Etwinning Project "Word searchers and culture explorers"

Etwinning Project 2012-13 με θέμα "Word searchers and culture explorers" υλοποιήθηκε από την καθηγήτρια Αγγλικών Αιμιλία Συγχαρή στο Δημ. Σχ. Κουτσελιού Ιωαννίνων. Να πώς παρουσιάζεται από την εκπαιδευτικό το ενδιαφέρον αυτό πρόγραμμα:

The idea of the project is to share wordsearches, crosswords and other vocabulary exercises which will include words and/or short texts describing a given country characteristics.

Hints, for example egg hunt, basket, bunny could be examples of prompts to suggest the name of the most important Polish holiday ? Easter. When students get an answer, they will have to find detailed information about a certain topic and publish it on our TwinSpace. In the end we would like to make a guidebook containing all vocabulary exercises with information about our countries found by students.

Η ιδέα του Προγράμματος αυτού είναι να μοιραστούμε σταυρόλεξα, κρυπτόλεξα και κάθε είδους λεξιλογικής άσκησης που θα περιλαμβάνουν λέξεις ή σύντομα κείμενα περιγράφοντας τα χαρακτηριστικά κάθε συνεργαζόμενου κράτους. Ενδείξεις όπως «το κυνήγι των αυγών» ,»το καλαθάκι», «το λαγουδάκι» μπορεί να αποτελέσουν στοιχεία  τα οποία υπονοούν το όνομα του Πάσχα, μιας πολύ γνωστής γιορτής της Πολωνίας. Όταν οι συνεργάτες μαθητές βρουν την απάντηση, θα πρέπει να ψάξουν και να βρουν πληροφορίες για το συγκεκριμένο θέμα και να τις δημοσιεύσουν σε σελίδα wiki στην ηλεκτρονική πλατφόρμα Twinspace. Στο τέλος θέλουμε να δημιουργήσουμε έναν οδηγό που θα περιέχει όλες τις λεξιλογικές ασκήσεις με πληροφορίες που βρήκαν οι ίδιοι οι μαθητές για τις χώρες μας.

Το πρόγραμμα θα ολοκληρωθεί την επόμενη χρονιά. Το παραγόμενο υλικό παρουσιάζεται σε ηλεκτρονική μορφή.

Κρυπτολεξομανίες και εξερευνητές πολιτισμών

Το παραγόμενο υλικό παρουσιάζεται σε ηλεκτρονική μορφή.

Μερικά από τα θέματα με τα οποία ασχοληθήκαμε  φέτος είναι:

• Λογότυπο Project
  • Κουζίνα
  • Χριστούγεννα
  • Γιορτές και παραδόσεις
  • Προσωπικότητες
  • Ταινίες και κινούμενα σχέδια

για να δείτε λεπτομέρειες από το project πατήστε το σύνδεσμο

Word searchers and culture explorers.doc