Tο Νερό είναι Στοιχείο και Στοιχειό | 22ο ΝΓ Χανίων

Στο 22ο ΝΓ Χανίων υλοποιήθηκε κατά τη διάρκεια του Σχολ. Έτους 2016-17 Πρόγραμμα Περιβαλλοντικής Αγωγής με θέμα “Tο Νερό είναι Στοιχείο και Στοιχειό”.

Το πρόγραμμα εκπονήθηκε επί τριμήνου, σύμφωνα με το σχέδιο δραστηριοτήτων που είχαμε αρχικά καταθέσει.

Πραγματοποιήθηκαν όλες και παραπάνω δραστηριότητες, στο χώρο του σχολείου, σε εκπαιδευτικές επισκέψεις, σε διάδραση με τοπικούς φορείς και γονείς.

Μη προγραμματισμένη δραστηριότητα, η οποία προέκυψε στην πορεία μετά από την παρακολούθηση της προϊσταμένης κας Ελένης Παπαραφτάκη αφού παρακολούθησε την εκπαιδευτική δράση «CINE ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΓΙΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥΣ», ήταν η παραγωγή ταινίας μικρού μήκους «Το νεράκι λέω ΝΕΡΟ», που θέμα είχε τη ΜΗ άσκοπη κατανάλωσή του.
Η ταινία, θα προβληθεί το Φθινόπωρο στα πλαίσια του CHANIA FILM FESTIVAL.

Γυρίστηκε στο νηπιαγωγείο και σε ιδιωτικό χώρο, με τη συνοδεία και τη συγκατάθεση των γονέων.
Ακολουθούν φωτογραφίες.

admin

School Activities Coordinator, Directoraite of Chania Era Primary Education, Crete - Greece