Στο πλαίσιο της επίσκεψής μου στην Κω, πραγματοποιήθηκαν δύο εκπαιδευτικά σεμινάρια στο χώρο του 2ου Γενικού Λυκείου Κω. Το πρώτο έγινε τη Δευτέρα 5 Μαρτίου στις 5.30-9μμ στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου, και είχε θέμα “Ερευνητικές εργασίες: Πρώτες εκτιμήσεις και συμπεράσματα”. Η συνάντηση με τους περίπου 60 εκπαιδευτικούς όλων των ειδικοτήτων που πήραν μέρος, εξελίχθηκε σε μια πολύ δημιουργική συζήτηση γύρω από τις προϋποθέσεις για την επιτυχία ενός project, τους τρόπους οργάνωσης και καθοδήγησης της δουλειάς των ομάδων, τον τρόπο επιλογής και δόμησης του θέματος, τους τρόπους παρουσίασης και αξιολόγησης, τους πολλαπλούς εκπαιδευτικούς σκοπούς που πρέπει ταυτόχρονα να επιδιώκονται, τα οφέλη για τους μαθητές, όπως τουλάχιστον μπορούν σε μια πρώτη καταγραφή να ιδωθούν.

Την Τρίτη 6 Μαρτίου στις 8.30-12μ έγινε το δεύτερο σεμινάριο για τους εκπαιδευτικούς Πληροφορικής όλων των σχολικών μονάδων της Κω με θέμα “Τα νέα Πιλοτικά Προγράμματα Σπουδών για την Πληροφορική στην υποχρεωτική εκπαίδευση”, το οποίο περιλάμβανε και workshop μέσω του οποίου οι εκπαιδευτικοί ήλθαν σε επαφή με τα νέα ΠΣ και έκαναν πρώτες παρατηρήσεις και σχόλια.