Η συνάδελφος πληροφορικός Χάιδω Σαμαρά από τη Θεσσαλονίκη με ενημέρωσε για το μαθητικό συνέδριο που διοργανώνεται από ιδιωτικό σχολείο για θέματα επιστήμης και τεχνολογίας. Είναι ενδιαφέρον το γεγονός ότι η όλη διαδικασία, δηλ η συγκρότηση των επιτροπών του συνεδρίου, οι κρίσεις των εργασιών, η κατασκευή της σχετικής ιστοσελίδας, η διοργάνωση και βεβαίως η ίδια η διαδικασία της κατασκευής μιας εργασίας με επιστημονικές προδιαγραφές, αποτελούν υπόθεση των μαθητών. Η ίδια αναφέρει: «Η παραδοσιακή εκπαίδευση σπάνια προσφέρει στους μαθητές τη δυνατότητα να παρατηρήσουν τον τρόπο σκέψης των ερευνητών, να παρακολουθήσουν τη διεξαγωγή της επιστημονικής έρευνας και τον επιστημονικό διάλογο. Αυτό θα μπορούσε να επιτευχθεί, για παράδειγμα, αν προσφερόταν στους μαθητές η ευκαιρία να επιλέξουν ένα θέμα, να το εξετάσουν όπως ένας ερευνητής και να το παρουσιάσουν με επιστημονικό τρόπο σε ένα ακροατήριο που μοιράζεται τα ίδια ακαδημαϊκά ενδιαφέροντα. Αυτή η διαδικασία παρέχει μια συναρπαστική ακαδημαϊκή εμπειρία. Σκοπός του συνεδρίου είναι η δημιουργία ενός περιβάλλοντος που θα δώσει στους μαθητές την ευκαιρία να συμμετάσχουν σε μια ερευνητική διαδικασία παρουσιάζοντας τα πορίσματα των ερευνών τους. Μέσω αυτής της διαδικασίας οι μαθητές θα παρατηρήσουν τις προσεγγίσεις και τις μεθόδους που οι ερευνητές ακολουθούν, προκειμένου να κατακτήσουν την επιστημονική γνώση. Με αυτόν τον τρόπο οι μαθητές θα εξοικειωθούν με την ερευνητική διαδικασία, ενισχύοντας παράλληλα το ενδιαφέρον τους για τις επιστήμες και θα καλλιεργήσουν γενικά την αγάπη τους για τη γνώση. Συγχρόνως, το ACSTAC στοχεύει να προωθήσει τη συνεργατικότητα, την ικανότητα λήψης αποφάσεων, την επικοινωνία με συνομηλίκους, την ικανότητα έκφρασης και ανάπτυξης των ιδεών τους με επιστημονικό τρόπο και, στη συνέχεια, της παρουσίασής τους σε ακροατήριο.»

Δείτε περισσότερα στη διεύθυνση της ιστοσελίδας:  http://www.acstac.gr