Η πειθώ στη διαφήμιση

Στις μέρες μας, η κυριαρχία του γραπτού λόγου αμφισβητείται όλο και περισσότερο. Η ευρεία χρήση της εικόνας στα μέσα μαζικής επικοινωνίας και τη διαφήμιση σίγουρα έχει συμβάλει σε αυτήν την αμφισβήτηση. Πιο συγκεκριμένα: στη διαφήμιση υπεισέρχονται προπαγανδιστικές τεχνικές. Για το λόγο αυτό, η ανάγκη να επιλέξουμε ή να διαμορφώσουμε κριτήρια αποκωδικοποίησης των τεχνασμάτων που αυτή χρησιμοποιεί είναι επιτακτικότερη, αν θέλουμε να προετοιμάσουμε πολίτες που θα είναι συνειδητοί στις επιλογές τους.

Είδη διαφημιστικών μηνυμάτων

Οργάνωση τάξης: Οι μαθητές χωρίζονται σε ομάδες εργασίας. Αυτό επιτυγχάνεται εύκολα με τον εξής τρόπο: κάθε υπολογιστής φέρει στην οθόνη του μία εικόνα που αντιπροσωπεύει την υποκατηγορία διαφημίσεων με την οποία θα ασχοληθεί η ομάδα. Ο μαθητής έλκεται από το αντικείμενο και επιλέγει το σταθμό εργασίας. Έτσι, δημιουργούνται οι εξής ομάδες:

1. Ομάδα Benetton - Ασχολείται με την ιδιότυπη καμπάνια της εταιρείας, η οποία συνηθίζει να προκαλεί με τις διαφημίσεις της. Τα διαφημιζόμενα προϊόντα δεν εμφανίζονται πουθενά, παρά μόνο στο λογότυπο της εταιρείας.

δείτε ή  αποθηκεύστε το φύλλο εργασίας

2. Ομάδα Diesel: Η καμπάνια της εταιρείας με τίτλο «Πετυχημένος τρόπος ζωής» είναι ιδιαίτερα εκκεντρική. Οι μαθητές ανιχνεύουν τα τεχνάσματα προσέγγισης του αγοραστικού κοινού.

δείτε ή  αποθηκεύστε το φύλλο εργασίας

3. Ομάδα Bodybuilders. Συζητούν τα τεχνάσματα διαφημιστών που παρουσιάζουν το «ιδεώδες σώμα». Οι μαθητές ασχολούνται με τα στερεότυπα, τα οποία προωθούν τα γυμναστήρια, τα ινστιτούτα ομορφιάς και οι εταιρείες συμπληρωμάτων διατροφής.

δείτε ή  αποθηκεύστε το φύλλο εργασίας

4. Ομάδα αυτοκινήτων. Οι μαθητές επισκέπτονται δικτυακούς τόπους εταιρειών και συζητούν για τις τεχνικές προώθησης συγκεκριμένων μοντέλων αυτοκινήτων.

δείτε ή αποθηκεύστε το φύλλο εργασίας

5. Ομάδα ποτών: οι μαθητές συζητούν τις τεχνικές προώθησης του αλκοόλ μέσω της διαφήμισης. Ποιος είναι ο ρόλος και η χρήση της εικόνας στις συγκεκριμένες διαφημίσεις; Συγκρίνουν με αντίστοιχες διαφημίσεις του περασμένου αιώνα.

δείτε ή αποθηκεύστε το φύλλο εργασίας

6. Ομάδα καπνιστών: συζητούν τις τεχνικές προώθησης του καπνού και τη χρήση της εικόνας ως μέσου για τη διαφήμισή του. Σύγκριση με αντίστοιχες διαφημίσεις του περασμένου αιώνα. Σύγκριση με αντιδιαφημίσεις.

δείτε ή αποθηκεύστε το φύλλο εργασίας

7. Ομάδα κοινωνικής διαφήμισης. Οι μαθητές συζητούν το ρόλο της κοινωνικής διαφήμισης και των οργανώσεων καταναλωτών.

Δείτε μερικές κοινωνικές διαφημίσεις που διακρίθηκαν.

Αποθηκεύστε όλα τα φύλλα εργασίας αρχείο zip 351 kb ή pdf 359 kb

Υποστηρικτικό υλικό για διδάσκοντες Τεχνικές πειθούς

Ομάδες εργασίας

Benetton

Diesel

Αυτοκίνητα

Αλκοόλ

Τσιγάρα

Bodybuilders

Τεστ αυτοαξιολόγησης

H διαφημιστική σύνδεση της μόδας με το σεξ πουλάει ακόμη

Παιδιά... αναλφάβητα στα μηνύματα της διαφήμισης

Η διαφήμιση επιτίθεται Χριστούγεννα

Οι επιπτώσεις του καταιγισμού διαφημίσεων

Τεχνικές διαφημιστών παιχνιδιών

Τώρα και προσωπικές διαφημίσεις

Είδη διαφημιστικών μηνυμάτων

Τεχνάσματα των διαφημιστών

Δεοντολογία διαφημίσεων

Το όργιο ρεκλάμας στον James Bond

No logo Οι πολυεθνικές εισβάλλουν στα σχολεία.

Στην παγίδα διαφημιστών από κούνια...

Σχέσεις με αντικείμενα

Επικοινωνία:  terracomputerata AT gmail DOT com