα συζητήσουμε πώς επιλέγουμε κάποια τεχνική έναντι κάποιας άλλης.
Στη συνέχεια θα αναφερθούμε εν συντομία στις παρακάτω τεχνικές:

- Ιδεοθύελλα (Brainstorming)

-Αντίστροφη ιδεοθύελλα (Reverse brainstorming)

-Δημιουργία ιστοριών (Storyboarding)

-Γραπτή ιδεοθύελλα (Brainwriting)

- Scamper

- Τυχαίες λέξεις (Random words)

- Τα 6 καπέλα της σκέψης (Six thinking hats)

- Δελφοί (Delphi)

Ανακατεύοντας τις τεχνικές

θυμηθείτε ότι μπορείτε να κάνετε μια μίξη τεχνικών, όταν τις εφαρμόζετε στο μάθημα ή στα προγράμματά σας. Η Μαίρη Φρέντζου μας περιγράφει στη συνέχεια μια τέτοια εμπειρία της από τη μίξη των τεχνικών "random words" και "brainstorming" στο ξεκίνημα ενός προγράμματος Comenius.