Www.arithmoi.gr Λειτουργία του ιστοτόπου στη νέα δομή φιλοξενείας του Πανελλήνιου Σχολικού Δικτύου: http://shasapis.sites.sch.gr Όμιλοι Μαθηματικών Προτύπου ΓΕΛ Ευαγγελικής Σχολής Σμύρνης 2017

Όμιλοι Μαθηματικών Προτύπου ΓΕΛ Ευαγγελικής Σχολής Σμύρνης 2017

Καλή σχολική χρονιά 2017-2018 με δύναμη, υγεία και στόχους σε όλους.

Όπως κάθε χρόνο, έτσι και φέτος θα λειτουργήσουμε στο Πρότυπο ΓΕΛ Ευαγγελικής Σχολής Σμύρνης ομίλους Μαθηματικών: α) για την Α΄λυκείου και β) για τη Β΄λυκείου.

Στόχος του ομίλου της Α΄λυκείου θα είναι κυρίως η γνωριμία με Μαθηματικά θέματα και εφαρμογές σε ανάπτυξη σε βάθος και πλάτος της ύλης των σχολικών μαθημάτων της άλγεβρας και της γεωμετρίας.

Θα ασχοληθούμε επίσης και με θέματα και προετοιμάσια για τους Μαθηματικούς διαγωνισμούς της ΕΜΕ.

Σημειώσεις και κάποια θέματα προηγουμένων ετών μπορείτε να βρείτε εδώ και εδώ.

Τα θέματα που θα αναπτυχθούν καθορίζονται και από τους ίδιους τους συμμετέχοντες ανάλογα με τα ενδιαφέροντά τους.

Στόχος του ομίλου της Β΄λυκείου θα είναι κυρίως η προετοιμασία για τους Μαθηματικούς διαγωνισμούς της ΕΜΕ.

Δηλαδή θα περιλαμβάνει, καταρχάς,  προχωρημένα θέματα Άλγεβρας, Γεωμετρίας, Θεωρίας Αριθμών και Συνδυαστικής Απαρίθμησης στη συνέχεια της σχολικής ύλης της Β΄λυκείου.

Επιπλέον θα ενταχθούν στην ύλη και γενικότερα θέματα εφαρμογών Μαθηματικών και άλλα, ανάλογα και με τα ενδιαφέροντα των συμμετεχόντων.

Η διεξαγωγή θα είναι προγραμματισμένη ένα διδακτικό δίωρο την εβδομάδα, για κάθε τάξη, σε κάποια από τις ημέρες Δευτέρα, Πέμπτη ή Παρασκευή 14:30 - 16:00. Θα υπάρξουν ενδεχομένως και κάποιες έκτακτες συναντήσεις.

Όποιος επιθυμεί μπορεί να εκδηλώσει το ενδιαφέρον του, γράφοντας ονοματεπώνυμο, τάξη, επιθυμητή ημέρα από τις (Δευτέρα, Πέμπτη ή Παρασκευή) και ημέρα που οπωσδήποτε δεν επιθυμεί, στη διεύθυνση

Ευχαριστώ και καλή σχολική χρονιά.

Σωτήρης Χασάπης.