Αλληλεπίδραση

Μάθηση = αλληλεπίδραση;

Σε αυτό το μάθημα θα συζητήσουμε τον ρόλο της αλληλεπίδρασης κατά τη διάρκεια ανάπτυξης ενός μαθήματος. Η αλληλεπίδραση μπορεί να αφορά τον τρόπο με τον οποίο οι μαθητές αλληλεπιδρούν με άλλους μαθητές αλλά και τον τρόπο που αλληλεπιδρούν με μαθησιακά αντικείμενα. Θα συνδέσουμε την αλληλεπίδραση με τις μαθησιακές θεωρίες, που έχουμε ήδη συζητήσει (κονστρουκτιβισμός κτλ.).
Επίσης, θα συζητήσουμε για τους διαφορετικούς ρόλους μέσα στις διαδικασίες αλληλεπίδρασης (ρόλος εκπαιδευτικών και μαθητών).

IDevice Icon Ποια είναι η γνώμη σας?

"... μπορούμε να πούμε ότι όταν η "αλληλεπίδραση" λαμβάνει χώρα:1) με την κοινωνική έννοια, όταν αναφέρεται στην αμοιβαιότητα που διακρίνει τις σχέσεις μεταξύ δύο ή περισσοτέρων ανθρώπων, 2) με την πληροφοριακή έννοια, όταν αναφέρεται στις σχέσεις ανθρώπων και ψηφιακών μέσων (στη συγκεκριμένη περίπτωση, όχι στις σχέσεις ανθρώπων στις οποίες παρεμβάλλεται κάποιο ηλεκτρονικό μέσο). Στο πλαίσιο των κοινωνικών επιστημών, η αλληλεπίδραση αναφέρεται στις σχέσεις, μεταξύ άλλων, κειμένου και αναγνώστη, στις σχέσεις επικοινωνίας που αναπτύσσει ο χρήστης με τα ψηφιακά μέσα, αλλά και στις σχέσεις ανθρώπων που αναπτύσσονται (παρά-κοινωνικά) μέσα από τη χρήση των Νέων Τεχνολογιών. Είναι προφανές, δηλαδή, ότι σε ό,τι αφορά την αλληλεπίδραση υπάρχει αρκετή σύγχυση".

Συμφωνείτε με αυτήν τη δήλωση; ποια είναι η γνώμη σας; Μπορείτε να το συζητήσετε στο forum με τους άλλους συμμετέχοντες στο μάθημα.