Πίσω Επάνω Επόμενο

Τεστ ταχυδύναμης

Τάξη Δ΄- ΣΤ΄

Άλμα σε μήκος χωρίς φορά

Η δοκιμασία πραγματοποιείται στο σκάμα ή με την βοήθεια στρωμάτων γυμναστικής. Ο μαθητής τοποθετεί τα πόδια του ώστε οι μύτες του παπουτσιού του να βρίσκονται στην ίδια ευθεία με τη γραμμή πατήματος, κάνει μια αιώρηση των χεριών προς τα πίσω με ταυτόχρονη κάμψη των γονάτων και εκτελεί το άλμα. Τονίζουμε στους μαθητές ότι στόχος τους είναι να φθάσουν όσο το δυνατόν πιο μακριά και να προσγειώνονται με τα πόδια λυγισμένα για αποφυγή τραυματισμών. Κάθε μαθητής είχε δυο προσπάθειες από τις οποίες λαμβάνεται υπόψη η καλύτερη. Η μετρήσεις γίνονται με ακρίβεια εκατοστού.

Βιβλιογραφία: Καμπίτσης, Χ., Χαραχούσου-Καμπίτση Υ. Μελέτη των τεστ ελέγχου του ενιαίου προπονητικού προγράμματος των αθλητικών ταλέντων. Φυσική Αγωγή και Αθλητισμός. Περίοδος Β΄, τ. 36, 10-19.