Την Τρίτη, στις 20-12-2011, πραγματοποιήθηκε στο Δημοτικό Θέατρο Ρόδου Ημερίδα για την Ασφάλεια στο Διαδίκτυο από το Υπουργείο Προστασίας του Πολίτη σε συνεργασία με τη Δίωξη Ηλεκτρονικού Εγκλήματος.

Η ημερίδα είχε θέμα «Κανόνες Ασφαλούς Πλοήγησης στο Διαδίκτυο ? Cyber Bullying» με στόχο την ενημέρωση της μαθητικής κοινότητας προκειμένου οι μαθητές να κατανοήσουν και να αποφύγουν τους κινδύνους που συνδέονται με την πλοήγηση στο διαδίκτυο. Την ημερίδα παρακολούθησαν τμήματα μαθητών από τα Γυμνάσια, τα Γενικά Λύκεια και τα ΕΠΑΛ της Ρόδου, ενώ μαθητές από όλα τα νησιά της Δωδεκανήσου είχαν την ευκαιρία να την παρακολουθήσουν διαδικτυακά μέσω της τεχνολογίας του real time video streaming μέσω των links: www.cybercrimeunit.gr ή www.cyberkid.gov.gr. Δείτε εδώ την παρουσίαση που έγινε κατά τη διάρκεια της Ημερίδας.