Προσωπική ιστοσελίδα Μάρκου Μάρκου
Αρχική σελίδα

ΟΙΚΟΥΜΕΝΙΚΟ ΠΑΤΡΙΑΡΧΕΙΟ

ΜΗΤΡΟΠΟΛΗ ΛΕΡΟΥ, ΚΑΛΥΜΝΟΥ ΚΑΙ ΑΣΤΥΠΑΛΑΙΑΣ

        Επισκοπικός κατάλογος (υπό σύνταξη).

Διονύσιος Χριστοφορίδης 1844 (Ιούλιος)-15 Μαρτίου 1862 Από Πρεσβύτερος Κοίμηση 1800-1862
Ιγνάτιος Οικονομίδης 28 Μαΐου 1863-Δεκέμβριος 1869 Από Πρεσβύτερος Κοίμηση ;-1869
Μακάριος Αγαθόβουλος 2 Μαΐου 1870-7 Μαρτίου 1875 Από Πρεσβύτερος Σχολάζων ;-1910
Δανιήλ Κεφαλλιάνος 7 Μαρτίου 1875-3 Ιουλίου 1888 Από Βελίτσης Κοίμηση ;-1888
Χρύσανθος 20 Οκτωβρίου 1888-21 Ιουλίου 1894 Από Νευροκοπίου Σχολάζων περ. 1840-1911
Άνθιμος Τσάτσος 21 Ιουλίου 1894-20 Ιανουαρίου 1895 Από Κορυτσάς Εις Κωνσταντινουπόλεως 1832-1913
Σωφρόνιος Χρηστίδης 23 Φεβρουαρίου 1895-29 Μαΐου 1897 Από π. Θεσσαλονίκης Εις Νικαίας περ. 1822-1910
Ιωάννης Χατζηαποστόλου 29 Μαΐου 1897-8 Αυγούστου 1903 Από π. Δισκάτης Εις Κασσανδρείας 1850-1915
Γερμανός Θεοτοκάς 8 Αυγούστου 1903-9 Ιουνίου 1918 Από Αίνου Κοίμηση 1845-1918
Απόστολος Καββακόπουλος 6 Σεπτεμβρίου 1918-4 Ιουνίου 1946 Από Ολύμπου Σχολάζων ;-1947
Χρυσόστομος Κορωναίος 22 Ιουλίου 1950-1950 Από Νεοκαισαρείας Σχολάζων 1894-1976
Ισίδωρος Αηδονόπουλος 2 Δεκεμβρίου 1950-19 Μαΐου 1983 Από Πρεσβύτερος Κοίμηση 1911-1983
Νεκτάριος Χατζημιχάλης 24 Μαΐου 1983-16 Μαΐου 2005 Από Καρπάθου Σχολάζων 1932-2009
Παΐσιος Αραβαντινός 21 Μαΐου 2005-σήμερα Από Πρεσβύτερος   γεν. 1944
         

Αναθεώρηση: Δευτέρα, 26 Σεπτεμβρίου 2022.