Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Λίπλιανης κύριος Δοσίθεος. (γεν. 1971).
(Πατριαρχείο Σερβίας).

Ο κατά κόσμον Μίλαν Ραντιβόγεβιτς γεννήθηκε το 1971 στην κωμόπολη Λιγκ (Ljig) της επαρχίας Κολούμπαρα (Kolubara) του Νομού Σουμαδίας και Δυτικής Σερβίας. Το  1995 αποφοίτησε από τη στρατιωτική Ακαδημία Βελιγραδίου και εργάστηκε ως στρατιωτικός μέχρι το 1998. Στις 21 Σεπτεμβρίου 2000 εκάρη μοναχός στην Ιερά Μονή Χιλανδαρίου του Αγίου Όρους. Το 2005 αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή Βελιγραδίου. Πραγματοποίησε μεταπτυχιακές σπουδές στη Θεολογική Σχολή Θεσσαλονίκης. Στις 15 Φεβρουαρίου 2009 χειροτονήθηκε Διάκονος από τον Επίσκοπο Ζίτσης Χρυσόστομο. Στις 4 Δεκεμβρίου 2010 χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος από τον Επίσκοπο Βαλιέβου Αγάπιο. Το 2019 εντάχθηκε στον κλήρο της Επισκοπής Σουμαδίας. Στις 11 Δεκεμβρίου 2022 χειροτονήθηκε στον Ιερό Ναό Αγίου Σάββα Βελιγραδίου τιτουλάριος Επίσκοπος Λίπλιανης, Βικάριος του Πατριάρχου Σερβίας. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Σερβίας Πορφύριος, συμπαραστατούμενος από τον Αρχιεπίσκοπο Αχρίδος και Μητροπολίτη Σκοπίων Ιωάννη και τους Επισκόπους Μπάτσκας Ειρηναίο, Βράνιε Παχώμιο, Σουμαδίας Ιωάννη, Μπρανιτσέβου Ιγνάτιο, Σβορνικίου και Τούζλας Φώτιο, Μιλεσέβου Αθανάσιο, Βρεγαλνίτσης Μάρκο, Ράσκας και Πριζρένης Θεοδόσιο, Μπίχατς Σέργιο, Τιμοκίου Ιλαρίωνα, Νύσσης Αρσένιο, Όσιγεκ Χερουβείμ, Βαλιέβου Ησύχιο, Βουδίμλιε και Νίκσιτς Μεθόδιο, Στοβίου Δαυΐδ, Ρεμεσιάνης Στέφανο, Μόχατς Δαμασκηνό, Μαρκίας Σάββα, Χβόσνου Αλέξιο, Νόβο Μπρντό Ιλαρίωνα και Εγαρίου Νεκτάριο.