Κατά την πρόσφατη επίσκεψή μου στην Κω διαπίστωσα όσα ο συνάδελφος Θοδωρής Γκεβεζές, καθηγητής πληροφορικής στο 2ο Λύκειο Κω μου είχε περιγράψει: Ο ίδιος παίρνοντας αφορμή από μια πρόταση του Υπουργείου που απευθυνόταν σε φιλολόγους για συμμετοχή των μαθητών σε αγώνες επιχειρηματολογίας, πήρε την ιδέα και την εφάρμοσε στη διδασκαλία του μαθήματος Τεχνολογία Επικοινωνιών στη Β΄ Λυκείου της Τεχνολογικής κατεύθυνσης. Όσοι έχουμε διδάξει το μάθημα ξέρουμε τη δυσκολία που υπάρχει λόγω της φύσης και της ποιότητας του σχολικού βιβλίου, το οποίο κάθε άλλο παρά προσανατολίζει σε μια διδασκαλία που να ενεργοποιεί το μαθητή. Η συγκεκριμένη ιδέα εφαρμόστηκε στο κεφάλαιο όπου γίνεται αναφορά στις επιδράσεις της τεχνολογίας επικοινωνιών στη ζωή των ανθρώπων. Δείτε περισσότερα για την περιγραφή του σεναρίου και τους κανόνες διεξαγωγής των αγώνων.