Διαισθητική και συναισθησία – Προγραμματική Μουσική και Τέχνη: Ζάννειο Πειραματικό Γυμνάσιο, 2017-2018

Μέσα από τη διαθεματική σύνδεση της Μουσικής και της Ζωγραφικής οι μαθητές ανακαλύπτουν ότι οι δύο μορφές τέχνης διέπονται από κοινές έννοιες (όπως επανάληψη και αντίθεση, μοτίβο, θέμα, υφή, χροιά, ηχόχρωμα, τόνος, απόχρωση, βάθος, ύψος) και αντιλαμβάνονται τους διαφορετικούς τρόπους με τους οποίους αυτές οι έννοιες εκφράζονται σε κάθε μορφή τέχνης. Κατ’ αυτό τον τρόπο κατανοούν διαισθητικά ευρύτερους κανόνες της αισθητικής που διέπουν όλες τις μορφές τέχνης και διαπιστώνουν ότι αντιδρούν συναισθητικά με δύο ή και περισσότερες αισθήσεις μετά από ένα ηχητικό ή οπτικό ερέθισμα. Συνειδητοποιούν ότι ενώ οι μουσικοί εκφράζουν τις ιδέες και τα συναισθήματά τους μέσω των ήχων και οι ζωγράφοι μέσω των σχημάτων και των χρωμάτων, υπάρχουν και λειτουργούν κώδικες επικοινωνίας μεταξύ των δύο αυτών μορφών τέχνης.

Παρατίθενται μερικά μαθητικά ζωγραφικά έργα που έγιναν με την ακρόαση προγραμματικής μουσικής