Πίσω Επάνω Επόμενο

Τεστ αντοχής

Τάξη Ε΄- ΣΤ΄

Δρόμος 6 λεπτών

Μέσα σε χρόνο 6 λεπτών οι μαθητές πρέπει να διανύσουν (τρέχοντας ή περπατώντας) την μεγαλύτερη δυνατή απόσταση που μπορούν. Σχεδιάζουμε  με κώνους μια διαδρομή στον αύλειο χώρο του σχολείου με σημάδια ανά δέκα μέτρα.  Τονίζουμε στους μαθητές να κατανείμουν σωστά τις δυνάμεις τους. Μετά την έναρξη ανακοινώνουμε στους μαθητές ανά ένα λεπτό τον χρόνο που απομένει. Με το τέλος του χρόνου σφυρίζουμε και ο κάθε μαθητής κάθεται στο σημείο που βρίσκεται μέχρι να περάσει ο γυμναστής και να σημειώσει την επίδοσή του. Η δοκιμασία πραγματοποιείται μια φορά και η επίδοση των μαθητών μετριέται  με ακρίβεια μέτρου.

Βιβλιογραφία: Klaus B., Παπαβασιλείου Η., Mechling H. Διεθνές τεστ φυσικής   κατάστασης 9-17.   Φυσική Αγωγή και Αθλητισμός. Περίοδος Β΄, τ.  40, (13-33).