Www.arithmoi.gr Λειτουργία του ιστοτόπου στη νέα δομή φιλοξενείας του Πανελλήνιου Σχολικού Δικτύου: http://shasapis.sites.sch.gr Εγκατάσταση και χρήση Geogebra

Εγκατάσταση και χρήση Geogebra

Εγκατάσταση - Λειτουργία του προγράμματος

Κατεβάζουμε το λογισμικό επιλέγοντας download .

Από το αρχείο που μας δίνουν κάνουμε εγκατάσταση του λογισμικού στον υπολογιστή μας.

Προϋπόθεση είναι να έχουμε εγκατεστημένη java. Αν το Geogebra εγκατασταθεί και δεν τρέχει, βγάζοντάς μας λάθος για την Java, τότε μπορούμε να κατεβάσουμε και να εγκαταστήσουεμ Java από εδώ. ΑΝ τρέχει δεν ασχολούμαστε με αυτό το βήμα.

Εναλλακτικά σε όλα τα προηγούμενα μπορούμε να κατεβάσουμε το φορητό Geogebra είτε για windows, είτε για linux ή mac, το οποίο δεν απαιτεί καμία πρόσθετη εγκατάσταση το «τρέχεις» και παίζει !!!

Τέλος μπορούμε να το χρησιμοποιήσουμε εξίσου καλά online στο διαδίκτυο εδώ.

Πληροφορίες - Οδηγοί χρήσης του προγράμματος :

Εδώ βρίσκουμε το πλήρες Επίσημο εγχειρίδιο με τις εντολές του Geogebra

Εδώ βρίσκουμε έναν οδηγό χρήσης του.

Εδώ βρίσκουμε έναν οδηγό στα Ελληνικά (πολύ καλό - γραμμένο για μαθητές) από το συνάδελφο Νίκο Μαυρογιάννη.

Φυσικά για οποιαδήποτε απορία υπάρχει και το Emai : shasapis « παπακι » gmail.com

Καλές εφαρμογές και διερευνήσεις !