Στο πλαίσιο των σχεδίων δράσης του Προγράμματος Αυτοαξιολόγησης της σχολικής μονάδας, το Γυμνάσιο-Λυκειακές Τάξεις Χάλκης, δηλ όλοι οι μαθητές και 7 εκπαιδευτικοί, “ενσωματώθηκαν” για 3 μέρες με 2 σχολεία της Ρόδου, το 7ο Γυμνάσιο και το 1ο Γενικό Λύκειο. Οι μαθητές εντάχθηκαν στα αντίστοιχα τμήματα των σχολείων, και οι εκπαιδευτικοί βρέθηκαν επίσης με τους συναδέλφους τους στις ίδιες τάξεις, τις ίδιες ώρες. Βασικός στόχος της δράσης ήταν να αμβλυνθούν -όσο είναι δυνατόν- οι συνέπειες από το γεγονός οτι οι μαθητές των μικρών απομακρυσμένων νησιών, διαμορφώνουν εικόνες, αντιλήψεις, στάσεις αλλά και προσδοκίες από ένα πολύ περιορισμένο (σχολικό και ευρύτερο) περιβάλλον, το οποίο δεν τους επιτρέπει να βιώνουν τη μαθητική ζωή σε συνθήκες συνεργατικότητας, συναγωνισμού, σύγκρισης, συνύπαρξης, ανταλλαγής εμπειριών και ιδεών. Η υποδοχή των μαθητών και των εκπαιδευτικών της Ρόδου ήταν θερμή και η υποστήριξη από τους διευθυντές των σχολείων αμέριστη. Η προσφορά που έγινε από το ξενοδοχείο που φιλοξένησε το σχολείο διευκόλυνε τη μετακίνηση όλων των μαθητών χωρίς προβλήματα. Η όλη εμπειρία “καταγράφτηκε” με διάφορους τρόπους κι από πολλές πλευρές. Το τι θα “δούμε” από αυτήν και κυρίως το τι θα κάνουμε με όσα “δούμε” είναι το ζητούμενο….

Δείτε εδώ το Δελτίο Τύπου που στάλθηκε από το Γυμνάσιο-Λυκειακές Τάξεις της Χάλκης.