Χειροτονηθέντες Αρχιερείς κατά το 1977

ΕΤΟΣ 1977

Χειροτονηθέντες Αρχιερείς

Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Μαρεώτιδος κύριος Αμβρόσιος. 09-01-1977.
(Πατριαρχείο Αλεξανδρείας).

Εκοιμήθη στις 16 Ιουνίου 1998. Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Ελευσίνος κύριος Ιερόθεος. 06-02-1977.
(Πατριαρχείο Αλεξανδρείας).

    Ο Ιερόθεος Πετράκης γεννήθηκε το 1930. Στις 6 Φεβρουαρίου 1977 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Ελευσίνος. Το 1982 απεσύρθη της ενεργού υπηρεσίας και έκτοτε διαμένει εφησυχάζων στον Πειραιά.

 

 

 

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Τελμησού κύριος Χριστοφόρος. 12-03-1977.
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Εκοιμήθη στις 26 Φεβρουαρίου 2003. Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Μιλητουπόλεως κύριος Τιμόθεος. 19-03-1977.
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Εκοιμήθη στις 20 Ιανουαρίου 1999. Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Δέρβης κύριος Ιεζεκιήλ. 20-03-1977.
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Χριστουπόλεως κύριος Άνθιμος. 17-04-1977.
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Εκοιμήθη στις 30 Μαΐου 2015. Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Σεβαστείας κύριος Θεόκλητος. 22-05-1977.
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Εκοιμήθη στις 22 Απριλίου 2004. Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Αρχαγγέλου και Χολμογκόρης κύριος Ισίδωρος. 19-06-1977.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Νικόλαος Βασίλιεβιτς Κιριτσένκο γεννήθηκε στις 25 Μαΐου 1941 στο χωριό Βέιμαρν της Επαρχίας Κινγκισέπ του Νομού Λένινγκραδ. Αποφοίτησε από την Θεολογική Ακαδημία του Λένινγκραδ το 1967. Στις 3 Ιανουαρίου 1967 εκάρη μοναχός από τον Μητροπολίτη Λένινγκραδ και Λαδόγκας Νικόδημο. Στις 5 Φεβρουαρίου 1967 χειροτονήθηκε Διάκονος και στις 7 Απριλίου του ίδιου έτους Πρεσβύτερος. Υπηρέτησε ως Εφημέριος στο Νόβγκοροντ (1971-1975), το οποίο τότε υπαγόταν στην Επισκοπή Λένινγκραδ και ως Καθηγητής της Θεολογικής Ακαδημίας Λένινγκραδ (1975-1977). Στις 12 Ιουνίου 1977 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 19 Ιουνίου 1977 χειροτονήθηκε στον Ιερό Ναό Αγίου Ιωάννου του Θεολόγου της Θεολογικής Ακαδημίας Λένινγκραδ Επίσκοπος Αρχαγγέλου και Χολμογκόρης. Τη χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Λένινγκραδ και Νοβγορόδου Νικόδημος, συμπαραστατούμενος από τον Μητροπολίτη Κρουτίτσης και Κολόμνας Ιουβενάλιο, τον Αρχιεπίσκοπο Πένζας και Σαράνσκ Μελχισεδέκ και τους Επισκόπους Τιχβίν Μελίτωνα, Σερπουχώβου Ειρηναίο, Σταυρουπόλεως και Μπακού Αντώνιο και Βιμπόργου Κύριλλο. Τον Ιούνιο του 1985 ο τίτλος της Επισκοπής μεταβλήθηκε σε «Αρχαγγέλου και Μουρμάνσκ». Στις 12 Μαΐου 1987 εξελέγη Επίσκοπος Κρασνοδάρ και Κουμπάν. Στις 10 Μαρτίου 1989 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Στις 26 Φεβρουαρίου 1994 η Επισκοπή Κρασνοδάρ και Κουμπάν μετωνομάστηκε σε "Κρασνοδάρ και Νέας Ρωσικής". Στις 25 Φεβρουαρίου 2001 προήχθη σε Μητροπολίτη. Από τις 3 Απριλίου 2001 φέρει τον τίτλο Αικατερινοδάρ και Κουμπάν. Διετέλεσε τοποτηρητής της Επισκοπής Σταυρουπόλεως και Βλαδικαυκάσου από τις 26 Δεκεμβρίου 2002 μέχρι τις 7 Μαΐου 2003.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Χουνεδορεάνου κύριος Γεράσιμος. 25-06-1977.
(Πατριαρχείο Ρουμανίας).

Εκοιμήθη στις 6 Δεκεμβρίου 2004. Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Πανιερώτατος Επίσκοπος Τιμοκίου κύριος Αγάπιος. 10-07-1977.
(Πατριαρχείο Σερβίας).

Εκοιμήθη στις 18 Σεπτεμβρίου 1992. Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Λεπαβίνας κύριος Ιωάννης. 31-07-1977.
(Πατριαρχείο Σερβίας).

