Αρωματικά Φυτά και Βότανα του τόπου μας

leb;antew 001

Σχολικές Δραστηριότητες
Πρόγραμμα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης
Τίτλος Προγράμματος: ” Αρωματικά Φυτά και Βότανα του τόπου μας. ”
Σχολικό  ΄Ετος  2016-2017

Μαθησιακοί στόχοι του Προγράμματος:
1.Να διακρίνουν τα παρατηρήσιμα εξωτερικά μορφολογικά χαρακτηριστικά των φυτών.
2.Να αντιληφθούν   τα βασικά χαρακτηριστικά  να κατανοήσουν ομοιότητες και διαφορές..
3.Να εφαρμόζουν τις γνώσεις που απέκτησαν σχετικά με  τα μορφολογικά χαρακτηριστικά των φυτών και να τα υιοθετούν συνδυαστικά ως κριτήρια ταξινόμησης που επιτρέπουν τη συγκρότηση κατηγοριών ( δέντρα, θάμνοι,καλλωπιστικά φυτά. αρωματικά,βότανα……)
4.Να  προβληματιστούν σχετικά με  τις βασικές βιολογικές λειτουργίες των φυτών,να αναπτύξουν κατάλληλο λεξιλόγιο για να περιγράφουν τις παραπάνω λειτουργίες..
5. Να αντιληφθούν ότι όλοι οι ζωντανοί οργανισμοί διακρίνονται από τους μη ζωντανούς  με βάση την ικανότητά τους να επιτελούν  ορισμένες λειτουργίες  και να αποκτήσουν θετική στάση απέναντι  στα έμβια όντα γενικότερα.Και
ειδικότερα,
6.Να γνωρίσουν τα βασικότερα αρωματικά φυτά και βότανα του τόπου μας και να μπορούν να τα διακρίνουν , τόσο από την εικόνα τους όσο και από το άρωμά τους.

Καταγράψαμε τις προϋπάρχουσες γνώσεις   για τα φυτά