156842400 1135295536936971 2248070516409899983 n 1

img0 0

Ημέρα σχολικού αθλητισμού

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive

Η διοργάνωση των σχολικών πρωταθλημάτων έχει σκοπό τη δημιουργία ευκαιριών για την ανάδειξη των ιδιαίτερων ικανοτήτων των μαθητών στον αθλητισμό, τη συνολική καλλιέργεια της προσωπικότητάς τους, τη συνέχιση της αθλητικής παράδοσης της χώρας μας καθώς και την εκπροσώπησή της σε διεθνείς μαθητικές αθλητικές συναντήσεις.

Στα πλαίσια της ημέρας σχολικού αθλητισμού, η ΣΤ τάξη πραγματοποίησε τις εξής δραστηριότητες:

Προβολή spot JAFAR...(Η ταινία της Νάνσυ Σπετσιώτη, αναφέρεται σε μια ρατσιστική ελληνική οικογένεια και την αλληλεπίδρασή της  με ένα σκουρόχρωμο άντρα σε ένα νοσοκομείο, στην αίθουσα αναμονής και προσφέρει στους θεατές μια κατάληξη έκπληξη που έχει ωθήσει την ταινία διεθνώς. Ο ρατσισμός και η αποξένωση και η περιθωριοποίηση των μεταναστών αυξάνεται στην Ελλάδα με την εισροή της άφιξης των παράνομων μεταναστών. Αυτός είναι ο λόγος που μια Έλληνας σκηνοθέτης αποφάσισε να μοιραστεί τις προσωπικές απόψεις της για την κρίση).

Προβολή ταινίας μικρού μήκους "Λαθρεπιβάτης" (Το Schwarzfahrer (λαθρεπιβάτης) του σκηνοθέτη Pepe Danquart είναι μια ταινία μικρού μήκους και έχει κερδίσει το όσκαρ ταινίας μικρού μήκους το 1994. Θέμα της, η καταδίκη του καθημερινού ρατσισμού μέσα από μια ιστορία σε ένα τραμ: Ένας νεαρός νέγρος μπαίνει σε τραμ, μια ηλικιωμένη του φαίρεται άσχημα και μονολογώντας τον προσβάλλει συνεχώς και αυτόν αλλά και τους άλλους μετανάστες. Στο τέλος ο νεαρός νέγρος παίρνει την εκδίκησή του. Οι υπόλοιποι επιβάτες παρακολουθούν σιωπηλοί τα γεγονότα).

Φύλλο εργασίας σχετικό με την ταινία (συζήτηση- χαρακτηρισμοί προσώπων-εικόνες, συναισθήματα κτλ)

Ζωγραφική με θέμα: Τάπα στη Βία και τον ρατσισμό-Πάσα στη φιλία

Ταξίδι Φυγής (παιχνίδι για ευαισθητοποίηση σε θέματα των προσφύγων)

Παιχνίδι (πατήστε στην εικόνα)

ΑΝΘΡΩΠΙΝΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ

The Boy Who Learned to Fly | Usain Bolt

Αυτή είναι η ιστορία του ταχύτερου άνθρωπου στον κόσμο...USAIN BOLT

The Last Pick – Jeremy Lin

Ένας μικρός που θέλει να παίξει μπάσκετ, συναντάει την άρνηση των μεγαλύτερων στο σχολείο που τον θεωρούν… κοντό. Κάποιος όμως άγνωστος που θα γνωρίσει θα τον βοηθήσει να δώσει ένα καλό μάθημα σε όσους τον σνομπάρουν.

Never Give Up

«Ποτέ μην εγκαταλείπεις» είναι μία κινητήρια, ταινία μικρού μήκους που εστιάζει σ’έναν άνθρωπο ο οποίος υποφέρει με μερική αναπηρία στα πόδια του. Η ταινία αποκαλύπτει τον αγώνα του και την ικανότητά του να αντιμετωπίσει τους περιορισμούς του.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ

Στο βίντεο περιγράφεται η ιστορία των Ολυμπιακών αγώνων αρχαίων και σύγχρονων μέσα από μια νέα οπτική.

ΕΠΙΣΚΕΨΙΜΟΤΗΤΑ

1.png5.png6.png8.png8.png4.png