“Κάνε μια ευχή… είπε ο Μαγικός Καθρέφτης”

Φέτος συμμετείχαμε στον διαγωνιμό δημιουργικής γραφής: “Κάνε μια ευχή… είπε ο μαγικός καθρέφτης”. Οι μαθητές καλούνται να γράψουν ένα παραμύθι και να δώσουν έναν υπότιτλο ανάλογα με το περιεχόμενο του παραμυθιού τους. Ο Διαγωνισμός διοργανώθηκε από τη Διεύθυνση Π.Ε. Δυτικής Θεσσαλονίκης διά του διευθυντή της Δρ. Χρήστου Γεωργίου σε συνεργασία με το 5ο Δημοτικό Σχολείο Αμπελοκήπων δια της διευθύντριας του Δρ. Βιργινίας Αρβανιτίδου. Συμμετείχαν 200 σχολεία και υπερδιπλάσιο ποσοστό παιδιών που έγραψαν παραμύθια. Οι μαθητές του Ε3 χωρίστηκαν σε ομάδες-από πέντε άτομα και άνω- και για δυο μήνες έγραφαν το παραμύθι τους. Η ομάδα που κέρδισε το 2ο βραβείο “Κάνε μια ευχή… είπε ο μαγικός καθρέφτης. Υπότιτλος: Ο κύκλος της αλήθειας”, είναι οι μαθητές: Μαρκέλλα Σταμάτη, Μαρίνα Τσουνιά, Χριστίνα Χαλκιά, Αντωνία και Κωνσταντίνος Φειδάς.