Εκοιμήθη στις 3 Απριλίου 2014. Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Ζακύνθου κύριος Παντελεήμων. 04-09-1977.
(Εκκλησία της Ελλάδος).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Κυροβογκράδ και Νικολαγέβου κύριος Σεβαστιανός. 16-10-1977.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Εκοιμήθη στις 3 Φεβρουαρίου 1992. Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Ιβανόβου και Κινεσμά κύριος Αμβρόσιος. 18-10-1977.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Εκοιμήθη στις 8 Νοεμβρίου 2016. Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Ζιτόμιρ και Όβρουτς κύριος Ιωάννης. 23-10-1977.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Βασίλειος Νικολάγεβιτς Μπόντναρτσουκ γεννήθηκε στις 12 Απριλίου 1929 στο χωριό Ιβάνε Πούστε της Επαρχίας Μπορσώβου του Νομού Τερνοπόλεως της Ουκρανίας (τότε ανήκε στην Πολωνία). Το 1949 οικογένειά του απελάθηκε στο Καζαχστάν όπου διέμενε μέχρι το 1953. Στις 25 Ιανουαρίου 1958 χειροτονήθηκε Διάκονος από τον Επίσκοπο Ιβανόβου Ρωμανό. Στις 21 Μαΐου 1961 χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος από τον Μητροπολίτη Λένινγκραδ και Λαδόγκας Ποιμένα. Το 1964 αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία του Λένινγκραδ. Υπηρέτησε στην Επισκοπή Λβώβου και Τερνοπόλεως. Στις 11 Οκτωβρίου 1977 εκάρη μοναχός στη Λαύρα του Ποτσαέβου και στις 14 Οκτωβρίου 1977 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 23 Οκτωβρίου 1977 χειροτονήθηκε στον Καθεδρικό Ναό Αγίου Βλαδιμήρου Κιέβου Επίσκοπος Ζιτόμιρ και Όβρουτς. Τη χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Κιέβου και Γαλικίας Φιλάρετος, συμπαραστατούμενος από τον Μητροπολίτη Λβώβου και Τερνοπόλεως Νικόλαο, τον Αρχιεπίσκοπο Συμφεροπόλεως και Κριμαίας Λεόντιο και τους Επισκόπους Μουκατσέβου και Ούζγκοροδ Σάββα και Κυροβογκράδ και Νικολαγέβου Σεβαστιανό. Στις 23 Ιουνίου 1988 απηύθυνε αναφορά στην Ιερά Σύνοδο με την οποία ζητούσε τη μετάθεσή του σε κάποια Επισκοπή της Δυτικής Ουκρανίας, επειδή η υγεία του χειροτέρευε και ήθελε να είναι κοντά στο σπίτι του (στο Δρογόμπιτς). Στις 13 Σεπτεμβρίου 1989 η Ιερά Σύνοδος αποφάσισε να τον θέσει στην τάξη των σχολαζόντων λόγω αυτού του γεγονότος. Ο Ιωάννης πέντε μέρες μετά έστειλε αναφορά στη Σύνοδο, στην οποία έλεγε ότι ήταν γεμάτος δύναμη και ενέργεια και μπορούσε να ασκήσει τα καθήκοντά του. Η Σύνοδος όμως δεν επανήλθε στο θέμα του και αυτός ξεκίνησε διασπαστικές ενέργειες. Έτσι στις 14 Νοεμβρίου 1989 η Ιερά Σύνοδος αποφάσισε την καθαίρεσή του. Προσχώρησε στην αποκαλούμενη Αυτοκέφαλη Εκκλησία της Ουκρανίας, όπου διετέλεσε Μητροπολίτης Λβώβου και Γαλικίας. Τον Μάιο του 1992 ξεκίνησε διαπραγματεύσεις με τον Μητροπολίτη Κιέβου και Γαλικίας Βλαδίμηρο προκειμένου να επανέλθει στο Πατριαρχείο Ρωσίας. Ενώ όμως η Ιερά Σύνοδος αποφασίζει το 1993 το αίτημά του να εξεταστεί από τη Σύνοδο της Ιεραρχίας ο Ιωάννης δεν περιμένει τη σύγκλησή της και προσχωρεί στην ομάδα του Φιλαρέτου Ντενισένκο. Εκεί διετέλεσε Μητροπολίτης Δρογόμπιτς και Σαμπόρ και στη συνέχεια Λούτσκ και Βολυνίας. Εκοιμήθη στις 9 Νοεμβρίου 1994 συνεπεία αυτοκινητιστικού ατυχήματος.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Ευμενείας κύριος Μάξιμος. 11-12-1977.
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Εκοιμήθη στις 22 Ιανουαρίου 2015. Βιογραφικό σημείωμα.


Αναθεώρηση: Πέμπτη, 27 Σεπτεμβρίου 2018.