Edmodo: Ασφαλές Μέσο Κοινωνικής Δικτύωσης & Ηλεκτρονικής Μάθησης

Το έργο με τίτλο "Edmodo: Ασφαλές Μέσο Κοινωνικής Δικτύωσης &Ηλεκτρονικής Μάθησης" έλαβε μνεία ειδικού ενδιαφέροντος στα πλαίσια της ανοικτής πρόσκλησης υποβολής καινοτομικών πρωτοβουλιών νέων και καλών πρακτικών για την αξιοποίηση των διαδικτυακών εργαλείων και κοινοτήτων στον τομέα της εκπαίδευσης και της δια βίου μάθησης.

Η αξιολόγηση πραγματοποιήθηκε από τη δράση Μάθηση 2.0 plus - Καινοτομικές πρωτοβουλίες νέων και καλές πρακτικές για την αξιοποίηση των Διαδικτυακών Εργαλείων και Κοινοτήτων στον τομέα της Εκπαίδευσης και της Δια Βίου Μάθησης, με χρηματοδότηση από το Ιδρυμα Νεολαίας και Δια Βίου Μάθησης – Εθνική Υπηρεσία και τη Γενική Γραμματεία Νέας Γενιάς στο πλαίσιο του συγχρηματοδοτούμενου Προγράμματος ‘Νέα Γενιά σε Δράση’ της Ευρωπαϊκής Επιτροπής.

Περίληψη

Το edmodo είναι ένα παγκόσμιο, Ασφαλές Μέσο Κοινωνικής Δικτύωσης και Ηλεκτρονικής Μάθησης για εκπαιδευτικούς και μαθητές/τριες. Επιτρέπει τη δημιουργία ηλεκτρονικών τάξεων, τη διαχείριση ηλεκτρονικών φακέλων μαθητών/τριών, τη διασύνδεση μεταξύ εκπαιδευτικών καθώς και τη συμμετοχή τους σε ηλεκτρονικές κοινότητες διαφορετικών εκπαιδευτικών αντικειμένων. Μέσω edmodo μαθητές/τριες και εκπαιδευτικοί διαμοιράζονται ψηφιακό υλικό και επικοινωνούν με ασφάλεια.
Το έργο γνωστοποιεί τις δυνατότητες που προσφέρει το edmodo για: α) την επίτευξη των μαθησιακών στόχων σε όλα τα διδασκόμενα αντικείμενα της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης και β) την επαγγελματική ανάπτυξη των εκπαιδευτικών. Η δράση εφαρμόστηκε κατά το σχολικό έτος στο 28ο Γυμνάσιο Θεσσαλονίκης.

Οι υπηρεσίες του edmodo και η εφαρμογή τους στην τάξη
Διεύρυνση της δράσης σε άλλους τομείς της σχολικής ζωής
Παιδαγωγική αξία της δράσης
Συμπεράσματα