Προσωπική ιστοσελίδα Μάρκου Μάρκου
Αρχική σελίδα

ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ (ΝΕΕΣ ΧΩΡΕΣ)

ΜΗΤΡΟΠΟΛΗ ΣΙΣΑΝΙΟΥ ΚΑΙ ΣΙΑΤΙΣΤΗΣ

    Επισκοπικός κατάλογος (υπό σύνταξη).

ΥΠΟ ΤΟ ΟΙΚΟΥΜΕΝΙΚΟ ΠΑΤΡΙΑΡΧΕΙΟ
Μελέτιος 18 Φεβρουαρίου 1852-16 Μαΐου 1864 Από Πλαταμώνος Κοίμηση ;-1864
Αλέξανδρος Λάσκαρης 31 Μαΐου 1864-17 Απριλίου 1869 Από Πρεσβύτερος Κοίμηση 1829-1869
Θεόφιλος 12 Μαΐου 1869-28 Δεκεμβρίου 1871 Από Σταγών Σχολάζων ;-1882
Αμβρόσιος Κωνσταντινίδης 28 Δεκεμβρίου 1871-24 Αυγούστου 1877 Από Λαμψάκου Εις Χίου 1841-1885
Αγαθάγγελος Στεφανάκης 3 Σεπτεμβρίου 1877-17 Ιουλίου 1882 Από Μυρέων Κοίμηση 1840-1882
Αθανάσιος Μεγακλής 8 Σεπτεμβρίου 1882-4 Μαΐου 1893 Από Πρεσβύτερος Εις Θεσσαλονίκης 1848-1909
Αθανάσιος Νικολαΐδης 1 Ιουνίου 1893-4 Μαρτίου 1900 Από Κώου Κοίμηση περ. 1826-1900
Σεραφείμ Σκαρούλης 14 Μαΐου 1900-14 Μαΐου 1909 Από Πρεσβύτερος Εις Γάνου 1848-1913
Ιερόθεος Ανθουλίδης 30 Μαΐου 1909-10 Απριλίου 1920 Από Παραμυθίας Κοίμηση 1877-1920
Γερμανός Αναστασιάδης 22 Φεβρουαρίου 1922-5 Φεβρουαρίου 1924 Από Κορυτσάς Εις Κυκλάδων 1870-1941
Αγαθάγγελος Παπαναστασιάδης 5 Φεβρουαρίου 1924-4 Σεπτεμβρίου 1928 Από Εδέσσης Στη δικαιοδοσία της Εκκλησίας της Ελλάδος ;-1929
         
ΥΠΟ ΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ (Νέες Χώρες, Συνοδική Πράξη 1928)
Αγαθάγγελος Παπαναστασιάδης 4 Σεπτεμβρίου 1928-12 Απριλίου 1929 Από δικαιοδοσία Οικουμενικού Πατριαρχείου Κοίμηση ;-1929
Διόδωρος Καράτζης 9 Δεκεμβρίου 1930-21 Νοεμβρίου 1944 Από Καμπανίας Κοίμηση 1880-1944
Ιάκωβος Κλεόμβροτος 11 Νοεμβρίου 1945-25 Ιουνίου 1958 Από Πρεσβύτερος Εις Μυτιλήνης 1907-1987
Πολύκαρπος Λιώσης 22 Σεπτεμβρίου 1958-1 Ιανουαρίου 1973 Από Σταυρουπόλεως Σχολάζων 1900-1996
Αντώνιος Κόμπος 25 Μαΐου 1974-17 Δεκεμβρίου 2005 Από Πρεσβύτερος Κοίμηση 1920-2005
Παύλος Ιωάννου 4 Μαρτίου 2006-13 Ιανουαρίου 2019 Από Πρεσβύτερος Κοίμηση 1947-2019
         

Αναθεώρηση: Παρασκευή, 26 Αυγούστου 2022.