Και τα χρόνια περνούν. 1927.
ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΦΩΤΟΝΙΑ.
Bohr και Einstein

Μία  άλλη φωτογραφία, στο ίδιο «σημείο του ΧΩΡΟΥ»,  δηλαδή στις Βρυξέλες, αλλά σε διαφορετικό «σημείο του ΧΡΟΝΟΥ».  16 χρόνια μετά το πρώτο Συνέδριο, το έτος δηλαδή 1927,  στο πέμπτο Συνέδριο Solvay, τέσσερις μόνο από τους φυσικούς της «πρώτης φωτογραφίας» θα παρευρίσκονται.  Ο Max PLANCK,  η Marie CURIE, ο Hendrik Antoon LORENTZ,και ο Albert EINSTEIN. Θα είναι και οι τέσσερις  καθισμένοι  στην πρώτη σειρά, ο ένας δίπλα στον άλλο.

Στην πρώτη σειρά    I. LANGMUIR,  Max PLANCK,

Marie CURIE, Hendrik Antoon LORENTZ,

Albert EINSTEIN,  P. LANGEVIN, Ch. E. GUYE, C.T.R. WILSON, O.W. RICHARDSON.   Στη μεσαία σειρά   P. DEBYE, M. KNUDSEN, William L. BRAGG, H.A. KRAMERS,  Paul DIRAC,   A.H. COMPTON, Louis DE BROGLIE,  Max BORN, Niels BOHR . Στην πίσω σειρά   A. PICCARD, E. HENRIOT, P. EHRENFEST, Ed. HERZEN, Th. DE DONDER, Erwin SCRONDINGER, E. VERSCHAFFELT, Wolfgang PAULI, Werner HEISENBERG, R.H. FOWLER, L. BRILLOUIN.

Το έτος 1927 έχει ανοίξει ένας διάλογος των Ευρωπαίων φυσικών πάνω στο «αινίγματα», τα  σύμφωνα με τον PAULI  Quantenrätsels,  που παρουσίαζε

η νεογέννητη Κβαντομηχανική. Πρωταγωνιστές ήταν ο  Niels BOHR, ο Werner HEISENBERG και ο  Wolfgang PAULI.

Το Πέμπτο  Solvay, τον Οκτώβριο του 1927,  έχει ως  θέμα το «ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΑ και ΦΩΤΟΝΙΑ». Στο Συνέδριο κυριάρχησαν οι έντονες  αντιπαραθέσεις μεταξύ του Bohr και του  Einstein σχετικά με την κβαντική θεωρία και ειδικά πάνω στη λεγόμενη "Kopenhagener Deutung" –Ερμηνεία της Κοπεγχάγης.  Στον διάλογο ήταν αρκετές  και οι παρεμβάσεις του 27χρονου  Pauli και του 26χρονου  Heisenberg οι οποίοι είχαν προσκληθεί σε ένα τέτοιο Συνέδριο για πρώτη φορά. Αργότερα ο Heisenberg έγραψε ότι το μόνο που   τελικώς  ο Einstein παραδέχθηκε για την Ερμηνεία της Κοπεγχάγης ήταν ότι θα μπορούσε να τη θεωρήσει συνεπή και μη αντιφατική.

ΘΕΩΡΗΤΙΚΟΙ ΦΥΣΙΚΟΙ

Στα 15 χρόνια ανάμεσα στο τέλος του Πολέμου 1918  και στην άνοδο του Χίτλερ στην εξουσία το 1933, η φυσική υπέστη επαναστατικές αλλαγές και ως γνωστικό αντικείμενο. Το 1926  έλαβε χώρα η γέννηση της Κβαντομηχανικής και μετά το 1932 η οικοδόμηση της Πυρηνικής Φυσικής. Μία ακόμα σημαντική αλλαγή ήταν αυτή που συντελέστηκε στην οργάνωση της Φυσικής ως επιστήμης. Πριν από τον Μεγάλο Πόλεμο υπήρχαν σίγουρα μεγάλοι θεωρητικοί φυσικοί σε διάφορες χώρες, όπως ο Maxwell στην Αγγλία, ο  Lorentz και ο  Van der Waals στην Ολλανδία ο Helmholtz στη Γερμανία ο  Boltzmann στην Αυστρία και ο  Gibbs στην Αμερική. Ωστόσο μετά τον Πόλεμο ένα καινούργιο μοντέλο έρευνας έκανε την εμφάνισή του με τη δημιουργία ΣΧΟΛΩΝ θεωρητικής Φυσικής σε αρκετά Πανεπιστήμια της Ευρώπης και της Αμερικής. Και στις καινούργιες αυτές Σχολές δημιουργήθηκε ένα  διαφορετικό  κλίμα το οποίο όχι μόνο ευνοούσε τη γόνιμη συνεργασία αλλά επέτρεπε και το να ανθίζουν απόψεις πρωτοποριακές. Στη δημιουργία αυτού του κλίματος συνέβαλλαν και οι επισκέπτες καθηγητές σε μερικές μάλιστα περιπτώσεις περισσότερο από τους «insiders».

1933. Η ώρα της Πυρηνικής φυσικής