Ενημερώνουμε τα σχολεία ότι την Τρίτη, στις 20-12-2011, από τις 12:00 έως τις 14:00 θα είναι διαδικτυακά διαθέσιμη μέσω της τεχνολογίας του real time video streaming η ημερίδα που θα διεξαχθεί στο Δημοτικό Θέατρο Ρόδου από το Υπουργείο Προστασίας του Πολίτη σε συνεργασία με τη Δίωξη Ηλεκτρονικού Εγκλήματος.

Η ημερίδα έχει θέμα «Κανόνες Ασφαλούς Πλοήγησης στο Διαδίκτυο ? Cyber Bullying» και στόχο την ενημέρωση της μαθητικής κοινότητας προκειμένου να κατανοήσουν και να αποφύγουν τους κινδύνους που συνδέονται με την πλοήγηση στο διαδίκτυο. Καθώς αφορά θέμα ασφαλείας κρίνεται ουσιαστική η παρακολούθησή της, την οποία και επιτρέπουν, από απόσταση αλλά σε πραγματικό χρόνο, οι Τεχνολογίες  της Πληροφορίας και Επικοινωνίας.

Οι καθηγητές πληροφορικής καλούνται να διευκολύνουν τη διαδικτυακή συμμετοχή του συνόλου των μαθητών, επισκεπτόμενοι ένα από τα εξής links: www.cybercrimeunit.gr ή www.cyberkid.gov.gr