Είσοδος στην η-τάξη για εκπαιδευτικούς

Τα πρώτα βήματα γνωριμίας με την  η-τάξη (εκπαιδευτικός)

Βήμα 1: Από την αρχική σελίδα της υπηρεσίας https://eclass.sch.gr/, ο εκπαιδευτικός κάνει σύνδεση με τον προσωπικό λογαριασμό που διαθέτει στο ΠΣΔ.
Βήμα 2: Η προσωποποιημένη είσοδος του εκπαιδευτικού στην υπηρεσία τον οδηγεί στο Δημιουργία/Διαχείριση ηλεκτρονικών μαθημάτων στις σχολικές μονάδες που διδάσκει (η πληροφορία αντλείται από το MySchool). Τα μαθήματα μπορεί να είναι διαθέσιμα:

• με εγγραφή, όπου απαιτείται οι μαθητές να συνδεθούν με τον προσωπικό τους λογαριασμό στο ΠΣΔ για να εισέλθουν στο μάθημα (πλήρη λειτουργικότητα με διάδραση μεταξύ εκπαιδευτικού και μαθητών), ή
  •  ανοικτά, δεν απαιτείται η σύνδεση με λογαριασμό ΠΣΔ από τους μαθητές (απουσία διάδρασης από τους μαθητές).

Βήμα 3: Κάθε ηλεκτρονικό μάθημα είναι μια αρθρωτή δομή αποτελούμενη από διακριτά υποσυστήματα (εργαλεία μαθήματος) τα οποία ομαδοποιούνται σε τρεις κατηγορίες:

• Εργαλεία Διαχείρισης Εκπαιδευτικού Περιεχομένου: Έγγραφα, Πολυμέσα, Γλωσσάρι, Ηλεκτρονικό Βιβλίο, Συνδέσεις Διαδικτύου, Γραμμή Μάθησης
  • Εργαλεία ενημέρωσης, επικοινωνίας & συνεργασίας: Ανακοινώσεις, Ημερολόγιο, Μηνύματα, Μηνύματα, Ειδοποιήσεις, Συζητήσεις, Τηλεσυνεργασία, Ομάδες, Wiki, Κουβέντα
  • Εργαλεία αξιολόγησης & ανατροφοδότησης: Ασκήσεις, Εργασίες, Ερωτηματολόγια, Βαθμολόγιο, Παρουσιολόγιο, Στατιστικά
  • Ο εκπαιδευτικός συνθέτει, επικοινωνεί και ανατροφοδοτεί με τους μαθητές του, έχοντας ως κεντρικό κόμβο το ηλεκτρονικό μάθημα. Ο εκπαιδευτικός με ρόλο διαχειριστή και οι μαθητές ως συμμετέχοντες, βρίσκονται κάτω από την ομπρέλα της σχολικής μονάδας τους, μέσα από την ασφαλή πιστοποίηση της σύνδεσης τους από το ΠΣΔ.

Βήμα 4: Ο εκπαιδευτικός μέσα στο ηλεκτρονικό του μάθημα, μεταξύ άλλων, μπορεί να ανακοινώνει τις ζωντανές (σύγχρονες) εξ αποστάσεως διδασκαλίες που έχει προγραμματίσει.
Βήμα 5: Επαναχρησιμοποίηση του ηλεκτρονικού μαθήματος σε άλλη σχολική μονάδα που διδάσκει ο εκπαιδευτικός ή ενεργοποίηση του ηλεκτρονικού μαθήματος σε επόμενο σχολικό έτος.

You are here: Εκπαιδευτικοί Γνωριμία με το eclass Είσοδος στην η-τάξη για εκπαιδευτικούς