Προσωπική ιστοσελίδα Μάρκου Μάρκου
Αρχική σελίδα

ΟΙΚΟΥΜΕΝΙΚΟ ΠΑΤΡΙΑΡΧΕΙΟ

ΜΗΤΡΟΠΟΛΗ ΚΑΡΠΑΘΟΥ ΚΑΙ ΚΑΣΟΥ

        Επισκοπικός κατάλογος (υπό σύνταξη).

Νικηφόρος 13 Μαρτίου 1865-Δεκέμβριος 1868 Από Πρεσβύτερος Σχολάζων ;-1893
Ιγνάτιος 16 Ιανουαρίου 1869-22 Φεβρουαρίου 1875 Από Τρωάδος Σχολάζων ;-1886
Γεράσιμος Πηγάς 8 Μαρτίου 1875-5 Οκτωβρίου 1885 Από Πρεσβύτερος Εις Πολυανής περ. 1828-1888
Νείλος Σμυρνιωτόπουλος 23 Ιουνίου 1886-5 Αυγούστου 1889 Από Ερυθρών Σχολάζων 1836-1916
Σωφρόνιος Αργυρόπουλος 5 Αυγούστου 1889-31 Μαΐου 1897 Από Αγχιάλου Εις Ελασσώνος 1844-1911
Αγαθάγγελος Αρχύτας 31 Μαΐου 1897-31 Ιουλίου 1908 Από Ερυθρών Εις Κώου ;-1924
Ευγένιος Μαστοράκης 31 Ιουλίου 1908-28 Μαΐου 1912 Από Συνάδων Κοίμηση περ. 1843-1912
Γερμανός Μονωδιάδης 9 Ιουνίου 1912-27 Ιανουαρίου 1940 Από Μελιτουπόλεως Κοίμηση 1865-1940
Περίοδος χηρείας 1940-1950      
Απόστολος Παπαϊωάννου 6 Αυγούστου 1950-13 Φεβρουαρίου 1975 Από Πρεσβύτερος Εις Αίνου 1915-1977
Γεώργιος Ορφανίδης 23 Φεβρουαρίου 1975-16 Σεπτεμβρίου 1980 Από Πρεσβύτερος Σχολάζων 1918-1991
Νεκτάριος Χατζημιχάλης 16 Σεπτεμβρίου 1980-24 Μαΐου 1983 Από Κισάμου Εις Λέρου 1932-2009
Αμβρόσιος Παναγιωτίδης 19 Ιουνίου 1983-σήμερα Από Πρεσβύτερος   γεν. 1939
         

Αναθεώρηση: Τρίτη, 09 Αυγούστου 2022.