Επικοινωνία του συστήματος συναγερμού

• Αναφέρει την αποστολή των Κέντρων Λήψης Σημάτων Συναγερμού.
  • Εξηγεί τη λειτουργία του κωδικοποιητή.
  • Περιγράφει τον τρόπο οργάνωσης και λειτουργίας των Κέντρων Λήψης Σημάτων.

Κέντρο Λήψεως Σημάτων (ΚΛΣ) - Κωδικοποιητές

Κάποιες φορές λόγω λάθος παραμετροποίησης (προγραμματισμού) του συστήματος ή προβλήματος στην εγκατάσταση ή λάθος χειρισμού από τον χρήστη, μπορεί να σημάνει ψευδής συναγερμός. Επίσης, σε κατάσταση συναγερμού η ηχητική ειδοποίηση των περιοίκων με τη βοήθεια σειρήνων, δεν είναι πάντα αποτελεσματική. Αυτό οδήγησε τις επιχειρήσεις παροχής υπηρεσιών ασφαλείας στη δημιουργία των Κέντρων Λήψεως Σημάτων, τα οποία λειτουργούν και λαμβάνουν επί 24ώρου βάσης κωδικοποιημένα σήματα μέσω τηλεφώνου από τα συστήματα συναγερμού.

Τα ΚΛΣ έχουν ειδικό εξοπλισμό, με servers, UPS και δεκάδες τηλεφωνικές γραμμές για τη συλλογή και αποκωδικοποίηση των χιλιάδων κωδικοποιημένων σημάτων που στέλνουν οι συναγερμοί. Οι υπάλληλοι των ΚΛΣ ελέγχουν και επιβεβαιώνουν τα σήματα συναγερμού, προτού ειδοποιήσουν τους ιδιοκτήτες του φυλασσόμενου χώρου και την αστυνομία (με επώνυμη αναγγελία του συμβάντος), ώστε να κάνει αυτοψία στο χώρο. Έτσι δεν απασχολείται το δυναμικό της αστυνομίας με ψευδείς συναγερμούς.

Τα κωδικοποιημένα σήματα αποστέλλονται μέσω τηλεφωνικών γραμμών από τους κωδικοποιητές, οι οποίοι είναι κυκλώματα ενσωματωμένα στην κεντρική μονάδα του συναγερμού. Η διαφορά μεταξύ τηλεφωνητή και κωδικοποιητή είναι ότι οι κωδικοποιητές δεν στέλνουν ηχητικά μηνύματα, αλλά κωδικοποιημένα σήματα που λαμβάνονται-αποκωδικοποιούνται από τα ΚΛΣ.

Ένα άλλο πλεονέκτημα των κωδικοποιητών (έναντι των τηλεφωνητών) είναι η μεγάλη ταχύτητα αποστολής των σημάτων, από το σύστημα συναγερμού προς το Κέντρο Λήψης Σημάτων. Οι κωδικοποιητές μπορεί να παρέχουν στο ΚΛΣ πρόσθετες πληροφορίες, όπως:

• ποιοι κωδικοί και πότε, οπλίζουν και αφοπλίζουν το σύστημα συναγερμού
  • αριθμό παραβιασμένων ζωνών (σε περίπτωση συναγερμού)
  • αφόπλιση συναγερμού υπό απειλή
  • διακοπή ρεύματος στον φυλασσόμενο χώρο
  • σήμα 24ωρου TEST (για έλεγχο διακοπής της τηλεφωνικής γραμμής)
  • σήμα για χαμηλή στάθμη της μπαταρίας
  • συναγερμό Πανικού ή ανάγκης για Ιατρική Βοήθεια
  • συναγερμό φωτιάς/καπνού
  • σήμα παραβίασης σειρήνας

Για την επιβεβαίωση των σημάτων συναγερμού οι υπάλληλοι των ΚΛΣ καλούν τον ιδιοκτήτη του φυλασσόμενου χώρου, ταυτοποιούν ότι είναι ο ίδιος μέσω ενός 4ψήφιου κωδικού αναγνώρισης και στη συνέχεια τον ενημερώνουν για το συμβάν. Η διαδικασία αυτή παραλείπεται και καλείται άμεσα η αστυνομία, όταν το ΚΛΣ λάβει σήμα κωδικού απειλής. Διότι αν βρίσκεστε υπό απειλή και σας πει ο κλέφτης να αφοπλίσετε τον συναγερμό, μόλις εισάγετε τον κωδικό απειλής για να αφοπλιστεί το σύστημα, θα αποσταλεί στο Κέντρο Λήψης Σημάτων κωδικοποιημένο σήμα ότι αφοπλίσατε με τον κωδικό απειλής και το ΚΛΣ θα ειδοποιήσει άμεσα την αστυνομία.

• Να εντοπίσετε στο διαδίκτυο και να συγκρίνετε μεταξύ τους διάφορα Κέντρα Λήψεως Σημάτων, ως προς τον εξοπλισμό και τις υπηρεσίες που προσφέρουν.
  • Να μελετήσετε τον προγραμματισμό του κωδικοποιητή (εγχειρίδιο προγραμματισμού Paradox, σελ.40-44).