Προσωπική ιστοσελίδα Μάρκου Μάρκου
Αρχική σελίδα

ΟΙΚΟΥΜΕΝΙΚΟ ΠΑΤΡΙΑΡΧΕΙΟ

ΜΗΤΡΟΠΟΛΗ ΚΩΟΥ ΚΑΙ ΝΙΣΥΡΟΥ

        Επισκοπικός κατάλογος (υπό σύνταξη).

Συνέσιος Ιούλιος 1840-1842 Από Ευχαΐτων Κοίμηση ;-1842
Κύριλλος Περπυράς Οκτώβριος; 1842-1843 Από π. Κίτρους Κοίμηση 1790-1843
Παγκράτιος 1843 (Ιούλιος)-23 Ιουλίου 1853 Από Πρεσβύτερος Σχολάζων περ. 1795-1874;
Κύριλλος 1853 (25 Ιουλίου)-3 Μαρτίου 1867 Από Πρεσβύτερος Εις Ελασσώνος ;-1886
Γερμανός Καβακόπουλος 12 Μαρτίου 1867-19 Φεβρουαρίου 1876 Από Πρεσβύτερος Εις Ρόδου 1835-1920
Μελέτιος Οικονόμου 19 Φεβρουαρίου 1876-28 Αυγούστου 1885 Από Φαναριοφερσάλων Κοίμηση περ. 1815-1885
Παύλος Συμεωνίδης 14 Οκτωβρίου 1885-21 Ιουνίου 1888 Από Σκοπέλου Σχολάζων 1839-1927
Αθανάσιος Νικολαΐδης 23 Ιουνίου 1888-1 Ιουνίου 1893 Από Μετρών Εις Σισανίου περ. 1826-1900
Καλλίνικος Παλαιοκρασάς 1 Ιουνίου 1893-12 Φεβρουαρίου 1900 Από π. Στρωμνίτσης Εις Παραμυθίας ;-1906
Ιωακείμ Βαξεβανίδης 17 Φεβρουαρίου 1900-14 Φεβρουαρίου 1908 Από Μελιτουπόλεως Εις Καστορίας περ. 1860-1911
Νικόδημος Κομνηνός 19 Φεβρουαρίου 1908-26 Ιουλίου 1908 Από Βιζύης Σχολάζων 1857-1935
Αγαθάγγελος Αρχύτας 31 Ιουλίου 1908-10 Ιουλίου 1924 Από Καρπάθου Κοίμηση 1851-1924
Περίοδος χηρείας 1924-1947      
Εμμανουήλ Καρπάθιος 1 Μαρτίου 1947-23 Μαΐου 1967 Από Πρεσβύτερος Εις Μεσημβρίας 1888-1972
Ναθαναήλ Δικαίος: 23 Μαΐου 1967-14 Αυγούστου 1979 Από Μιλητουπόλεως Κοίμηση 1919-1979
Ιεζεκιήλ Τσουκαλάς 16 Σεπτεμβρίου 1979-14 Δεκεμβρίου 1982 Από Πισιδίας Σχολάζων 1913-1987
Αιμιλιανός Ζαχαρόπουλος 14 Δεκεμβρίου 1982-23 Φεβρουαρίου 2009 Από Βελγίου Σχολάζων 1915-2011
Ναθανήλ Διακοπαναγιώτης 8 Μαρτίου 2009-σήμερα Από Πρεσβύτερος   γεν. 1960
         

Αναθεώρηση: Σάββατο, 26 Νοεμβρίου 2022.