Νέα Προγράμματα Σπουδών για τις Ξένες Γλώσσες - 1η Επιμορφωτική συνάντηση ΠΕ 05 Β/θμιας

Στην 1η Επιμορφωτική συνάντηση για εκπαιδευτικούς Γαλλικής ΠΕ 05 που διδάσκουν στη Β/θμια παρουσιάστηκε το Νέο Ενιαίο Πρόγραμμα Σπουδών για τις Ξένες Γλώσσες και επιχειρήθηκε να εννοιολογηθεί η καινοτομία αυτών των Προγραμμάτων. Με βάση τη φιλοσοφία των Προγραμμάτων Σπουδών έγινε αναφορά στον τρόπο που οδηγούμε τους μαθητές στη νέα γνώση αλλά και τις μεθόδους που χρησιμοποιούμε ώστε οι μαθητές να αναλύσουν και να συνθέσουν τη νέα γνώση καθώς και να παράγουν χρησιμοποιώντας την.

Οι εκπαιδευτικοί εργάστηκαν επάνω σε συγκεκριμένο Φύλλο Εργασίας.που βρίσκεται εδώ.

Οι προτεινόμενες απαντήσεις στα ερωτήματα του Φύλλουυ Εργασίας βρίσκεται εδώ.

Η παρουσίαση βρίσκεται παρακάτω και μπορείτε να την δείτε κάνοντας κλικ επάνω της: