Σχέδιο εργασίας "Συναισθήματα Φιλία Οι σχέσεις μας με τους άλλους"

"Συναισθήματα Φιλία Οι σχέσεις μας με τους άλλους" ήταν ένα διαθεματικό σχέδιο εργασίας που υλοποίησαν οι μαθητές της Γ τάξης του 20ου Δημοτικού  σχολείου Ιωαννίνων το 2012-2013 με τη δασκάλα τους Λασκαρίνα Ελευθεριάδου. Προσέγγισαν το θέμα μέσα από τα μαθήματα της γλώσσας, τα θρησκευτικά, την ιστορία, τα εικαστικά.

Ενδεικτικές δραστηριότητες

Όλοι μαζί κι εγώ Μια τάξη ένας κήπος

Τα παιδιά σε χαρτί του μέτρου  ζωγραφίζουν  και γράφουν για τον εαυτό τους ? συζητούν κι εκφράζουν συναισθήματα για τους φίλους τους  και τον εαυτό τους.

Ο ευτυχισμένος πρίγκιπας (Όσκαρ Ουάιλντ)

Τα παιδιά  κάθονται σε κύκλο , διαβάζουν την ιστορία, συζητούν για  αγάπη/φιλία  και συναισθήματα .

Αποδίδουν τα συναισθήματά που αποκομίζουν από την ιστορία με κινήσεις  σώματος κι εκφράσεις προσώπου .

Κύκλοι συναισθημάτων φιλίας

Ζωγραφίζουν δυο κύκλους  .Έναν για θετικά συναισθήματα κι έναν για αρνητικά .

Συζητούν και γράφουν για τα χαρακτηριστικά του καλού φίλου.

Ιστορία ποίηση

Γράφουν σε ομάδες χαϊκού και αναζητούν πληροφορίες  για παραδείγματα μεγάλης φιλίας από την ιστορία.

Η μεγάλη οικογένεια των ανθρώπων

Κατασκευάζουν όλα μαζί τον χάρτη φιλίας  με υφάσματα, κλωστές και τέμπερες.

Διευρύνουν την έννοια της φιλίας, συζητούν για την αναγκαιότητα καλλιέργειας της φιλίας ανάμεσα στους λαούς, μιλούν  για ομοιότητες και διαφορές διαφορετικών πολιτιστικών ομάδων και εθνών  και  σκέπτονται έναν ευρύ κόσμο με σεβασμό στη διαφορετικότητα.