Επιμορφωτική συνάντηση Μηχανολόγων ΔΔΕ Πειραιά και  Δ΄Αθήνας

Ο Σχολικός Σύμβουλος Μηχανολόγων Αθανάσιος Κονταξής διοργανώνει επιμορφωτικές συναντήσεις για τους εκπαιδευτικούς Μηχανολογικών ειδικοτήτων των Διευθύνσεων Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Πειραιά και Δ΄ Αθήνας, με θέματα:

• Παρουσίαση του εκπαιδευτικού υλικού NAT GASICON 2007 για τη διδασκαλία των εγκαταστάσεων Φυσικού Αερίου, το οποίο υλοποιήθηκε στο πλαίσιο του Ευρωπαϊκού προγράμματος Leonardo (Διάρκεια 1 ώρα)
  • Οδηγίες και συζήτηση για τη διδασκαλία των μαθημάτων Μηχανολόγων (Διάρκεια εισήγησης και συζήτησης 2 ώρες)

Οι συναντήσεις θα πραγματοποιηθούν κατά τις ώρες από  12.00 έως τις 15.00 :

- Δευτέρα 14-12-2009 - Εκπαιδευτικοί ΔΔΕ Δ΄ Αθήνας στη Σιβιτανίδειο Σχολή,
  (Θεσσαλονίκης 151, Σταθμός ΗΣΑΠ  «ΚΑΛΛΙΘΕΑ»)

- Τρίτη  15-12-2009 -  Εκπαιδευτικοί ΔΔΕ Πειραιά στο 1ο ΕΠΑΛ Πειραιά,
(Αθηνών Πειραιώς 95, απέναντι από ΕΛΑΪΣ, σε απόσταση  10΄ από  σταθμό ΗΣΑΠ Φαλήρου).

Αν κάποιος συνάδελφος δεν μπορεί να παρευρεθεί στην ημερίδα της περιοχής του, υπάρχει η δυνατότητα να παρακολουθήσει την άλλη ημερίδα.

Οι συναντήσεις έχουν εγκριθεί ήδη από την Περιφερειακή Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης  Αττικής, η οποία θα αποστείλει  σχετικό έγγραφο στα σχολεία.

Τις συναντήσεις μπορούν να παρακολουθήσουν οι Μηχανολόγοι όλων των ειδικοτήτων και κλάδων (ΠΕ12, 17, 18, ΤΕ, ΔΕ), συμπεριλαμβανομένων των εκπαιδευτικών των ΣΕΚ. Παρακαλούνται οι Διευθυντές των σχολείων να τους διευκολύνουν για την παρακολούθησή της.

Σε κάθε  συνάντηση θα γίνουν  σύντομες εισηγήσεις και θα ακολουθήσει συζήτηση.

Οι εκπαιδευτικοί μπορούν να προετοιμαστούν για τα θέματα ημερήσιας διάταξης, διαβάζοντας τα παρακάτω άρθρα, ιδιαιτέρως αυτά που αφορούν στα μαθήματα που τους έχουν ανατεθεί ή θεωρούν ότι αναφέρονται σε προβλήματα που τους απασχολούν.

Εκπαιδευτικό Υλικό για εκπαίδευση εγκαταστατών Φυσικού Αερίου

Οδηγίες για τα μηχανολογικά μαθήματα της  Β΄ τάξης των ΕΠΑΛ

Οδηγίες για τα μηχανολογικά μαθήματα της  Γ΄ τάξης των ΕΠΑΛ

Πανελλαδικώς εξεταζόμενα μαθήματα - Πώς να διδάσκουμε απευθυνόμενοι σε όλους τους μαθητές;

Αντιμετώπιση του «τοίχου» της αδιαφορίας, από τις πρώτες ημέρες

Ενεργητική μάθηση και Ομαδοσυνεργατικές πρακτικές στα Τεχνολογικά Μαθήματα

Συμπεριφορά μαθητών, Σχολικοί Κανονισμοί και Δημοκρατική διοίκηση στα σχολεία