Music and cinema: Famous Movie Composers, Ζάννειο Πειραματικό Γυμνάσιο, 2017-2018

Ο κινηματογράφος αποτελεί ένα από τα πλέον δημοφιλή ψυχαγωγικά μέσα αλλά και ένα έργο τέχνης στο οποίο εμπεριέχονται και αλληλεπιδρούν πολλές επιμέρους τέχνες όπως η σκηνοθεσία, η υποκριτική, η φωτογραφία και η μουσική κ.τ.λ.. Ωστόσο το ευρύ κοινό συνήθως δίνει μεγαλύτερη έμφαση στους πρωταγωνιστές μιας ταινίας, παραβλέποντας το σημαντικό ρόλο της μουσικής της επένδυσης αλλά και το ρόλο του μουσικοσυνθέτη στη δημιουργία και στην ανάδειξη ενός κινηματογραφικού έργου. Αγνοείται δε το γεγονός ότι η μουσική μίας ταινίας είναι συνήθως πρωτόπυπη και δημιουργείται από έναν συνθέτη με στοχευμένο αισθητικό προσανατολισμό. Υπό αυτό το πρίσμα, η συγκεκριμένη δράση στοχεύει στην ανάδειξη της μουσικής δημιουργίας στην κινηματογραφική τέχνη, ωθώντας τους μαθητές να κατανοήσουν τον όρο του συνολικού έργου τέχνης, τη σημασία του συνδυασμού εικόνας και ήχου και το ρόλο συνθετών στη διεθνή κινηματογραφική μουσική δημιουργία. Το αντικείμενο της συγκεκριμένης δράσης συσχετιζόμενο με το μάθημα των αγγλικών δίνει νέες δυνατότητες στους μαθητές. Ειδικότερα, η δράση είναι συμβατή με το ΔΕΠΠΣ και ΑΠΣ, καθώς είναι  διαθεματική και εντάσσεται στην Ενότητα Τέχνη και Πολιτισμός των εγκάρσιων δράσεων. Επιπρόσθετα είναι σύμφωνη με το Νέο Αναλυτικό Πρόγραμμα Σπουδών για τις ξένες γλώσσες, εφόσον είναι στοχοκεντρική, μαθητοκεντρική, ομαδοσυνεργατική και στο πλαίσιο της διαφοροποιημένης διδασκαλίας, αφής όλοι οι μαθητές ενεπλάκησαν δημιουργικά. Επίσης, Η επαφή με τον κινηματογράφο προσφέρεται για σχεδιασμό γλωσσικών δραστηριοτήτων που αναπτύσσουν δεξιότητες και στρατηγικές ανάπτυξης λόγου. Η διδασκαλία των γλωσσικών φαινομένων και των γραμματικών δομών γίνεται με αυτόν τον τρόπο ως διαδικασία. Γενικότερα, η επαφή με την τέχνη βοηθά τους μαθητές να αναπτυχθούν ολιστικά.

Το παραγόμενο έργο της δράσης βρίσκεται στο σύνδεσμο https://el.padlet.com/evkagadi76/ghsfkxtwe3pe